Alemlerin Efendisi Peygamberimizin “oğlum” dediği şehitlerin efendisi, reyhan çiçeği, velayetin şahı Hz. Ali Efendimizin ve cennet kadınlarının hanımefendisi Allah Resulünün kızı cennet gülü Hz. Fâtıma’nın ciğerparesi, cennet gençlerinin efendisi Hz. Hasan’ın can kardeşi, Hz. Hüseyin efendimiz; 683 yılında Muharrem ayının onuncu gününde 72 yareni ile birlikte Kerbela’da otuz bin kişilik Yezid ordusu tarafından vahşi bir şekilde katledilerek şehit edilmiştir.

Muaviye’nin ölümünden sonra, yerine geçen Yezid-i laine biat etmeyen İmam Hüseyin efendimiz 72 yareni ile Kûfelilerin 15 bin mektupla daveti üzerine Irak’a yola çıkar.

Hz. Hüseyin efendimiz Kerbela bölgesinde susuz bırakılarak yakınlarıyla birlikte zalimce şehit edilirler.

Aşık Ömer, İmam Hüseyin ve ailesine reva görülen bu işkenceyi Divan’ında şöyle anlatmaktadır:

 

“Hânedân-ı Âl-i evlâda neler kıldı Yezid

Tutmadı hakkın rızâsın, oldu rahmetten baid

Hariciler Hasan’ı zehr ile kıldılar şehid

Vermediler Hazret-i Hüseyn’e Kerbela’da su

Bulmaya mahşerde bir katre, o zalim tada su.”

 

Başka bir dörtlüğünde, İmam Hüseyin (a.s)’ın şehadetini, yârini yitirmiş sevgiliye benzeten Aşık Ömer:

“Ey saba yârim yitirdim

Şam illerine Mısr ile Dimyat’da sor

Yeryüzünde akranı yok bir melek–sima idi

Gökde melaikelere sor çık da semâvâtda sor.”

 

İmam Hüseyin efendimiz, İslam’ın yaşaması için her şeyini feda etmişti. Sakife’de başlayan Gadir-i Hum’un inkârı ve dinde sapma ile göklerde ve yeryüzünde emsali olmayan Hz. Hüseyin efendimiz ve Ehl-i Beyt’inin Kerbela’da feci şekilde katledilmeleri akla gelmedik işkencelere maruz kalmaları geniş kitleleri derinden etkilemiştir. İslam âlemi Peygamber Efendimizin Ehl-i Beyt’ine yapılan bu mezâlimi ve katliamı yüzyıllardır unutmamışlardır.

Hz. Hüseyin efendimiz Ehl-i Beyt’in hakkını korumak ve İslam’ın yaşaması için şehadeti seçti, şehit oldu. Dünya durdukça mahzun yürekler Hz. Hüseyin efendimizi anacaklardır.

“İslam’ın yaşanmasında; Hz. Peygamberden sonra Ehl-i Beyt tek örnektir.”

“Hz. Peygamber ve Ehl-i Beyt’in yaşantısı Kur’an’ın hayata aksedişidir.”

“Tevhid’in Merkezi Ehl-i Beyt’tir”

… sözleri ve yazdığı 12500 sahifelik Ehl-i Beyt Külliyatı ile mezhep savaşı tuzağının önüne geçen Müslümanları Deccal fitnesinden koruyan İslam dünyasını kardeş yapan Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız günümüzü ve geleceğimizi aydınlatan bir güneştir.

Yeni Kerbela’lar yaşanmasın istiyorsak BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’a gönülden kulak verelim ve yanında olalım, destek verelim. Prof. Dr. Haydar Baş’a binlerce minnet ve selam olsun.

İmam Rıza (a.s)’ın şu nasihatiyle sözümüzü tamamlayalım: “Bizi sevenlere bizden taraf deyin ki; bu gökkubbe altında yok mu bana yardım edecek bir yardımcı diye seslenen Hüseyin bin Ali (a.s.)’ın sedası hiçbir zaman dinmeyecektir. Müslümanlığımızı bu davetin muhatabı olacak biçimde koruyun. Allah yardımcımız olsun.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.