11 Mayıs 2014 Pazar 17:34
Yüz hacca bedel gün
Mufazzal, İmam Cafer–i Sâdık’tan (a.s.) şöyle nakletmiştir: “Gadîr–i Hum günü oruç tutmak, altmış yılın kefaretidir!” (Bihârü’l–Envâr, c.97, s.112; Men Lâ Yahzurhü’l–Fakîh, c.2, s.90; El–Müheccetü’l–Beyzâ, c.2, s.141; Sevâbü’l–A’mâl, s.100; Misbâhü’l–Müteheccidîn, s.679).
Ali b. Hüseyni’l–Abdî, İmam Cafer–i Sâdık’tan (a.s.) şöyle duyduğunu nakletmiştir: “Gadîr–i Hum gününü her yıl oruç tutmak, Allah indinde kabul olmuş yüz hac ve yüz umreye bedeldir; o, Allah’ın en büyük bayramıdır.” (El–Gadîr, c.1, s.286).
İmam Cafer–i Sâdık (a.s.) şöyle buyurdu: “Gadîr–i Hum gününün orucu, eğer insan yaşayabilirse, bütün insan ömrünün orucuna bedeldir. Yine bu günün orucu Allah indinde, kabul olmuş yüz hacca ve yüz umreye bedeldir ve o Allah’ın en büyük bayramıdır!” (Câmiü’l–Ahbâr, s.205; Müstedrekü’l–Vesâil, c.6, s.274).
Ahmed b. Muhammed b. Ebî Nasr şöyle diyor: “Biz İmam Ali Rızâ’nın (a.s.) yanında idik. Meclis tıklım tıklım dolmuştu. Gadîr gününden söz açıldı. Bazıları onu inkâr edince, İmam Rızâ (a.s.) şöyle buyurdu: ‘Babam, bana babasından şöyle nakletti: Hiç şüphesiz Gadîr günü, gökte yerden daha meşhurdur. Firdevs–i A’lâ (cennetinde) Allah’ın bir sarayı vardır ki tuğlalarının her biri sırayla altın ve gümüştendir.’ Sonra bu sarayın özelliklerini ve Gadîr gününde meleklerin orada toplanıp o günün yüceliklerini dile getirmelerinden bahsetti ve sonra şöyle devam etti: ‘Ey İbn Ebî Nasr, nerede olursan ol, Gadîr gününde, Emirü’l–Müminin’in (a.s.) (türbesinin) yanında hazır ol; zira hiç kuşkusuz Allah, (o günde) her erkek ve kadın mü’minin, her erkek ve kadın Müslümanın, altmış yıllık günahı affeder. Ramazan ayında, Kadir gecesinde ve Fıtır bayramı gecesindekinin iki katı insan (cehennem) ateşinden azad olur. O gün, ârif ve mü’min kardeşlerine verdiğin bir dirhem, (başka günlerde verilen) bin dirheme bedeldir. O hâlde, bu günde kardeşlerine (ihsanını) artır ve her mümin ve mümineyi sevindirmeye çalış’” (Vesâilü’ş–Şîa, c.10, s.302; Et–Tehzîb, c.6, s.24; Misbâhü’l–Müteheccidîn, s.680).
İmam Cafer–i Sâdık’tan (a.s.) babaları kanalıyla Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Ben (Mirac gecesinde) göğe çıkarıldığımda, Rabb’im Ali hakkında bana üç kelimeyle açıklamada bulundu ve, ‘Ya Muhammed!’ diye bana hitapta edince, ben ‘Emrine amadeyim ey Rabb’im’ dedim; bunun üzerine, ‘Ali, muttakilerin İmamı, yüzü akların önderi ve mü’minlerin reisidir’ buyurdu.” (El–Emâlî, Şeyh Sadûk, s.385; Bihârü’l–Envâr, c.18, s.340; El–Gadîr, c.8, s.88). 
Abdullah b. Mufazzal İmam Cafer–i Sâdık’tan (a.s.), o da babasından, o da babalarından Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu nakletmişlerdir: “Ben göğe götürüldüğüm gece, Rabb’im (celle celaluhu) benimle konuşup şöyle buyurdu: ‘Ey Muhammed!’ Ben ‘Emrine amadeyim ey Rabb’im’ dediğimde, şöyle buyurdu: ‘Ali senden sonra Benim halk üzerindeki hüccetim ve Bana itaat edenlerin imamıdır; ona itâat eden Bana itâat etmiştir ve kim ona karşı gelirse, Bana karşı gelmiştir. Onu ümmetin için tayin et ki, senden sonra onunla hidâyet bulsunlar.’” (İsbâtü’l–Hüdât, c.2, s.66; El–Emâlî, Şeyh Sadûk, s.387). 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137