Bu haber kez okundu.

Vekil olarak Allah size yeter
Peygamber Efendimiz, "Kim insanların en zengini olmak isterse, kendi elinde olandan ziyade Allah'ın katında olana bağlansın" buyuruyor ~|~

 


Allah'ı seven ve O'nun hakkına riayeti üzerine alan kimse, elbette büyük kurtuluş ve zafere ulaşmıştır. Zira sevilen, azad edilmez, uzaklaştırılmaz. Rahmet ve cemalden mahrum bırakılmaz...

"Allah kuluna yetmez mi?" (Zümer, 36).
Binaenaleyh, kifayeti Allah'tan başkasında arayan, tevekkülü terk etmiş ve bu ayeti kerimeyi hiçe saymıştır. Zira, ayet, hakkı söyletmek babından bir sorudur.
"Allah'ı bırakıp taptığınız da sizin gibi kullardır" (Araf, 194).
"Hakikat, sizin Allah'ı bırakıp taptıklarınız, size bir rızık vermeye muktedir olamazlar. O halde rızkı Allah katında arayın. O'na ibadet edin" (Ankebut, 17).
Hadisi şerifler de tevekküldeki tevhid sırrını vurgulamaktadır
"Eğer siz hakkıyla Allah'a tevekkül edeydiniz, kuşların rızkını verdiği gibi, sizin de rızkınızı verirdi. Onlan sabaha aç çıkarlarken, akşama tok olarak dönerler" (Tirmizi).
"Kim insanların en zengini olmak isterse, kendi elinde olandan ziyade Allah'ın katında olana bağlansın" (Hakim, Beyhaki).

Tevhid ile tevekkül güzel ahlakın temel direklerindendir. Ve nübüvvetin gerçekleştirdiği temel hasletlerderdir. Fert ve toplum eğitiminde, iç tabiatın ıslahı temel esas alınmış, bunun gerçekleşmesinde ahlakı hamidenin unsurlarından tevhid ile tevekkülün kalbe yerleşmesine azami önem verilmiştir. Denilmiştir ki, nübüvvetin ve risaletin gayesi kamil anlamda tevhid ve tevekkülü gerçekleştirip insanları Allah'a gerçek kul yapmaktır...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100