07 Mart 2007 Çarşamba 00:00
Türklerde medeniyet ilahî vahye dayalıdır
Dini yaşamaktan gaye, kulun yaratıcısıyla hukukunu düzeltmek, O'na vuslat etmektir. ~|~

Oysa Batı dünyasında din bir çıkar kurumudur. Bütün dünyada Batı dünyası dini, çıkarı için değerlendirmiştir. Merkezi Avrupa olan bu inancın dünyadaki hareket bulduğu yerlere baktığımız zaman orada çıkarları için dini kullandığını görürüz. Afrika'da da bu böyle olmuştur. Amerika'da da böyle olmuştur. Avrupa'nın çeşitli yerlerinde de böyle olmuştur. Asya'da da böyle olmuştur ve hep böyle olacaktır.
Bilhassa Türkler, dini hayatlarına Allah'ın rızasını kazanmak için geçirmişlerdir. Onunla birlikte Rabbiyle arasındaki münasebeti, dostluğu geliştirmiştir. Bizim din telakkimiz Ehl?i Beyt telakkisidir. Ehl?i Beyt; Cenab?ı Peygamber Efendimizin aile efradının dini yaşayış tarzıdır ve bu da kulluktur. O tarzda insan din ile beraber Rabbine vuslat eder.

Bizimle Batı arasında çok kesin bir çizgi vardır. Biz, dine hizmet ederken hem kendi mutluluğumuzu, hem de insanların mutluluğunu insanlığa taşımışızdır.
Bizim hayatımızda zulme, işkenceye yer yoktur. Türk milleti tarihin hiçbir döneminde, hiçbir insan topluluğuna zulmetmemiştir. Gözü kara, deli gözdür, ama kesinlikle ölçülüdür, haddini aşmaz. Bu millet, insanlığa her dem ve dönem hizmet etmiş bir millettir.

Ferdin iç dünyasında yaşadığı deprem dış dünyasına sirayet ediyor. Sizin içiniz sadece duyguda kalmıyor. Niyetiniz ne ise ameliniz de o oluyor. Bir toplumda hayır?hasenat yapanı, insanlara yardım edeni, açı doyuranı da görürsün. Fitne çıkartanı, aldatanı, vaat edip sözünde durmayanı da görürsün. Kısaca fert, toplumda o kadar görüntülenir, o kadar enteresan bir manzara arzeder ki, o zaman o toplumun fertlerini tanıyabilmek için o topluma bakmanız kafidir. Bizim bugünkü halimiz, hiç de iç açıcı değildir. Bence bunun asıl sebebi niyet bozukluğundan ziyade insanların çürümüşlüğüdür. 

Bizim medeniyetimizin temel vasfı insan medeniyetidir. Kur'an'a, ilahi vahye dayalıdır. Her şey onun kontrolünde ve de murakabesindedir. Bizdeki medeniyet insanlıktır. İnsanı sevmek, saygı göstermek, yardım etmektir. Bayrağı, sancağı, milleti, devleti sevmek, kısaca bütün değerlerle barışmak ve bu değerlerle hayata devam etmektir. Bizde medeniyet budur.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137