Çocukluğumdan beri duyarım “İncirlik’te atom bombası var,” diye. Hep merak etmişimdir “acaba gerçekten var mı, varsa bugüne kadar kimsenin inkar etmediği bu gerçek niye gizlenir?” diye. Geçenlerde resmi makamlarca da açıklanan bu gerçek beni de yıllardır çevreme anlattığım bir projeyi tekrarlamaya sevk etti.
İncirlik daha önceleri Adana’nın dışında kurulmuş fakat şu anda Adana’nın içinde kalmış, büyük sanayi tesislerine bitişik, ABD için olmazsa olmaz bir askeri tesis. İlk adı Adana Hava Üssü. 1943 yılında planlanmış. 1951 yılı baharında inşasına başlanmış. 1954 yılı aralık ayında hizmete girmiş askeri NATO üssü. İlginçtir Türkiye NATO’ya 18 Şubat 1952 de üye oldu. Üs, bölgenin adının dahi değişmesine neden oldu. Şu an çevresi İncirlik kasabası diye anılıyor. Üste ABD’lilerin her türlü ihtiyaçları lüks tarzda karşılanıyor. Çocukluğumdan beri bilirim; hiç görmediğim eşyaları, arabaları ABD’lilerde ve onlardan alıp satan Amerikan pazarı denilen yerdeki satıcılarda.
İncirlik her dönem gündemde kalmayı başarmış bir üs. Sadece ülkemizi değil tüm Ortadoğu’yu hatta dünyayı etkileyen gelişmelerde nedense ismi (pek de hoş olmayan şekilde geçmiş) bir üsten bahsediyorum.
Yıllar önce üssün etrafındaki esnafları bir vesile ile ziyaret etmiştim. Dikkatimi çeken esnafın dükkanında bizim devlet büyüklerimizin fotoğrafının yanında üssün ABD’li komutanının veya ABD’li bir başka yetkilinin fotoğrafının olması idi. Demek ki ABD gittiği her yere sadece kolasını, sosisini götürmüyormuş! 
Duvarlarda herhangi bir Türk askeri yetkilinin değil de bir ABD’li yetkilinin fotoğrafının olması açıkça beni çok üzmüştü. O zaman büyüklerimin söylediği “incirlik bizim değil ki”, sözleri aklıma gelmişti.
İncirlik her zaman gündemde olmuştu demiştim ya. Biz Adanalılar 1991 Körfez Harekatı’nı çok yakın yaşadık. Saddam bantını hala hatırlarım. 2003’te 2. Irak Harekatı’nda da İncirlik’ten kalkan savaş uçaklarının gündüz değil de gece sabaha doğru havalandığını evlerimizden rahatlıkla dinledik. Her halde birileri İncirlik’ten kalkan savaş uçaklarının Iraklı Müslümanları çocuk-kadın demeden bombaladığını gizlemek istiyor diye düşünmeden kendimizi alamadık. Sonraları sayın bakanımız ülkemizdeki üslerden kalkan savaş uçaklarının Irak’ta ne kadar sorti gerçekleştirdiğini açıkladığında da baş aktör yine İncirlik değil miydi? 
Şimdi herkes İncirlik’te bulunan 90’a yakın B61 ve B61-12 tipi nükleer silahları tartışıyor. Bunlar etki gücü 50 kilotona kadar artırılabilir silahlar. Hiroşima’ya atılan bomba 15 kiloton güçte idi ve 3 km çapında her şeyi kül etti, 140.000 insan öldü, dile kolay. İncirlik Adana merkeze 8 km uzaklıkta. Peki, sormak lazım İncirlik’teki bu bombalardan sadece biri patlarsa merkezde oturan 1,5 milyon insandan kaçı kurtulabilecek, ya da tüm dünya Suriye’de hızla yaklaşan 3. Dünya Savaşını konuşurken, en son Çin’de bu savaşa iştirak edeceğini açıklamışken, acaba bu bölge ilk hedefler arasında belki de 1. sırada olmayacak mı? 
ABD askeri personelinin bile ailelerini İncirlik’ten uzaklaştırırken ben neden doğup büyüdüğüm, sokaklarında oynadığım, gölünde yüzdüğüm, sıcağında dolaştığım güzel şehrimi Adana mı bırakmaya zorlanayım ki? 
Buradan idarecilerimize sesleniyorum; kim işyerinin altında bir atom bombası ile yaşamak ister? Veya hangi siyasetçimiz TBMM’de yanında bir bomba ile konuşma yapmak ister? Hele de bu bombanın pimi sizin elinizde değil iken! 
İnanın bu bölgede, Allah korusun, yaşanacak bir facianın hesabını hiç kimse veremez. İşte bu yüzden 3048 metrelik pist uzunluğu ve mevcut altyapısı itibari ile harika bir sivil havalimanı olabilecek üssün, hazır şartlar müsait iken değerlendirilip uygulamaya konulmasını isterim. Bu sayede hem şehir içinde kalmış olan mevcut Şakirpaşa Havalimanı çok daha uygun bir yere taşınacak, hem devletimizin cebinden ciddi bir harcama çıkmadan güzel bir havalimanımız olacak, hem de Adanalılar İncirlik’ten kalkan savaş uçaklarının hangi masumların üstüne bomba yağdıracağını düşünmekten kurtulmuş olacaktır.
15 Temmuz’da gördük ki buradan kalkan tanker uçaklarının yakıt ikmali yaptığı uçaklar başkentimizi bombaladı. Madem Akıncılardan kalkan uçaklar nedeni ile Akıncılar kapatıldı, neden İncirlik, savaş uçaklarına kapatılmasın?
Ne diyordu Gazi Mustafa Kemal “Yurtta Sulh Cihanda Sulh”. 
Etrafımıza bakalım bölge ne halde? Komşularımızdaki yangın ülkemize dayanmadı mı! Bu bağlamda en dikkat çeken açıklamaları Prof. Dr. Haydar Baş yapmamış mıydı! Irak harekatı başladığında “oyun Türkiye üzerinedir” diyen Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in dedikleri çıkmadı mı! Şu ana kadar yaşadığımız sıkıntılar ve verdiğimiz şehitler ülkenin geldiği durum, Sayın Baş’ı dinlememekten olmadı mı! Tüm komşularımızla kötü olmadık mı! Suriye’de başlayan iç savaşta, “Türkiye’nin güvenliği Suriye’nin güvenliğinden geçer. Bizim Suriye ile ne sıkıntımız oldu? Bu oynanmakta olan BOP’un devamıdır. Bu noktada Beşar ESAD, Hz. Hüseyin mesabesindedir” diye uyarıda bulunan Prof. Dr. Haydar BAŞ’ın haklılığı gün gibi ortada değil mi! Peki, bu kadar sıkıntının baş aktörü konumunda İncirlik gözükmüyor mu! 
İşte bu gibi nedenlerden dolayı İncirlik üssünü sivil havalimanına dönüştürerek hakkındaki olumsuz imajı da bir nebze değiştireceğimiz inancındayım. Artık Adanalılar, Adana-İncirlik adının masumları bombalama ile anılmasını değil, insanları birbiri ile buluşturan, hasretine son veren sivil havalimanı olarak anılmasını istiyor ve de bekliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100