Bu haber kez okundu.

Yeryüzü, hüccetten yoksun kalmaz
İshak b. Ammar şöyle rivayet etmiştir: 
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “Yeryüzünde mutlaka bir imam olur, imamdan yoksun olmaz. Öyle ki mü’minler, dinin aslında olmayan bir şeyi dine eklemledikleri zaman, bu fazlalığı geri çevirsin ve bir şeyi eksilttikleri zaman, bunu tamamlasın.”
Abdullah b. Süleyman el–Amirî, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir: “Yeryüzünde her zaman Allah’ın bir hücceti olur; insanlara helâli ve haramı öğretir, insanları Allah’ın yoluna davet eder.”
Hüseyin b. Ebu’1–Alâ, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir:
İmam’a dedim ki: “Yeryüzü imamsız kalır mı?”
“Hayır” dedi.
Ebu Basir, İmam Muhammed Bâkır ve İmam Ca’fer Sâdık (aleyhisselâm)’ın birinden şöyle rivayet etmiştir: “Allah, yeryüzünü hiçbir zaman âlimsiz bırakmaz. Öyle olmazsa hak ile bâtıl birbirinden ayırt edilmez.”
Ebu Basir şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm) buyurdu ki: “Allah, yeryüzünü âdil bir imamdan yoksun bırakmayacak kadar uludur, yücedir.”
Ebu İshak, Emir’ül–Mü’minin (Ali b. Ebu Tâlib aleyhisselâm)’ın ashabından güvenilir birinden, Emir’ül–Mü’minin’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: “Allah’ım, Sen yeryüzünü Senin adına kullarına kanıtlık işlevini gören hüccetten yoksun bırakmazsın.”
Ebu Hamza, Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir: “Allah’a yemin ederim ki, Âdem’in ölümünden bu yana dünyamız hiçbir zaman bir imamdan yoksun bırakılmamıştır. Bu imam aracılığıyla insanlar, Allah’a yönelmişlerdir. O, Allah’ın kulları üzerindeki hüccetidir. Yeryüzü, Allah’ın kulları üzerindeki hücceti olan imamdan yoksun kalmaz, yoksun kaldığı zaman varlığını sürdüremez.”
Ebu Ali b. Raşid şöyle rivayet etmiştir:
Ebu’l–Hasan (Ali b. Musa aleyhisselâm) buyurdu ki: “Yeryüzü hüccetsiz olmaz; Allah’a yemin ederim ki, o hüccet benim.”
Ebu Hamza şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a dedim ki: “Yeryüzü imamsız olur mu?”
Buyurdu ki: “Eğer yeryüzü imamsız kalırsa, batar.”
Muhammed b. Fudayl, Ebu’l–Hasan er–Rıza (Ali b. Musa aleyhisselam)’dan şöyle rivayet etmiştir:
İmam’a dedim ki: “Yeryüzü imamsız kalır mı?”
“Hayır” dedi.
Dedim ki: “Biz Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan, ‘Yeryüzü imamsız kalmaz; ancak Allah’ın yeryüzü ehline veya kullara gazab etmiş olması başka’ şeklinde bir hadis rivayet ediyoruz.”
Buyurdu ki: “Hayır, yeryüzü imamsız kalmaz, kalırsa batar.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100