21 Haziran 2002 Cuma 00:00
Yunus gibi
FASL?I MUHABBET / Ümit KAYAÇELEBİ

Çok az şair, Yunus kadar isimsizin biraz ötesinde yaşamıştır. O kimliği kolayca nüfus kağıdına sığanlardandır. Dün, hakkında adından, doğduğu söylenilen yerlerden, birkaç çağdaşından başka bir şey bilmiyorduk. Bugün ise elimizde bir yığın çok açık bilgi veren çeşitli yöntemlerle yazılmış kütüphane eseri, araştırma ve inceleme var. Fakat Yunus bu bilgilerin hemen hepsini inkâr etmekten hoşlanır. Bir yıldız olmayı, öyle görünmeyi tercih etmiştir. Gelenek onu yedi?sekiz mezarda yatar gösterir. Hangisinin gerçek mezar olduğu tarihçiler için bir konu olmuştur. Fakat bunu gereği gibi bildiğimiz zaman dâhi onu oraya bağlayamayız. Şüphesiz Sakarya kıyılarında doğdu. Fakat her yerde doğmuşa benzer.

Ondan bahsedilirken Barak Baba, Tapduk Emre, Hacı Bektaş, Sarı Saltuk gibi bir yığın insan adına rastlarız. Fakat ne çıkar? Hiçbiriyle onun şiirini açıklayamayız. Hiçbir sözü dilimizde bir sevgi, ruh rüzgarı gibi esen, birden bire Türkçe'nin ortasında saf bi~|~r altın gibi külçelenen bu mucizeye bir sebep ya da başlangıç gibi gösterilemez. O daima tek başınadır. Eğer muhakkak bir kalabalığa karışacaksa bu kalabalık şüphesiz kendisinden sonra gelenler, yaptığı işi devam ettirenlerdir. Yunus her şeyden evvel bir gönül adamıdır. O insan talihini kendi içinde, bütün acıklı ve yüksek tarafından bulanlardandır. Dilimize ve ruhumuza gurbet sözcüğünü de tasavvuf yoluyla olsa da aşılayan odur.

Yunus'ta gurbet, sevginin yalnızlık aynasıdır. Biz sevdiğimiz oranda yalnızızdır. Yalnızlığımız oranında kâinatla birleşir, kucaklaşırız. Yunus'un şiirinde ölümün aldığı o geniş ve az rastlanır yer de buradan gelir.

Bu ruh ve iç alem fatihi: "Bir ben vardır bende benden içeri" diyerek bizi maddemizin ötesinde ve onun dayanağı bütün bir alemi aşan bu şairi, iki insanın arasında değerlendirmek gerekir. Ben Orhan Gazi'yi ve onunla beraber ikinci imparatorluğu kurmaya çalışanların hiçbirini Yunus'tan ayıramam.

Yunus Emre'nin Tapduk Emre'ye gidişi, dergahında kalışı, oradan ayrılışı, tekrar gelişi ve nihayetinde icazet alıp insanlar arasına yeniden girmesi, bütün bu kaybolma, kapanma ve yeniden ve başka kimlikle doğmanın hikâyesi hep bu adın etrafında toplanabilecek olaylardır.

Yunus: "Ben giderim yana yana

Aşk boyadı beni kana" diyor, ben de "Yunus Sevgisi" ile noktalıyorum:

Yeni değil tâ ki ezelden
Bizde Yunus sevgisi var
Nice mısran düşmez dilden
Sözde Yunus sevgisi var

Lale, sümbül açar dağda
Kiraz, erik olur bağda
Örümceğin ördüğü ağda
İzde Yunus sevgisi var

Işık saçtın çağlar boyu
Nurla doldu bak kör kuyu
Odun çektin ömür boyu
Düzde Yunus sevgisi var

Herkes seni rehber etti
Canlar canı Yunus dedi
Ozanlar çaldı söyledi
Sazda Yunus sevgisi var

Sana sevgi sana selam
Ne de yazsak az vesselam
Senle başlar biter kelâm
Sözde Yunus sevgisi var.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137