Bilindiği gibi ABD’nin Missouri eyaletinin Ferguson kasabasında, 9 Ağustos’ta silahsız zenci bir genç, polis tarafından vurularak öldürüldü. Ardından binlerce insan sokağa döküldü. Olayın görüldüğü davada jüri heyeti, polisin sanık olarak yargılanmayacağı hükmüne vardı. Bu karar ABD’yi karıştırdı. Sokaklara dökülen birlerce kişi protestolara başladı. Karara göre, polis memuru Darren Wilson nefsi müdafaa hakkını kullandı ve bu sebeple yargılanmayacak. Wilson, 9 Ağustos’ta silahsız olduğu belirlenen siyah genç Michael Brown’ı birkaç kez ateş ederek öldürmüştü. Kararın açıklanmasının ardından Ferguson karıştı. CNN televizyonu polisin göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği görüntülerine yer verdi. İşin ilginç tarafı ilk siyahi Amerikan Başkanı Obama “jürinin kararına saygı duyulması gerektiğini” söyledi.
ABD’de olaylar hala devam ediyor. Ve kolay kolay durulacağa benzemiyor.
Aslında Ferguson’da yaşananlar ABD’deki ırk ayrımcılığı açısından bardağı kaçıran son damla olmuştur. Amerikan tarihi bu konuda yüz karası uygulamalarla dolu… Bu açıdan bakıldığında meşhur “Amerikan Rüyası” zenciler için bir kâbus olmuştur. 
İlk köleler Amerika’ya 1562’de getirildi. Ayakları zincirlenmiş ve birbirlerine bağlanmış olarak.. 1863’de ise kölelik Amerika’da resmen kaldırıldı. Lincoln 1858’de yazdığı bir mektupta ırk ayrımcılığı hakkında şunları diyordu:
“Beyazlarla zenciler arasındaki fiziki farkların toplumsal, siyasal eşitlik içinde ve beraber yaşamalarına olanak vermeyeceğine inanıyorum.” 
Georgia eyaletinden Tom Watson adındaki bir düşünüre göre ise “zenciler erdemsiz, şeref, minnet ve ilke gibi kavramları anlayacak yetenekleri olmayan kimselerdir. Güneydekilerin onları ara sıra kırbaçlamaları, linç etmeleri Tanrı’ya saygısızlık etmelerini önlemek için gereklidir.” 
Zencilere hak verilmesi meselesi ilk kez 1867’de Kuzey Amerika’nın yayınladığı Reconstruction Act’da gündem edildi… 
Zenci haklarının gündeme gelmesiyle beraber ırkçı bir örgüt olan Ku Klux Klan kuruldu. Ve zencilere yönelik trajik linç olayları yaşanmaya başlandı. 
1897’de Lousiana Federal anayasasında herkese belli kurallar çerçevesinde oy kullanma hakkı tanındı. Ancak zenciler yine bu haktan mahrum edildi. Federal Anayasaya 1875’de konan bir yasayla beraber zencilere “eşit ama ayrı kamu hizmeti” sunulması uygulaması getirildi. Amerikan hukuk sistemi açısından bu bir dönüm noktasıdır.
Akla ve mantığa aykırı olan bu eşit ama ayrı hizmet uygulaması insan onuruyla bağdaşmayacak olayların yaşanmasına da neden olmuştur. Mesela Oklahoma’daki bir üniversitede zenci bir öğrencinin sandalyesi sınıfın dışına koridora atılmış ve kapı açık bırakılmak suretiyle bu öğrencinin okuma hakkından yararlanması güya temin edilmişti.
Ancak 1954 yılında ayrı olununca eşit olunamayacağı gerçeği kabul edildi. Ve buna yönelik hukuksal düzenlemeler getirildi. 
1963 yılında bile hala güneydeki kasabaların bazılarında zenci beyaz evliliği yasaktı. 100 kadar kasabada zencilerin oy kullanması yasaktı.
Amerika’da durum bu iken Avrupa’da da benzer uygulamalar gündemdeydi.
Bütün bu tabloya bakınca bugün yaşananlara şaşırmamak lazım. insanları derisinin rengine göre değerlendirmek batı medeniyetinin insanlık anlayışının ne noktada olduğunu gösteriyor. Hakikat şu ki, insan hakları konusunda Batı dünyası İslam’dan binlerce yıl daha geridedir.
Zencilere oy kullanma hakkı tanınmasından 1300 yıl evvel Hz. Muhammed efendimiz Mekke’nin fethinde kadınlardan, kölelerden, zencilerden, beyazlardan yani ayırım yapmadan Müslümanların tamamından biat aldı.
Peygamberimiz 13 asır evvel, 632 yılında Veda Hutbesi’nde zenci beyaz ayrımını ebediyen noktalamıştı.
“Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem’in çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arap’ın Arap olmayana Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada yani Allah’tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız Ondan en çok korkanınızdır.”
İnsanlık bugün bu hakikatleri yaşamaya  her zamankinden daha muhtaç…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.