23 Şubat 2014 Pazar 00:01
‘Senin ruhun, Benim ruhumdandır’
İmam Ali b. Musâ Rızâ (a.s.) babalarından Resûlullah’ın (s.a.a.) Hz. Ali’ye (a.s.) hitaben şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Ey Ali, Ben ilim şehriyim, kapı da sensin. Şehre kapının dışında bir yerden ulaşacağını zanneden yalan söylemiştir.” (Menâkıb–u Ali b. Ebî Tâlib, s.85).
Resûlullah (s.a.a.), “Ben ilim şehriyim ve Ali onun kapısıdır. Allah–u Teâlâ şöyle buyurmuştur: ‘Evlere kapılarından girin.’ (Bakara, 185). O hâlde, kim ilim istiyorsa, ona kapısından girsin.” (İhkâkü’l–Hak, c.5, s.494; Yenâbîü’l–Mevedde, s.65).
Hamza b. Ebî Saîd–i Hudrî, babasından nakletmiştir; Resûlullah’tan (s.a.a.) duydum ki şöyle buyuruyordu: “Ben ilim şehriyim ve Ali onun kapısıdır. O hâlde kim ilim istiyorsa, onu Ali’den alsın.” (El–İrşâd, s.22; Bihârü’l–Envâr, c.40, s.203; İsbâtü’l–Hüdât, c.2, s.144).
Resûlullah (s.a.a): “Ben ilmin şehriyim ve Ali onun kapsıdır. O hâlde şehre girmek isteyen, onun kapısından gelsin.” (Fezâilü’l–Hamse, c.2, s.251; Kenzü’l–Ummâl, c.13, s.148; Câmiü’l–Ehâdis, Suyûtî, c.16, s.259; İhkâkü’l–Hak, c.5, s.500; Müstedre–kü’s–Sahîhayn, Hâkim Nîşâbûrî, c.3, s.127; El–İmam Ali, c.2, s.464).
İbn Abbâs’tan nakledilmiştir; Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Ben ilmin şehriyim ve Ali onun kapısıdır. O hâlde kim ilim isterse, kapıya gelsin.” (Keşfü’l–Ğumme, c.1, s.113; İsbâtü’l–Hüdât, c.2, s.246; Menâkıb–u Ali b. Ebî Tâlib, s.83; Yenâbîü’l–Mevedde, s.234; Bihârü’l–Envâr, c.40, s.203).
Saîd b. Cübeyr, İbn Abbâs’tan nakletmiştir; Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Ey Ali, ben ilmin şehriyim ve sen onun kapısısın; şehre ancak kapısından gelinir. Beni sevdiğini zannedip de sana buğzeden kimse, yalancıdır; zira hiç şüphesiz sen bendensin, ben de senden; senin etin, benim etimdir; senin kanın benim kanımdır ve senin ruhun, benim ruhumdandır…” (Yenâbîü’l–Mevedde, s.28; İsbâtü’l–Hüdât, c.1, s.499).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137