31 Ekim 2002 Perşembe 00:00
Sütçü İmamhafızalardan silinmiyor
I. Dünya Savaşı sırasında Kahramanmaraş'ta Milli Mücadelenin önderi olan Sütçü İmam; İngiliz'inden Fransız'ına, İtalyan'ından Yunan'ına, tüm Avrupalı işgalci güçlerle savaşılırken özellikle gayrimüslim azınlık çeteleriyle de mücadele edilmek zorunda kalınmıştı.

'Teba?yı sâdıka'dan zalimliğe

Mondros ve Sevr kefenleriyle Osmanlı Devleti Batılı Devletler tarafından paylaşılmış; her bir bölgeye İtilaf Devletleri çöreklenmiştir. Maraş ve çevresine hakim olan Fransızlar huzursuzluğun tohumlarını bir zamanların "teba?yı sâdıka"sı diye anılan Ermenilerle beraber atmışlardır. Özellikle doğu illerinde Ermenilerin gerçekleştirdiği katliamlar hâlâ zihinlerden silinmemiştir. Maraş'ta da Fransız birlikleri gelir gelmez kentteki Ermeni ayrılıkçıların saldırıları artmıştır. Silahlı kimi Ermeniler çarsıda, sokaklarda dolaşıp kışkırtmalarda bulunmuşlar, karşı gelenlere silahla saldırmışlardır. Bu yüzden şehrin çeşitli mahallerinde olaylar patlak vermiştir.

Ama bu olayların en önemlisi Sütçü İmam hadi~|~sesidir. Hadisenin kahramanı çevresinde bilgisi ve ahlaki olgunluğuyla tanınır. Olay, Uzunoluk mahallesinde bir sabah vakti patlak verir.

Türk'ün namusuna el uzatılamaz

Birkaç Fransız askerini çarşıda gezdirmek için Uzunoluk'a gelen birkaç ayrılıkçı Ermeni, yakınlardaki bir hamamdan çıkan kadınlara sarkıntılık edip, çarşaflarına el uzatırlar. Bunu engellemek isteyen halka da ateş edip iki kişiyi de yaralamışlardır. O sırada hadise yerinden geçmekte olan Sütçü İmam belinden silahı çıkarıp eşkıyalardan birisini yere serer. Ve sonra da kaçıp işgalcilerin eline düşmekten kurtulmuştur. Bu hadise, işgal kuvvetlerinin yoğun baskılarına yol açtıysa da Türk halkının, zulüm ve haksızlığa boyun eğmeyeceğini, dinine, namusuna nâmahrem eli uzatılamayacağını göstermiştir..

Bu hadise, halkın içerisinden çıkan herhangi bir Türk evladının gerektiği zaman ne pahasına olursa olsun haksızlığa karsı susmayıp tavrını koyacağını göstermiştir. Sütçü İmam olayı, Kahramanmaraş'ın Milli Mücadele tarihinde ateşleyici bir rol oynamıştır.

Türk Kurtuluş Mücadelesi'nin önderi

Düşman mezalimine dayanamayan Maraş halkı, 21 Ocak 1920'de başlayan ve 11 Şubat 1920'ye kadar 22 gün süren Kurtuluş Mücadelesi sonunda kendi şehrini kurtarma şerefine erişmiştir. Türk Kurtuluş Mücadelesi'nin önderi olan Maraş bu önder hareketi nedeniyle 5 Nisan 1925 tarihinde Dünyada ilk olarak tek Kırmızı Şeritli İstiklâl Madalyası ile taltif edilmiş ve yine 7 Şubat 1973 gün ve 1657 Sayılı Kanunla ismi Kahramanmaraş olarak değiştirilerek onurlandırılmıştır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100