Bu haber kez okundu.

Yaratılış Hakikatleri
Kunduzlar ve görkemli barajları
Kunduzların evleri, kendi çabalarıyla oluşturdukları bir gölün kenarında yer alır. Ama bu gölün oluşması için önce akarsuyun akışını kesmeleri gerekir. Bu akışı kesebilmek için de, insanoğlunun yüzyıllardır kullandığı yöntemin aynısını onlar da kullanırlar: Baraj inşa ederler.

Kunduzların mükemmel barajı

Kunduzların baraj inşaatında kullandıkları malzeme, akarsu kenarındaki ağaçları kesip devirerek elde ettikleri ağaç kütükleri ve dallarıdır. Bunu da ağaç gövdesini ustaca kemirerek yaparlar. İşin ilginç yanı, ağaçları öyle bir kemirirler ki, işi biten ağaç mutlaka su yönüne doğru devrilir. Kunduzlar daha sonra bunları tek tek dallarına ayırır ve bunları, devirdikleri en büyük kütüğün önüne dizerek akarsuyun önünde bir set oluşturmaya başlarlar.

Tüm bu işler sırasında kullandıkları tek araç, elleri ve ağızlarıdır.

İki kunduz bir yıl içinde ortalama 400 ağaç devirir. Kunduzlar ağaç gövdelerini ya da ağaç dallarını kemirirken hep ön dişleri~|~ni kullanırlar.

Kunduzların sürekli kullandıkları ön dişleri aşınır ve zaman zaman da kırılır. Ancak kunduzun çenesi bu işe uygun olarak yaratılmıştır: Kesici ön dişleri, tıpkı insanların tırnakları gibi sürekli olarak uzar.

Kunduzları yaratan Yüce Allah, diğer bütün vücut yapılarında olduğu gibi, kunduzların dişlerini de yapacakları işe en uygun şekilde var etmiştir.

Kunduzlar inşaatı büyük bir azimle devam ettirirler. Büyük ağaç kütüklerini ve küçük dal parçacıklarını ustaca dizerler ve bu bir kaç aylık çalışma sonucunda, büyük bir baraj göleti oluşur. Ortaya çıkan manzara, tek kelimeyle muhteşemdir. İnsanların yaptıklarına benzer, gerçek bir baraj meydana gelmiştir.

Kunduzlar barajlarını iç bükey bir kavisle yapmaktadırlar. Bu özel olarak seçilmiş bir şekildir. Çünkü su basıncına karşı en iyi dayanan baraj şekli, içbükey olarak inşa edilen barajdır. Nitekim günümüzdeki modern hidroelektrik santrallerin barajları da, iç bükey olarak inşa edilir.

Peki onlara bu bilgiyi kim öğretti?...

Bu küçük canlılar, özel su girişlerine, havalandırma kanallarına sahip yuvalarını nasıl tasarlamaktadırlar? Dünyanın en modern hidroelektrik santralleriyle aynı dizayna sahip barajlar yapmayı nereden bilmektedirler? Bunlar, bu küçük sevimli canlıların akıl ve bilgisini çok çok aşan işlerdir. Açıktır ki, yaptıkları işleri onlara yaptıran büyük bir Kudret vardır. (Okur Yapımcılık, Doğadaki Mimarlar Belgesel VCD'si)

Tüm canlıları yaratan ve onlara davranışlarını ilham eden yüce Allah, kunduzlara da mükemmel barajlar ve yuvalar yapmayı ilham etmektedir. Bir Kuran ayetinde, Allah'ın canlılar üzerindeki hakimiyeti şöyle açıklanır:

"Göklerde ve yerde bulunanlar O'nundur; hepsi O'na 'gönülden boyun eğmiş' bulunuyorlar."

(Rum Suresi, 26)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100