13 Ağustos 2001 Pazartesi 00:00
Yeryüzünün oksijen kaynağı: Bitkiler
Atmosferdeki oksijen oranının dengede kalması mükemmel bir geri dönüşüm sistemi sayesinde gerçekleşir. İnsanlar ve hayvanlar devamlı olarak oksijen tüketirler ve kendileri için zehirli olan karbondioksit üretirler. Her yıl insanların, hayvanların ve toprakta bulunan mikroorganizmaların yaptıkları solunum sonucunda yaklaşık 92 milyar ton karbondioksit atmosfere karışır. Ayrıca fabrikalarda ve evlerde, kalorifer ya da soba kullanılarak tüketilen yakıtlar ile taşıtlarda kullanılan yakıtlardan atmosfere verilen karbondioksit miktarı da yılda 18 milyar tonu bulmaktadır. Bütün bunların yanı sıra bitkilerin solunumları sırasında da yaklaşık 37 milyar ton karbondioksit atmosfere karışır.

Bu durumda, atmosfere bir yılda yaklaşık 147 milyar ton karbondioksit verilmiş olur. Bu artış dengelenmediği takdirde, sürekli artan karbondioksit miktarı Dünya'nın ekolojik dengesinde bozulmalar meydana getirecektir. Atmosferdeki oksijen azalacak, yeryüzünün ısısı artacak, bunun sonucunda buzullarda erime me~|~ydana gelecektir. Bütün bunlar yeryüzündeki yaşamın tehlikeye girmesi demektir.

Oysa durum böyle olmaz, çünkü bitkilerin gerçekleştirdiği fotosentez işlemiyle oksijen sürekli olarak yeniden üretilir ve denge korunur. Bir yıl içinde yeşil bitkiler tarafından fotosentez işleminde kullanılmak üzere atmosferden alınan karbondioksit miktarı 129 milyar tonu bulur ki bu son derece önemli bir rakamdır.

İşte bu noktada karşımıza apaçık bir gerçek çıkar. Yeryüzündeki diğer bütün sistemlerde olduğu gibi fotosentez olayı da yeryüzünde canlı yaşamının var olması için Allah tarafından bir nimet olarak yaratılmaktadır.

Evrendeki her detay özel olarak planlanmış, ayarlanmıştır. Allah, yarattığı canlıcansız varlıklarla üstün gücünü ve kuvvetini bize gösterir. Yüce Allah bir Kuran ayetinde şöyle bildirir:

"Göklerin yerin ve her ikisi arasında bulunanların Rabbi olan Allah'ın şanı çok yücedir. O, biri diğeriyle tam bir uyum (mutabakat) içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahman'ın yaratmasında hiçbir çelişki ve uygunsuzluk göremezsin. İşte gözü(nü) çevirip gezdir, herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun?

Sonra gözünü iki kere daha çevirip gezdir; o göz umudunu kesmiş bir halde bitkin olarak sana dönecektir." (Mülk Suresi 3, 4)

Yaratılış Hakikatleri

Harun Yahya
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137