Rahmet, mağfiret ve bereket dolu bir geceye erişiyoruz. Çarşambayı Perşembeye bağlayan gece Kadir Gecesi… Bin aydan hayırlı olduğu ayette ve hadislerde beyan edilen Kadir Gecemiz mübarek olsun.
"Ramazan ayı öyle bir aydır ki, onda Kur'ân-ı Kerim nazil oldu" buyuruyor Cenab-ı Hak. (Bakara, 185)
Kur'ân-ı Kerim'in Levh-i Mahfuz'dan dünya semasına inmeye başladığı gece, Ramazan ayı içerisindeki Kadir Gecesi'dir. Cebrail (as), Peygamberimize (sav) ilk vahyi bu gece getirmiştir. Alak suresinin "İkra! Oku!" emriyle başlayan ilk beş ayeti bu gecede inmiştir.
Kadir Gecesi Ramazan'ın son 10 günü içinde aranmaktadır.
Bu gecenin mahiyetiyle ilgili olarak Kur'ân-ı Kerim'de Kadir suresi vardır.
"Gerçek biz onu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl-u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Rûh, Rablerinin izni ile her bir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır." (Kadir, 97/1-5)
Yine Hz. Muhammed, “Faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir Gecesi'ni güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı” (Buhârî, İman, 25, 27, 28; Müslim, Müsafirîn, 173-176) müjdesini vermektedir. Hz. Peygamber (sav) Kadir Gecesi'nde, “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” (Tirmizi, Deavat, 84; İbn Mâce, Dua, 5) diye dua tavsiye ederdi. Hz. Fatıma, Kadir Gecesi Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'in uyumaması için az yedirir ve sabaha kadar ibadet etmelerini sağlardı.
Ayette, "Allah ve melekleri, Peygambere (sav) çok salâvat getirirler, ey müminler! Siz de ona salâvat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin" (Ahzab, 33) buyrulur. Bu gece âlemlerin hürmetine var edildiği Rahmet Peygamberine çokça salâvat okumalıyız. Geçmişte ‘mübarek geceler yoktur’ şeklindeki hezeyanları duyardık; bu sene ‘peygambere gerek yoktur, Kuran akılla anlaşılır, sünnet, icma, kıyas-ı fukaha gibi İslam’ın temel kaynakları diye bir şey yoktur’ noktasına taşınan İslami cinayetlere halkımızın kulak vereceğini zaten ummuyoruz.
Bu hezeyanları beyan edenlerin inanınız İslam'la da alakaları bulunmamakta… Önemli olan İslam akaidinin tahrif edilmesi ile birliğimizin, dirliğimizin bozulması ve işgale hazır bir zeminin hazırlanmasıdır.
Bu sebeple semaya açılan eller, Türk milletinin birliği ve dirliği için daha fazla dua etmelidir.
Cenab-ı Hak, Hz. Muhammed Mustafa (sav), Hz. Fatıma, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin hürmetine bunu bizlere nasip eylesin.
İmam Zeynelabidin'in Allah'ın rızasını umarak ettiği bir dua ile bitirelim: “İlahi! Bizi sana ulaştırıcı yollara ilet. Bizi sana en kestirmeden vardıran yolda yürüt. Uzağı yakın et bizim için. Zor ve şiddetli olanı bize kolaylaştır.” (İmam Zeynelabidin, Prof. Dr. Haydar Baş)
Kadir Gecemiz mübarek olsun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ben 2017-06-19 02:22:31

Amin.Allah razı olsun hocam

Avatar
cemal 2017-06-19 06:03:09

Amin Amin Amin insAllah. Ellerinden öperim.Hocam

Avatar
Musa 2017-06-19 02:07:07

Hocam sizi çok seviyorum.Allah sizi başımızdan eksik etmesin.

Avatar
ali 2017-06-19 09:31:54

Allah senden razı olsun hocam hurefelerden kurtaralım islam alemini aydınlatmaya devam

Avatar
Azer 2017-06-19 12:22:00

Ellerinize sağlık hocam!

Avatar
yeşim güler 2017-06-19 16:36:58

Saygı değer prof dr Haydar baş hocam gönüller dr midelerin. Dr ilmin dr milletinin dr hatta bütün insanlığın dr yokluğun varlığın dr gecemiz ve gününüz kutlu olsun kadrinizin bilindiği günler olsun saygı ve hurmetlerimi sunuyor en güzel selamla selamliyorum

Avatar
Adanalı 2017-06-19 19:31:18

Hocam sizin de kadir geceniz mübarek olsun

Avatar
burak tilev 2017-06-20 06:39:24

amin hocam sagolunuz