25 Nisan 2002 Perşembe 00:00
Türk Edebiyatı'nı kaynağından okuyun
Yakın bir tarihte aramızdan ayrılan kültür ve edebiyat dünyamızın en önemli isimlerinden Ahmet Kabaklı'nın en kapsamlı eseri Türk Edebiyatı yeniden gözden geçirilerek kültür hayatımıza Türk Edebiyatı Vakfı tarafından kazandırıldı. Ahmet Kabaklı, eserin 10. baskısından önce öğretim üyeleri tarafından gözden geçirilmesini istemişti. Arkasında mümkün olduğunca kusursuz ve mükemmel bir anıt eser bırakmak istiyordu. Bu yüzden, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kemal Yavuz, Prof. Dr. Mustafa Özkan, Doç. Dr. Fatih Andı ve Doç. Dr. Erol Ülgen beş ciltlik bu dev eseri baştan sona gözden geçirdi. Bu arada diğer bazı öğretim üyelerinin tespitlerine, uyarılarına ve düzeltmelerine de yer verildi. Yenilenmiş 10. baskısı yapılan "Türk Edebiyatı" böylece son şeklini aldı.

"Türk Edebiyatı", gerek yurt içindeki orta ve yüksek eğitim kurumlarında, gerekse yurt dışındaki üniversiteler ve araştırma merkezlerinin Türkoloji bölümlerinde yıllardır kaynak eser olarak kulla~|~nılıyor. Kültürümüze ilgi duyan yabancılar ve Türkiye'deki seçkin sanatseverler, edebiyatımızın dünü ve bugünü ile ilgili en sağlıklı ve en tarafsız bilgileri bu muhteşem kaynaktan öğreniyorlar.

ESER İÇİN NE DEDİLER?

Prof. Dr. Birol Emil: "Bir eseri vardır ki, Ahmet Kabaklı'yı Türk Edebiyatı araştırmalarının baş köşelerinden birine oturtmaya kâfidir; 5 ciltlik Türk Edebiyatı... Bütün devirleri, meseleleri, şehsiyetleri, türleri ve eserleriyle başlangıçtan günümüze kadar Türk Edebiyatı Tarihini bir bütün olarak yazmak, iki büyük Türk Edebiyatı hocasına nasip oldu: Nihat Sami Banarlı ve Ahmet Kabaklı".

Prof. Dr. Ümit Meriç: "Kabaklı Hoca'nın Türk Edebiyatı, ilkokuldan üniversiteye her öğrencinin ve her aydının defalarca okuması ve kitaplığında mutlaka bulundurması gereken bir kitaptır. Türk Edebiyatı beş cilt değil, verdiği bilgilerle beş bin cilde bedel bir şaheserdir".

Her evin kütüphanesinde önemli bir başvuru kaynağı olarak bulunması gereken eser Türk Edebiyatı Vakfı'nın Divanyolu Caddesi No: 14, Sultanahmet-İstanbul adresinden temin edilebilir. Tel: (0212) 526 16 15.

Hangi bölümlerden oluşuyor?

* 1. Cilt
Edebiyat Bilgileri


Bu ciltte, edebiyat ve edebiyat tarihi ile ilgili teorik bilgilerden edebiyat ürünlerinin tür ve çeşitlerine; destan, hikâye, masal ve edebiyat akımlarından nesir, şiir ve edebi sanatlara varıncaya kadar edebiyatımızı anlamak için gerekli bütün bilgiler örekleriyle veriliyor.

* 2. Cilt
Edebiyat Tarihi


Türk edebiyatında devirler, İslâm öncesi ve sonrası edebiyatımız; Sakalar, Hunlar, Göktürkler, Uygurlar ve 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar Osmanlı dönemi edebiyatı; her yüzyılın içindeki ünlü yazarlar, şâirler, sultanlar ve halk şâirleri bu ciltte anlatılıyor.

* 3. Cilt
Tanzimat Sonrası


Namık Kemal, Ziya Paşa ve Şinasî'lerle başlayan ve 1960'lı yıllara kadar edebiyatımıza damgasını vuran bütün edebî şahsiyetler ayırım gözetmeden anlatılıyor. Necip Fazıl'dan Nazım Hikmet'e, Mehmet Akif'ten Behçet Kemal Çağlar'a tüm önemli şair ve yazarlarımız tarafsız bir gözle okura tanıtılıyor.

* 4. Cilt
Yeni Edebiyatımız


Atatürkçülük, milliyetçilik, sosyalizm, yeni İslâmcı akımdan hareketle 20. yüzyılda adını duyuran her görüş ve inanıştaki bütün şâirlerin eserleri bu ciltte bütünüyle mercek altına alınıyor. Sezai Karakoç'tan Can Yücel'e, Asaf Halet Çelebi'den İsmet Özel'e, Hilmi Yavuz'dan Ülkü Tamer'e, bütün şâirler edebî güçleri açısından değerlendiriliyor. 20. yüzyıl halk şâirleri ile Türkçe yazan dışardaki soydaş şâirlerimize de yer veriliyor.

* 5. Cilt
Hikâye ve Roman


Son dönem hikâyeci ve romancılarımızın eserleri ve eserlerinden uzun alıntılarla yapılan objektif eleştiriler bu ciltte bulunuyor. Buradaki geniş özetleri ve tenkitleri dikkatle okuyanlar, bütün edebiyatçılarımızın eserlerinin hemen hemen tamamı hakkında fikir sahibi olabiliyorlar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100