30 Nisan 2006 Pazar 00:00
Suflî arzulardan kurtulabilmek
İnsanımızı süfli arzuların esiri yapan düşünce ve görüşlerden kurtarmak, iman ve insan mevzuunda ilahi mikyaslar içinde eğitmek, iman ve insan davasının asıl
rüknüdür ~|~

Ahlak hayatın vazgeçilmez hayati unsurlarındandır. Hatta kötü ahlakın izalesi ve yerine güzel ahlakın yerleştirilmesi huzurlu bir hayat için zaruridir. Bu cümleden olarak insanımızı süfli arzuların esiri yapan düşünce ve görüşlerden kurtarmak, iman ve insan mevzuunda ilahi mikyaslar içinde eğitmek, iman ve insan davasının asıl rüknüdür.

Allah'a iman ve kulluk, üstün ahlakın temelidir. İman ve kulluğun gereği olan ibadetler olmadan, yüce ahlakın olması da mümkün değildir. İmanı muhafaza eden ibadet olduğu gibi, üstün ahlak ve faziletler de imanı vitrinleyen en güzel vasıflardır, kişiyi diğer insanlara ve cemiyete kazandıran ve sevdiren en güzel sermayedir. Allah'a iman ve ibadet temeli üzerine yükselen İslam ahlakının bazı temel esaslarını şöylece sıralamak mümkündür:
Fanilik şuuru ve düşüncesi, Allah için sevmek ve Allah için buğzetmek, takva, emanet, ihlas, istişare, istikamet, edep, ihsan, kanaat, tevekkül, tefekkür, sabır, şükür, izan, teslimiyet, Allah için hizmet, fütüvvet, mürüvvet, izzet, iffet, namus, fetanet, hamiyet, vakar, af ve müsamaha, hüsnü zan, sebat, sılai rahim, vefa, kerem, haramlardan kaçınmak, infak etmek, feragat ve sevgi ehli olmak... vs

Diğer yandan ise riya, kibir, gurur, ucub, nifak, haset, öfke, hırs, cimrilik, israf, zulüm, şiddet, kusur araştırmak, dedikodudan zevk almak, gaflet ehli olmak, zikirden uzak olmak, hesap şuurundan mahrum veya zaafiyet içinde olmak... vb. vasıflar ise, kötü ahlakın belirti ve vasıflarıdır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.