04 Kasım 2008 Salı 00:00
Vahiy kaynaklı yegâne hak din: İslam
Oryantalist müsteşrikler İslam'ı ve İslamî hakikatleri zaafa uğratabilmek, vahiy müessesesini münakaşa konusu haline getirebilmek için, Kur'an'ın , Peygamberin bilinç altından fışkıran bir şiir, veya O'nun üstün dehasının bir yansıması olduğu iddiaları ortaya attılar. ~|~

 

Burada maksat, vahyin ilahî değil, beşerî kaynaklı olduğu fikrini uyandırmaktır. Bu suretle Kur'an içerdiği hüküm ve hakikatlerle beraber eleştiriye tâbi tutulup zaafa uğratılabilir.

Vahiy Nedir?
Vahiy kelime olarak işaret etmek, elçi göndermek, bir sözü gizlice fısıldamak manasına gelmektedir.
Istılah olarak vahiy; Allah'ın insanlara olan tebligatını çeşitli yollarla peygamberlerine bildirmesidir.
Kur'an?ı Kerim'de yüce Allah peygamberlerin dışında da bazı varlıklara vahiy ettiğini beyan etmiştir. Bunların bir kısmı ilham?ı fıtrî olarak bilinir.
1. Allah arıya vahyetti. "Rabbın bal arısına şöyle vahyetmiştir. Dağlardan, ağaçlardan ve çardaklardan kendine evler edin. Sonra da her çeşit meyveden ye. Ve Rabbinin (sana ilham ettiği) yoluna boyun eğerek gir. Karınlarından, kendisinde insanlar için şifa bulunan muhtelif renklerde bal çıkar. Şüphe yok ki, bunda düşünen kimseler için mutlaka bir ibret vardır".
2. Hz. Musa'nın annesine vahyetti. "Musa'nın annesine "onu emzir, başına gelecekten korktuğun zaman onu denize at. Korkma ve üzülme. Onu sana mutlaka geri vereceğiz. Ve onu peygamberlerden kılacağız" diye vahyettik".
3. Hz. İsa'nın havarilerine vahyetti. "Hani havarilere Bana ve Rasulüme iman edin" diye vahyetmiştim. "İman ettik hakiki Müslümanlar olduğumuza sende şahit ol" demişlerdi.
4. Melaikeye vahyetti. "Hani Rabbin Meleklere şüphesiz ki Ben sizinle beraberim. Haydi iman edenlere sebat ilham edin" diye vahyediyordu.
5. Arza vahyetti. "Çünkü Rabbin kendisine (arza) (o şekilde) vahyetmiştir.
6. Semavata vahyetti: "Bu suretle onları yedi gök olmak üzere iki günde vücuda getirdi. Her gökte ona ait emri vahyetti...
Hz. Muhammed (sav)'e gelen vahiy nasıl vukû bulmuştur?


Dini ve Milli Bütünlüğümüze Yönelik Tehditler /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100