08 Şubat 2009 Pazar 00:00
Sünnet yolunu takip etmek
Ebu Hüreyre Abdür?Rahman b. Sahr (ra)'dan: Demiştir ki: Rasulullah (sav)'ı şöyle derken işittim: "Sizi nelerden nehyedersem kaçının, size neleri emredersem gücünüz yettiği kadar yapın. Sizlerden öncekileri helâk eden ancak çok sormaları ve Peygamberlerine karşı muhalefet etmeleridir". ~|~

 

Bu hadisi Buhari ve Müslim rivayet etmiştir.
Ebu Mes'ud Ukbe b. Amir el Bedri (ra)'den. Demiştir ki, Rasulullah şöyle buyurmuştur: "İlk peygamberlik sözlerinden insanların hatırında kalan: "Utanmazsan dilediğini yap" sözüdür.
Bu hadisi Buhari rivayet etmiştir.
Ebu Amr (veya Ebu Amra da denir). Süfya b. Abdullah es?Sakafi (ra)'den. Demiştir ki: Ya Rasulullah (sav), İslâm hakkında bana öyle bir söz söyle ki, İslâm hakkında senden başka hiç kimseye soru sormayayım, dedim. O da: "Allah'a iman ettim de, sonra da dosdoğru ol, buyurdu".
Bu hadisi Müslim rivayet etmiştir.
Ebu Abdullah Cabir b. Abdullah el?Ensari (ra)'den. Demiştir ki: Bir adam Rasulullah (sav)'a şöyle sordu: "Ben farz namazları kılar, Ramazan orucunu tutar, helâlı helâl kabul eder, onları yaparsam, haramı da haram kabul eder ondan kaçınırsam, bunlardan fazla bir şey yapmazsam ne dersin, cennete girer miyim?" Peygamber (sav) "evet" dedi.
Bu hadisi Müslim rivayet etmiştir.
Ebu Malik Haris b. Asım el Eş'ari (ra)'den demiştir ki. Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur. "Temizlik imanın yarısıdır. Elhamdülillah mizanı doldurur. Sübhanallahi ve'l?Hamdüllillahi (sözü) göklerle yer arasını doldururlar ?veya doldurur? namaz nurdur. Sadaka (imana) delildir. Sabır bir ışıktır. Kur'an senin lehine veya aleyhine delildir. Her insan sabahleyin işine gider de nefsini satar. (Neticede) ya nefsini kurtarır ya mahveder".
Bu hadisi Müslim rivayet etmiştir.
Ebu necid ırbad b. Sariye (ra)'den şöyle demiştir: Rasulullah bize öyle bir va'z verdi ki, va'zdan kalbler titredi, gözler yaşardı. Biz de dedik ki: "Ya Rasulullah, bu ayrılık va'zı gibi. O halde bize vasiyette bulun". Rasulullah şöyle buyurdu: "Size Allah (isyan)'dan sakınmayı üzerinize emir olan kimse köle de olsa sözünü dinleyip itaat etmeyi vasiyyet ederim. Çünkü ömrü olanlar birçok ihtilâflar görecektir. O zaman sünnetime ve hidayet üzere olan Raşid halifelerin sünnetine sarılınız. Sünnetlere dişlerinizi sıkarak sarılınız. Dini işlerde sonradan uydurulanlardan sakınınız. Çünkü her bid'at dalâlettir".
(Bu hadisi Ebu Davud ve Tirmizi rivayet etmiştir. Tirmizi hadisin hasen ve Sahih olduğunu söylemiştir).

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137