Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ne zaman bir tweet atsa, bir yazsa bin değil, beş bin işitiyor. 
Evet, sevgili okurlar ülkemizin kangrenleşen yaralarından biri belki de en büyüğü işsizlik… Üniversite mezununa dahi iş bulamayan bir garipler ülkesi olduk.
Oysa Anayasamızda yer almasına rağmen, tam manasıyla hayata geçirilememiş olan Sosyal Devlet anlayışına göre devlet bireyine iş bulmak ve onu istihdam etmek zorundadır.
Devlet babadır ve her evladından sorumludur, her evladına iş bulmak zorundadır. İşsizlik ve yokluk insana her ayıbı yaptırır. İşi olmayan ya da işinden olan insan onuru, gururu ve yaşama sevinci olmayan insandır.
“Bir lokma bir hırka” ve “haline şükret” yalanı ile bu millete yıllardan beri fakirlik ve zillet elbisesi giydirilmiş, Türkiye yoksullar ve açlar ülkesi haline getirilmiştir.
En basitinden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya atılan twetler ortada. Beş binin üzerinde atılan twetlerde; gıda mühendisleri, ziraat mühendisleri, veteriner hekimler ve su ürünleri mühendisleri Sayın Bakan’dan iş istemekteler. Bir kaç örnek tweet:
* Mayıs ayı Tarım Bakanlığı’nın atama ayıdır. Yeni Bakana yeni atama yakışır dedik, 5 ay oldu hala atama müjdesi alamadık. Maliyeye baskı yaparak bu ay bu işi bitirin Sayın Bakanım.
* Yeter Sn. Fakıbaba yeter! Size söyleyecek bir şey bulamıyoruz artık. Ne işitecek bi kulağınız ne de sızlayacak bir vicdanınız var. Aylardır bizi perişan ettiniz. Bu işe bir son ver artık. 
* İnsan içine çıkamaz olduk. Daha atanmadın mı sorusunu duymamak istiyoruz. Bu ülkede sadece sağlıkçı yok, bu ülkede sadece öğretmen yok, bu ülkede yıllardır atamayı bekleyen işsiz ZİRAAT MÜHENDİSİ de var. Bunun sebebi sizsiniz, veballeri ödeyin.
* Ülkede ziraat mühendislerine ne zaman değer verilecek, tarım bitince mi? Hak ettiğimiz atamanın biran önce yapılması lazım… SES VERİN…
* Hey Allah’ım şu ziraat mühendislerinin günahı neydi ki sen bizi bu ağır bakanların insafına bıraktın?
* Türk tarımı için, ihracat için ziraat Mühendisleri atama bekliyor. Bu alım ne zaman olacak?
* Mayıs ayı geldi doğa canlandı, ağaçlar çiçek açtı. Şimdi personel ataması yapmayıp kışın ortasında mı yapacaksın?  Zaman geçiyor bir an önce atama yapmalısın Fakıbabam…
* Sn. Bakanım beş bin veteriner hekim ve mühendis göreve hazır. Personelin alım ilanını BEKLİYORUZ. Saygılarımızla…
* Dilenci değiliz atama bekleyen mühendisleriz…
* Atama yapmayan tek bakan…
Evet, sevgili okurlar twetler bu minval üzere uzayıp gidiyor. Ve Hükümetin bu tutumuyla da nice yıllar sürer gider. Oysa insanın bu dünyada iş bulamama, rızık endişesi diye bir şeyi olmamalı. En basitinden dün işgal edilmesine yardımcı olduğumuz Libya ve Suriye’de  “Sosyal Devlet” ilkeleri geçerli idi ve dünyanın en müreffeh insanları idiler.
Ve dünyanın sömürülmeyen her ülkesinde “Sosyal Devlet” ilkeleri geçerli. Devlet vatandaşının doğumdan ölümüne kadar her şeyine kefil… Sosyal devletin sağladığı imkân ve zenginlikleri dünyada doya doya yaşaması gereken ülkemiz diplerde, çukurlarda bugün sürünmektedir.
Kendisine bu imkânları doya doya yaşatacak insanı seçip başına getirmediği için Türk milleti bugün yokluğu ve zilleti tercih etmiştir. Bakınız bugün 4 milyar insanın uyguladığı, Milli Ekonomi Modeli’nde Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız neler söylüyor:
* Sosyal Devlet olmak devletin vatandaşlarına karşı bir ikramı değil, onun varlığının gereği ve vazifesidir.
* Yani işsiz bir insana işsizlik parası vermek, devletin ona bir ikramı değildir. Çünkü devlet, vatandaşlarına iş bulmak zorundadır; yani yaşamak isteyen devlet, vatandaşlarını yaşatmak durumundadır. Eğer bir birey iş bulamıyorsa, bunun sorumluluğu devlete aittir ve bu eksiğini telafi edinceye kadar ona işsizlik maaşı vermek zorundadır.
* Devletin, gelirlerinin vatandaşına hizmet olarak geri döndürmesi ve milletinden topladığından daha fazlasını milletine vermek suretiyle sosyal adalet ve adil gelir paylaşımını sağlama karakterine haiz devlete, “Sosyal Devlet” diyoruz. 
* Milli Devlet anlayışı; devletin bekasını, bireylerin doğuştan gelen haklarının yaşanmasında görmektedir.
* Mutlu bir azınlığın çıkarları için değil, milletin bütün fertlerinin menfaatlerini ve haklarını korumak için hayata geçirilen Milli Devlet anlayışı, ekonomide Milli Ekonomi Modeli ile şu ana kadar hiçbir iktisadi anlayışın başaramadığı “sürekli büyüme, tam istihdam ve gelir dağılımında adalet”i sağlayarak fakirliği normal bir yaşam tarzı olmaktan çıkarıp tarihi bir olgu haline getirmektedir.
* Sosyal Devlet, kapitalist anlayışlarda olduğu gibi başkalarının elindekileri sömürerek büyüyen değil, aksine vererek, hizmet ve ikram ederek büyüyen bir devlet anlayışını hayata geçirmektedir. 
* Sosyal Devlet yaklaşımı devletin milletine bir “ikramı değil” aksine ‘vazifesi’dir. Bireylerin doğuştan gelen haklarının karşılığı Sosyal Devlettir. Sosyal Devlet kavramı, aynı zamanda sürekli büyümenin sağlanması için bir iktisat kuralıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.