06 Temmuz 2014 Pazar 07:17
‘Sevgin, Allah’a ve Resûlüne olsun’
Ebu Ubeyde el-Hazza rivayet eder:
“Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık Aleyhisselam) buyurdu ki:
Allah için seven, Allah için buğzeden ve Allah için veren kimse, imanı kâmil kimselerdendir.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 250).
Ebu Bâsir rivayet eder:
“Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık Aleyhisselam)’ın şöyle dediğini duydum:
Birbirlerini Allah için sevenler kıyamet günü nurdan minberler üzerinde olurlar. Onların yüzlerinin, bedenlerinin ve minberlerinin nuru her şeyi aydınlatır. Öyle ki, onlar bununla tanınırlar ve denilir ki: Bunlar birbirlerini Allah için seven kimselerdir.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s.251).
Fudayl b. Yesar rivayet eder:
“Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık Aleyhisselam)’a sordum: Sevmek ve buğzetmek imandan mıdır?”
Buyurdu ki: “İman sevmekten ve buğzetmekten başka bir şey midir ki?”
Sonra şu ayeti okudu: “Allah size imanı sevdirdi ve onu sizin kalplerinizde süsledi ve size küfrü, fıskı ve isyanı çirkin gösterdi. İşte doğru yolda olanlar bunlardır.”  (Hucurat, 7) (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 251).
Amr b. Müdrik et-Taî rivayet eder:
“Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık Aleyhisselam) buyurdu ki:
“Resulûllah (sallallahu aleyhi ve alihi) ashabına sordu: “İmanın hangi kulpu daha sağlamdır?”
Dediler ki: “Allah ve Resulü daha iyi bilir?”
Sonra bazıları, namaz dedi, bazıları, zekat dedi, bazıları, oruç dedi, bazıları, hac ve umre dedi, bazıları da, cihad dedi.
Resulûllah buyurdu ki: “Bu dediklerinizin her birinin bir fazileti vardır fakat imanın en sağlam kulpu, Allah için sevmek, Allah için buğzetmek, Allah’ın dostlarını dost edinmek ve Allah’ın düşmanlarından uzaklaşmaktır.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 251-252).
Davud b. Ferkad rivayet eder:
“Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık Aleyhisselam) buyurdu ki: Üç şey mü’minin alametlerindendir: Allah’ı bilmesi, Allah için kimi seveceğini ve kime buğzedeceğini bilmesi.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 253).
Beşir el-Kunasî rivayet eder:
“Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık Aleyhisselam) buyurdu ki: Sevgi, Allah ve Resulü için olabileceği gibi, dünya için de olabilir. Allah ve Resulü için olan sevgiye sevap verilir. Dünya için olan sevgiye ise hiçbir ödül verilmez.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 254).
Sema’e b. Mihran rivayet eder:
“Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık Aleyhisselam) buyurdu ki: İki Müslüman karşılaştıkları zaman, kimin diğerine karşı sevgisi daha çoksa, o daha üstündür.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 254).


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137