Cenab-ı Hakk, ayeti kerimede “Yerde ve gökte, canlı ve cansız ne varsa hepsini insanın emrine verdim” (Lokman, 20) buyuruyor.
Âlem insan için yaratılmış ve insanın emrine sunulmuştur. Peki, insan hangi maksatla yaratıldı?
Bunun cevabı da ayetle verilmiştir: "Ben cinleri ve insanları ancak bana kul olsunlar diye yarattım.” (Zariyat, 56) 
Kulluk gayesi esasen insan olmanın da şartıdır. Allah'a kul olmayan şekil itibariyle insan olmuşsa da, sireti itibariyle hayvandan da aşağıdır.
Toplumumuzda şikâyet ettiğimiz bozulmaları, yaradılış gayemiz olan kulluk şuurunu bireylere kazandırmadan düzeltemez; rahat ve huzur imkânı temin edemeyiz.
Yine ayette, “Biz peygamber göndermediğimiz kavme azap etmeyiz”(Nahl, 63) buyrulduğuna ve Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) son peygamber olduğuna göre insanlığın önderleri kimler olacaktır?
Peygamberler hidayet vesileleridir. Peki, son Peygamberden sonra hidayet ve kurtuluş nasıl sağlanacaktır?
Hz. Peygamber'in Gadir-i Hum'da irad ettiği Gadir Hutbesi'nde beyan ettiği şekliyle peygamberden sonra nübüvvet yolu kapanmış ve velayet yolu açılmıştır.
Gadir Hutbesi'nde Hz. Peygamber, Hz. Ali'yi yerine vasi ve halife tayin etmiştir.
Bu ilandan sonra inen Maide suresinin 3. ayeti göstermektedir ki, Cenab-ı Hakk, Hz. Ali'nin hilafet ilanı ile dini kemale erdirmiştir.
Bundan sonra hidayet ve kurtuluş yolu velayettir. Kurtuluş, Peygamber'e varis Hz. Ali'nin yolundan giden hak dostlarıyla olmakla sağlanabilir.
Şimdi ahiret hazırlığını düşünelim.
Rabbin kim?
Eğer O’nu hatırlarsan bil ki; o Rab, Allah'tır. Eğer O’nu bazen hatırlıyor ve bazen de unutuyorsan, o anda ya dünya, ya servet, ya nefis, ya şeytan senin rabbin olabilir.
Kitabın hangi kitap?
Hayatını hangi kitaba göre tanzim ettiysen senin kitabın odur.
Kur'an-ı Kerim, her zaman ve mekânda dünyanı ve ahiretini düzenlemen için gerekli olan ilahi rehberindir.
Bugün mülkün sahibini hiçe sayar, O’nun Kitabını basite alır bir haldeyiz.
Peygamberimiz devre dışı bırakılmak isteniyor. Oysa kelime-i tevhid, “La İlahe İllallah, Muhammedur Resulullah”dır.
Peygambersiz din olmaz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Memduh TOPRAK 2016-03-10 09:40:35

Yönünü tayin et, Doğru yöne istikamet. Kılavuz Haydar BAŞ, Allah'a emanet.

Avatar
Karaca 2016-03-10 01:08:50

"Kulluk gayesi esasen insan olmanın da şartıdır".Hocam bu yüzden biz,sizin makalelerinizi heyecanla bekliyoruz.Ve okuyoruz.

Avatar
Şeyhmus elçi 2016-03-10 06:14:49

Allah razı olsun hocam. İkaz ve işaretleriniz olmasaydı muhammed mustafa (s.a.v) ve ehlibeyti üzerinde oyun kuranların okuduğumuz kuran'ı algı operasyonuyla onların istediği ölçüde bilecek ve onların istediği şekilde öğrenecektik. Siz güneş gibi bu karartmayı bitirdiniz Allah razı olsun

Avatar
C.J 2016-03-10 08:10:37

Anam, babam, kardaşlarım, canım kurban olsun sizin o tertemiz, pak, dik duran davanıza. Allah'a sonsuz şükür olsun ki siz varsınız ve sizi bize tanıttı. Allah yar ve yardımcınız olsun. Efendimiz rehberiniz, imam ali yoldaşınız olsun, bu millet sizi hak ederse sizi baş tacı edecektir. Hak etmezse sonları zaten hüsrandır. Ne mutlu'dur bize hak'ı HAK bilmeyi öğrettiniz.

Avatar
Rıdvan 2016-03-10 11:37:16

Allah cc , muradını bilen kullarına uymayı bu millete tekrar nasip etsin. Amin

Avatar
cemal 2016-03-10 11:40:55

Ehlibeyt bir Nurdur akar kalpten kalbe. Nefsimi neslimi younuza hizmetci eylesin insaAllah Muhterem Hocam

Avatar
Adanalı 2016-03-10 11:45:12

Allah cc razı olsun Hocam Allah cc sizi başımızdan eksik etmesin Allah cc hayırlı uzun ömür versin amim

Avatar
yesim guler 2016-03-10 09:31:25

Siz negüzel söylersiniz ruhende zengin olmak maddende zengin olmak sizinle var olalım olmadığınız yerde olmayalım hak muhammet ali hızır yardımcınız olsun hurmetle

banner137