19 Ekim 2009 Pazartesi 00:00
Zirve şahsiyet Resulullah'tır
Resulullah'ın hayatındaki Peygamberlik şahsiyeti, Onu ideal bir örnek haline getirmektedir. Her insan da yaratılış gereği ideal bir insana muhtaçtır. ~|~

 

Cenab-ı Hakk'ın dinini ve kitaplarını, müşahhas örnekler olan peygamberleri vasıtasıyla insanlığa takdim etmesi ve ilk insan olan Hz. Adem'in (as) aynı zamanda ilk peygamber, ilk örnek olması insanın bu fıtri yapısına dikkat çekmesi bakımından manidardır.
Hz. Peygamber ise peygamberlerin sonuncusu, daima ideal bir örnek, zirve şahsiyettir. Ne kadar aranırsa aransın Hz. Muhammed'den (sav) daha ideal, daha güzel bir örnek bulmak mümkün değildir. İnsan Onu tanıdığı, Ona yaklaştığı, Onun varislerine dost olduğu, Onun davasına sahip çıkanlarla beraber olduğu nispette kemale doğru adım adım ilerler. İşte asrı saadet, bu dostluğun ve kardeşliğin yaşanmasında mümine işaret taşı olmakta, ipuçları vermektedir.
Allah Resulü'nün hayatı incelendiğinde Onun yaşadığı psikolojik halleri, olaylar karşısında takındığı tavırları yakalamak mümkün olur. Bu ise; aynı davanın temsilcileri ve sahiplerinin aynı istikametteki zorluklar ve olaylar karşısındaki tavır, dikkat ve tedbirleri konusunda uyarıcı ve yol gösterici olması bakımından ehemniyet arzeder.
Diğer yandan; Resulullah'ın (sav) tavrına karşılık, küfür temsilcilerinin tepki, tavır ve psikolojilerini tespit ederek mümin; inançsız veya batıl inançlara sahip kimselerin karakter ve psikolojilerini kavrar, bir ölçü ve fikir sahibi olur. Adeta bir manada kendinde olmayanı da görmüş, tanımış olur.
Her türlü çirkinliğin yaşandığı cahiliyet çağını saadet asrına dönüştüren Resulullah (sav) ve kadrosu göz ardı edildiğıinde insan hayır adına, iyilik, güzellik, adalet ve fazilet adına ne varsa hepsini bir anda yok farzetmek gerektiği gerçeği ile karşı karşıya kalır. Bu sebeple kamil davalar, hele de bütün insanlığa takdim edilmiş Allah'ın davası, ancak kamil bir önder ve kadro ile yürüyebilir, gelişebilir ve hedefe varabilir.
Zaten, batıl bile olsa hiçbir dava lidersiz ve kadrosuz yürüyemez, gelişemez ve sonuçlanamaz. Bu cümleden olarak İslam'ı yaşama ve yaymada kadrolaşma gerçeği insanımza bir asrı saadet örneği ile takdim edilmektedir. Lideri peygamber varisleri; kadrosu ashabı kiram varisi olan bir davanın yeşerdiği çağ, saadet asrının faziletlerine varis olmaya namzettir.
İnsanımızın bu noktadaki arayışı, özlemi ve müspet gelişmeler bu çağı muştulamaktadır. Allah mutlak adalet ve sonsuz ihsan sahibidir.

RAHMETEN Lİ'L-ÂLEMÎN HZ. MUHAMMED (SAV) /
Prof. Dr. Haydar BAŞ'ın kaleminden Gönül Sohbetleri

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137