21 Mayıs 2003 Çarşamba 00:00
Taş Medrese sanata hizmet edecek
Fatih Sultan Mehmet'in Başveziri Gedik Ahmet Paşa tarafından 1475 yılında Afyon'da yaptırılan Taş Medrese, yeni düzenlemelerle Özel Emreyunus Sanat Merkezi haline getirildi.

26 kubbesiyle sanat tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Gedik Ahmet Paşa Külliyesi'nin bir parçası olan ve Afyon Valiliği'nce 2 yıl önce restore edilen Taş Medrese, Emre ve Yunus Tekin adlı ikiz kardeşler tarafından sanat merkezi haline getirildi.

Afyon Valiliği'nce 3 yıllığına kiralanan Emreyunus Sanat Merkezi'nde, sanatçılar Necip Savcı, Süleyman Saim Tekcan, Serkan Gönenç, A. Cüneyt Er, Ercüment İlhan, Dilek Özer, Rıdvan Usta'nın seramik, çini, ebru, resim ve heykellerinden oluşan eserleri yer alıyor. Afyon'da bulunan tarihi ve yeni evlerin iç dekorasyonunu da yapacak olan Tekin kardeşler, Taş Medrese'nin kültür ve sanat turizmine canlılık getireceğini söylediler.

Gedik Ahmet Paşa Medresesi, külliye (İmaret) yapılarından birisi olup, medrese, külliyenin güney batısında yer almaktadır. Hamam ve cami'~|~ye göre daha yüksek bir teras üzerine yapılmıştır.

Medrese; cami gibi kesme tüf taş kaplı olup bir dershane, bir müderris odası ve bir çocuk okulu kısımlarını içine alan bir avlu etrafında 26 kubbeli bir binadır. Gedik Ahmet Paşa 1472 yılında Mimar Ayas Ağa'yı Afyon'a göndererek külliyeyi (cami, hamam ve medreseyi) 3 yıl içinde yaptırmıştır. (1474)

Medrese, celali ve softa ayaklanmalarında harap olmuş ve ilk onarımı 1670 yılında yapılmıştır. Daha sonraları medrese işlerliğini yitirmiş ve ders okutulamaz hale gelmiştir. Birinci Dünya Savaşında esirlere karargah olmuştur. Kaderine terk edilen Medrese, 1928 yılından sonra müze olarak kullanılmaya başlanmış, 1931 yılında medrese; içten ve dıştan sıvanmış, pencerelerinin demir parmaklıkları tamamlanmış, kubbeleri bakırla kaplanmıştır. Taş Medrese; Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğünce önceleri depo olarak, daha sonraları Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılmış olup 1996 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğüne iade edilmiştir. Bakımsız ve atıl vaziyette bırakılan Taş Medrese; özel girişimler sonucu kiralanmış, 27 Ekim 1999 tarihinde restarasyon işine başlanarak 12 Aralık 2000 tarihinde tamamlanmıştır.

Afyon mutfak kültürünü tanıtmak, yaşatmak, geliştirmek ve sosyal ve kültürel etkinliklerde bulunmak amacıyla, tefrişi ve çevre düzenlenmesini yapmak kaydıyla ve işletmek üzere halkın, yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulmuştur.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137