17 Nisan 2007 Salı 00:00
Atatürk'ün mirası kitaplarda toplandı
2000 yılından bu yana tüm arşivlerin, kitap ve benzeri eserlerin taranması sonucunda "Atatürk Terekesi", "Atatürk'ün Kitaplığı" ve "İşte Atatürk?Atatürk'ün Fotoğrafları" adlı üç eser hazırlandı ~|~

"Atatürk'ün Terekesi" adlı kitabın sunuşunda yer alan bilgiye göre, Atatürk'ün aramızdan ayrılışının hemen ardından kendisinden geriye kalan özel anı ve fotoğrafları ile giysileri dahil tüm mal varlığı 1938/95 dosya sayısıyla Ankara Sulh Hukuk Hakimliği tarafından kayıt altına alındı.

Saptanan hemen tüm eşya, dünyada eşine rastlanmayacak bir yaklaşımla kardeşi Makbule Hanım dahil herhangi bir mirasçısına bırakılmadığı için doğrudan halka ve devlete kaldı.
Kitap hazırlanırken tereke dosyasında uzun yıllarda ortaya çıkan karmaşa ve belge çoğaltılmasından kaynaklanan sorunlar giderilerek kayıtlar 10 ayrı listeye dönüştürüldü.

Tereke listelerinin sıra ve parça sayılarına göre incelemesi yapılırken, bu incelemede 151 kayıt sayısı boş bırakıldı ve 49 mükerrer sayı verildiği saptandı. Terekede yer alan eşya, ilk kez 1960 yılında 6195 sayılı yasa gereği demirbaş kayıtlarına alındı.
Bu kayıtların yapıldığı günden önce Anıtkabir'e gönderilmek, satış, devir veya imha biçiminde telkin edilmek, Atatürk'ün manevi çocuklarına verilmek, çeşitli kurumlara dağıtılmak yoluyla Cumhurbaşkanlığından çıkan eşya ile bugünkü durumu saptanamayan 2 bin 138 sırada kayıtlı 7 bin 482 parçadan oluşan eşya Cumhurbaşkanlığının demirbaş defterlerine kaydedilmedi. Bunlarla ilgili liste de hazırlanarak arşive konuldu ve kitaba eklendi.

Tereke listelerindeki eşyadan kimilerinde demirbaş defterleri kayıtlarına göre farklılık saptandı. Bu çalışmada söz konusu bu tutarsızlık giderildi. Tüm belgeler, tereke sıra sayısı, demirbaş sayısı, konusal dağılımı, kullanım yerlerine göre dağılımı, her bir eşyanın geçirdiği süreçler biçiminde kümelendirildi.

Buna göre, 4 bin 503 sırada kayıtlı 24 bin 74 parçadan oluşan eşyanın tümü konusal ya da ilgili diğer alt başlıklarla bilgisayar ortamına yüklendi. Bu çalışmalara bağlı olarak tereke eşyasının çeşitli başlıklar altında bugünkü durumları ortaya konularak bir anlamda 68 yıl sonra denetimi de yapıldı.

Araştırmalar sırasında demirbaş kayıtlarının özenle incelenmesi sonucunda 52 sıra sayısında 303 parça eşyanın müze köşkte bulunmasına karşın tereke sayımlarında gözden kaçtığı, sonraki yıllarda değişik tarihlerde saptanarak kayıtlara alındığı anlaşıldı.
"Atatürk'ün Kitaplığı" adlı kitabın sunuş bölümünde de Yüce Atatürk'ün okuma ve kitap sevgisinin çocukluğundan ölümüne dek sürdüğü, hatta bu sevginin en zor koşullarda savaş alanlarında bile fırsat yaratılarak kesintisiz sürdürüldüğünün günlüklerinden anlaşıldığı ifade ediliyor.

Atatürk'ün kitap sevgisi
Eserde, Yüce Önder'in kitap sevgisini yakınında bulunmuş arkadaşlarının anlatımıyla, "bir kitabı merak ettiğinde, bitirmeden uyumadığını ya da pek az uyku aralamasıyla okumaya devam ettiğini" de yer alıyor.
"Atatürk'ün Kitaplığı" adlı yapıta göre, Ata'nın kitapları arasında, tarih kitaplarından din kitaplarına, yönetim kitaplarından askerlik sanatına,edebiyattan sosyolojiye kadar eserler yer alıyor.
Kitapta, Ata'nın kitaplığında 4 bin 433 sayıda 7 bin 338 parça eser saptandığı kaydedildi.

"Atatürk Fotoğrafları" adlı DVD'de ise Atatürk'ün Manastır Askeri İdadisi'nde öğrenim gördüğü yıllardan başlayarak, aramızdan ayrılmasına kadar geçen süreçte yaşamından kesitler sunan fotoğraflar, çok sayıda kaynaktan yararlanılarak bir araya getirildi.
DVD, 4 bin 991 fotoğraftan oluşuyor. DVD ile Atatürk'e ilişkin görüntülerin tamamına yakını tarih sırasıyla, 17 başlık altında toplanarak, bugünkü kuşaklar için anlamlı ve yararlı bir eser oluşturuldu.
Kapsam olarak 4 cilt ve 1800 sayfayı bulan bu çalışma, albüm olarak da hazırlandı.
Atatürk'ün halıları da kitap konusu oldu. "Atatürk'ten Kültürel Miras Çankaya Köşkü Halıları" adlı kitapta ise Atatürk döneminde eski ve yeni Cumhurbaşkanlığı köşklerinde kullanılan halıların desen örnekleri, üretildikleri yöreler ve tanıtıcı bilgileri fotoğraflarla sunuluyor. Çalışmada Türk halıcılık kültürü ve tarihine ilişkin bilgiler ve kaynaklar da aktarılıyor. 106 sayfadan oluşan kitapta, 41 halı örneğine yer veriliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100