04 Mart 2010 Perşembe 00:00
Sünnet, Kur'an'ın hayata geçiş tarzıdır
Allah'a kulluk noktasında Hz. Peygamber (sav) Veda Hutbesi'nde şöyle buyrulmuştur; "Ey Allah'ın kulları! Allah'tan korkmanızı, O'na itaat etmenizi vasiyet ederim." Allah korkusu takvaya, takva ise marifete (Allah'ı bilmeye) götürür. ~|~

 

Kulluk, Allahü Teâlâ'ya teslimiyet ve itaat olduğuna göre, mahlûkat, her cinsi, her şekli ve her haliyle kuldur. Mühim olan, insanın bu teslimiyetin şuurunda olarak, fânî varlıklara değil, ibadet edilmeye layık olana kul olmasıdır. İbadete layık olan şüphesiz ki Allah'tır. Bu sebeple bütün peygamberler Allah'a davet etmiş ve kul olmanın örneğini göstermişlerdir.
Dikkat edilirse "Kelime?i Şehadet"in ikinci rüknünde Hz. Resûlü Ekrem'in (sav) kul ve resul olduğu ifade edilir. Kulluk öyle bir gerçek ki, peygamberlik sıfatıyla beraber zikrediliyor ve imanın ikinci rüknünde bir esas olarak yer alıyor.
Kulluk mantığı, Allah'a iman ve hesap verme gerçeği üzerine oturtulmuştur. Kulluk, Allah'a yönelmenin, itaat edip teslimiyet göstermenin ve bu hususta bütün görevleri yerine getirmenin genel adıdır.
Kelime olarak 'kulluk', esir olmak demektir. İnsan her halükârda mutlaka esirdir. İnsan zayıf ve acizdir. Mutlaka bir şeye yönelecek ve bel bağlayacaktır. Neticede insan duygularının esiridir, ya iyi duygularının, ya da kötü duygularının esiridir.
***
Sünnet Kur'an'ın kapısı değil, sünnet Kur'an'ın kendisidir. Allah buyuruyor ki, "Namaz kılın". Sahabe soruyor: "Namaz nasıl kılınacak?" "Benden gördüğünüz gibi" (Müsned, c. 5, s. 70?20479). Emir Kur'an'da, uygulanışı Peygamber'de. Yani Kur'an'ın açılmasıdır, sünnet.
Esasen bu kainat da bir Kur'an'dır. Ama Allah bunu formüle etti, sayfanın içine koydu. Bu kainat Kur'an'ın içinde anlatılıyor. Beyan ediliyor. Yani şu kainatta ne varsa, Kur'an'da da var. Bunların haricinde bir Kur'an daha var. O da, insandır.
İnsanın iç tabiatına bakın, bütün kainat onda manen saklı. İşte, Allah'ın Sevgilisi bunu hayata geçirerek müşahhas Kur'an oluyor. Hepsi birbirini tamamlayandır. Hepsi ayettir. Kainat ayeti, insan ayeti, Hz. Muhammed ayeti... En güzel tarzda onu ortaya koyan Hz. Muhammed'dir. İşte o sünnetin kendisidir ayet. Sünnetin o tarzda görünmesi, ayetin tatbikidir. Hayata geçiş tarzıdır.

İman ve İnsan, Prof. Dr. Haydar Baş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137