13 Temmuz 2005 Çarşamba 00:00
Asırlardır Onunla birlikte gülüyoruz
Tüm Türk halkının dilinden ve gönlünden düşürmediği Nasrettin Hoca'nın tarihi şahsiyetinin genç kuşaklara yeterince tanıtılmadığı ve Nasrettin Hoca'nın mizah anlayışının tam manasıyla yakalanmadığı vurgulanıyor.
Nasreddin Hoca'nın değerinin, yaşadığı olaylarla değil; gerek kendisinin, gerek halkın onun ağzından söylediği gülmecelerdeki anlam, yergi ve alay öğelerinin inceliğiyle ölçülebileceği belirtilirken, Hoca'nın güldürürken düşündürdüğü gerçeğinin gözardı edilmemesi gerektiğinin altı çiziliyor. Araştırmacılar: "Nasrettin Hoca'nın mizah üslubu dikkatle ele alındığında görülecektir ki, yergi ve alay öğeleri gerçeklik taşımaktadır. İster övülsün ister eleştirilsin, vurgu yapılan öğe, aynı zamanda gerçeğin ta kendisidir; ve bir öğüt bir mesaj verilme gayesi taşımaktadır. Örneğin, komşusundan ödünç aldığı tencereyi iade ederken kabın önce doğduğunu söyleyerek iki tencere veren Hoca, komşunun açgözlülüğünü farkedince başka bir gün, aldığı tencerenin öldüğünü ifade ederek, 'Bre adam, doğduğuna inanıyorsun da öldüğüne niye inanmıyorsun' diye ders verir".
Nasreddin
Hoca kimdir?
1208 yılında Konya'nın Sivrihisar ilçesine bağlı Hortu yöresinde doğan Nasreddin Hoca, 1281'de Akşehir'de vefat etmiştir. İlk bilgilerini köy imamı olan babasının yanında öğrenmiştir. Daha sonra Akşehir'e giderek Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim gibi devrin tanınmış alim ve ariflerinden ders almış, kadılık görevinde bulunmuştur. Bu görevlerinden dolayı da kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş, sonradan bu ad Nasreddin Hoca biçimini almıştır. Nasreddin Hoca'nın yaşamıyla ilgili bilgiler, halkın kendisine olan aşırı sevgisi yüzünden yer yer olağanüstü nitelikler de kazanmıştır. Selçuklu Sultanlarıyla tanıştığı, Mevlânâ Celâleddin ile yakınlık kurduğu, kendisinden en az yetmiş yıl sonra yaşayan Timur'la konuştuğu, birkaç yerde birden göründüğü bile kaydedilmektedir.
Gülmece
kültürümüzün öncüsü
Nasreddin Hoca, belli bir dönemin değil Anadolu halkının yaşama biçimini, güldürü öğesini, mizah ve eğlenme türünü, övgü ve yergi becerisini dile getirmiştir. Onunla ilgili gülmeceleri oluşturan öğelerin odağı sevgi, yergi, övgü, alaya alma. Gülünç duruma düşürme, kendi kendiyle çelişkiye sürükleme, katı kurallar karşısında çok ince ve iğneli bir söyleyişle yumuşaklığı yeğlemedir. Nasreddin Hoca, bunları söylerken bilgin, bilgisiz, açıkgöz, uysal, vurdumduymaz, utangaç, atak, şaşkın, kurnaz, korkak, atılgan gibi çelişik niteliklere bürünür.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137