31 Temmuz 2007 Salı 00:00
Tufanlardan korunmak için
İbn?i Enbarî şöyle anlattı.... ~|~


? Receb ayına Asamm, tâbirinin kullanılmasının sebebi şudur:
Araplar, birbirleri ile savaşta ve cenkte iken, receb ayı gelirdi. Receb ayının hilâli göründüğü zaman; hemen silâhlarını çıkarırlardı. Mızraklarını da bırakırlardı. Artık ne silâh sesi duyulurdu; ne mızrak şakırtısı .Şöyle ki:
Bir kimse, babasının katilini aramakta iken; onu receb ayında görse, saldırmazdı. Onu hiç görmemiş, ondan bir haber almamış gibi olurdu.

? Asamm.
Adının verilmesi bu sebebe dayanır.
Denilmiştir ki:
? Receb ayına Asamm, isminin verilmesinin bir sebebi odur ki; receb ayında, Allah'ü Teâlâ'nın, hiç bir kavmi gazabına uğrattığı duyulmamıştır. Zira, Allah'ü Teâlâ, geçmiş ümmetlere, sair aylarda azap etmiştir. Ümmetlerden hiç birine bu ayda azab etmemiştir.
Bu ay içinde, Nuh aleyhisselâmı gemiye bindirdi. O ve beraberinde olanlar, altı ay, gemide yüzüp gittiler.
İbrahim Nehaî şöyle anlattı: ?Receb ayı, Allah'ın ayıdır.
Nuh aleyhisselâmı bu ayda gemiye bindirdi. Nuh aley?hisselâm, gemiye bindikten sonra oruç tuttu. Beraberinde bulunan kimselere de oruç tutmaları için emir verdi.
Bu sebeple, Allah'ü Teâlâ kendisini ve beraberinde olanları tufandan kurtardı. Yeryüzünü, şirkten ve düşmanlardan temizledi.
Üstte anlatılan rivayeti, İbrahim Nehaî'den başkaları, Rasûlüllah (s.a.v.) efendimize bağlamışlardır.
Bize, Hibetullah Ebu Hazim'den naklen; o dahi, Sehl b. Saad'dan r.a. naklen gelen rivayete göre; Rasûlüllah (s.a.v.) efendimizin şöyle buyurduğu anlatılmıştır:

? "Dikkat ediniz; receb ayı, haram aylardan biridir. Nuh aleyhisselâmı Allah'ü Teâlâ o ayda gemiye bindirdi.
Nuh aleyhisselâm, gemide iken oruç tuttu. Gemide kendisi ile beraber olanlara oruç tutmaları için emir verdi.
Böylece, Allah'ü Teâlâ, yeryüzünü tufanla küfürden ve azgınlıktan temizledi."
Denilmiştir ki:
? Bu aya Asamm, adının verilmesi, şu sebepledir ki: Senin cefanı ve hatanı duymaz. Daima iyiliğini duyar. Ey mümin o, senin şerefini dinler.
Allah'ü Teâlâ onu, senin hatalarından yana, cefalarından yana sağır eylemiştir. Ta ki: Kıyamet günü, senin aleyhine şahitlik etmeye.
Senin için yapacağı şahitlik: Senden duyduğu iyiliğe ve onda işlediğin iyi amele dair olacaktır. Senin faziletini anlatacaktır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100