Ülkemizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği önemli bir yere sahiptir. Kırmızı et ve süt üretiminin de bir kısmını karşılayan küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde son zamanlarda büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Tarım ve hayvancılık ülkesi olan ülkemizde tarıma ve hayvancılığa yabancı kalmaya başladık. Bugünlerde ise tarımda ot dahi ithal ettikten sonra hayvancılıkta da büyükbaştan sonra küçükbaş hayvan ithalatı gündeme geldi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın TÜİK verilerine göre 2016 yılında koyun varlık sayısı azalırken fiyatlar ise ters oranda artmış bulunuyor. Bu sebeple ki Et ve Süt Kurumu da koyun etini artık mağazalarda satmıyor. Sonucunda ise akıllara kuzu ithali gündeme geliyor. İthalat olarak sonuçlanmış bir durum yok ama kafa yorulup gündeme gelmesi bile ne kadar üzücü.
Ülkemizde hayvansal üretim ve tarım politikaları yıllardır ABD ve AB denetiminde olan Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’na bırakılmıştır. Bunun sonucu olarak da tarımın her alanında üretim gerilemeye gitmiş; kırsal kesimler fakirleştirilmeye bırakılmıştır. Burada ABD ve AB’nin temel amacı kendi tarım ve hayvancılıktaki ürün fazlalıklarını ve ihraç ettiği ürünlerini de tarımsal sanayiye yönelik gübre, ilaç, tohum olarak pazar bulmaktır. Maalesef ki AB’ye gireceğiz diye boşalttığımız köylerde, tarımı da hayvancılığı da içler acısı noktaya getirdik. 
Konumuza devam edersek, küçükbaş hayvancılık ülkemizde beslenme, giyim ve istihdamda olduğu kadar iç ve dış ticarette de önemli bir yere sahiptir. Avrupa da koyun ve keçi sayıları bakımından baktığımızda TÜİK 2015 verilerine göre 29 ülke arasında İngiltere’den sonra ülkemiz 2.sırada yer almaktadır. Dünyada ise koyun ve keçi sıralamasında ilk 10 ülkeden biri biziz.
Peki, bu imkânı neden kullanamıyoruz? İthal etme konusu kafaları neden meşgul etmekte? 
İşi ehline yani Prof. Dr. Haydar Baş Bey’e teslim etmeyişimizin sonucunu yaşıyoruz. Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet-Milli Devlet projeleri kapsamında tarım ve hayvancılık konusunda da gerekli proje, çözüm ve politikaları ortaya koyan Prof. Dr. Haydar Baş ve kadrosunun yerine varsa yoksa AB diyen bir zihniyetin ortaya koyduğu politika sonucu tabii ki farklı olur.
Yanlış güdülen politikalar diyoruz da bunlar nedir peki? Türkiye, iklim koşulları göz önüne alındığında yağmur alımına göre otların boyları kısa ve tam küçükbaş hayvanların istediği beslenme olanağına sahiptir. Yani çayır ve mera bedava beslenme imkânı sağlar. Ama siz gelip de mera alanlarının ıslahını sağlamaz iseniz, mera alanlarını imara açar iseniz yani mera alanlarını daraltır iseniz hazır yeme yönelirsiniz. Hazır yem ise % 50 ithal girdi olarak üretilen ülkemizde hem yem fiyatı, hem et ve süt fiyatı olarak yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalınır. Artık tekelleşmeye başlayan tarım ve hayvancılıkta banka kredileri, zirai krediler adı altında borç yüküne batan köylünün nefes alacak hali kalmadı. Köylü, köyünden şehre göç etmiş, gençlere hayvancılık zor ve zahmetli bir iş olarak gösterilmiş, köyünde kalıpçobanlık yapanların ise ücret konusunda sıkıntıları bu işi yapmaktan vazgeçmelerine sebep olmaktadır. Yani nereden bakarsak bakalım bu çözümsüzlükler içerisinde bu politikalar ile bir sonuç elde edemezsiniz. Hele ki bu bahsettiğimiz problemler dışında çiftçiye, köylüye faizli kredilerle beraber üretime destek veriyoruz demek asla kabul edilemez.
Oysaki Prof. Dr. Haydar Baş Bey’i dinleseydik sıfır faizli kredilerin alınacağı, üreticiye yem desteği verileceği, et ithalatının önüne geçilip, hayvancılıkta yüksek fiyat garantisi elde edebileceği ve daha sayabileceğimiz onlarca projelerle, köylü milletin yeniden efendisi olacaktı. 
Korkmayın, zararın neresinden dönersek kardır, sizi kurtaracak Prof. Dr. Haydar Baş vardır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.