12 Aralık 2003 Cuma 00:00
Atatürk'ün not defterinden
Genelkurmay ATASE Başkanlığı TSK Atatürk Araştırma ve Eğitim Merkezi Genel Sekreteri Dr. Öğ. Kd. Bnb. Zekeriya Türkmen, Atatürk'ün Harp okulu öğrencilik yıllarından 1933 yılına kadar tuttuğu 32 not defterinden 23'ünün ATASE Başkanlığı arşivinde, 8'inin Anıtkabir Müzesi arşivinde, 1'inin de Cumhurbaşkanlığı arşivinde bulunduğunu bildirdi.

Atatürk'ün not defterlerinin bir kısmında askeri konularla ilgili bilgiler yer alırken, büyük bir kısmının da yaşadığı dönemin önemli siyasi, toplumsal ve iktisadi olaylara ışık tutabilecek bilgiler içerdiğini anlatan Türkmen, ayrıca Atatürk'ün her insan gibi duygularını da bu defterlerde yazıya döktüğünü kaydetti. Türkmen, Ata'nın özellikle Kurtuluş Savaşı döneminde tuttuğu notlarda, siyasi ve askeri durumla ilgili bilgilerin yanı sıra bazı şiirlerle biri Hicaz, diğeri Suzi Nak makamında iki şarkının güftesinin yer aldığını ifade etti.

Atatürk'ün kendi kaleminden çıkmış notlarının yer aldığı defterlerin bilimsel olarak incelenip değerlendirilmesin~|~in büyük önem arz ettiğini vurgulayan Türkmen, "Daha önceki yıllarda bir kısım akademisyenler tarafından çok kısmi veya sathi olarak değerlendirilen not defterleri Genelkurmay ATASE Başkanlığı'nca başlatılan bir proje ile yeniden ele alınmıştır" dedi. Türkmen, Atatürk'ün not defterlerinin asıl metinleriyle birlikte Cumhuriyet'in 80. yıldönümü münasebetiyle bilimsel olarak yayımlanmasıyla ilgili çalışmaların büyük bir hızla sürdürüldüğünü kaydetti.

O da maaşından şikayet etmiş

Türkmen'in verdiği bilgiye göre, Atatürk 1904 tarihli notlarında ekonomik sıkıntıdan şikayet ediyor. Harcamalarının aldığı maaştan yüksek olduğunu belirten Atatürk, şimdiye kadar aldığıharcadığı paranın hesabını yapamamanın sıkıntısını çektiğini, bundan böyle bu hususa dikkat etmesi gerektiğini ifade ederken, masrafların sebeplerinden çok aldığı maaşınazlığı hakkında açıklamada bulunuyor.

Etkilendiği şarkı sözleri

Atatürk, 1900'lü yılların önemli siyasi ve askeri gelişmelerini not ettiği defterine kendisini derinden etkileyen bir şarkının ''Cevheri ruhumsun sen ey melek/ Hüsnünün meclubuyum şahı felek/ Çok değil, bir kalbi meshur eylemek" mısralarını da kaydetmiş. Her insan gibi zaman zaman ruhunu şarkılarla dinlendirmeye çalışan Mustafa Kemal, bir başka defterine ise hicaz makamındaki bir şarkının ''Zülfüne dil besteler zülfi perişanım kadar/ Görmedin sayyadı dil, alemde müjganım kadar" mısrası ile Suzinak makamındaki bir şarkının ''Gözlerinden kıskanırken bir zaman dildarını/ Gel de seyret yarinin bir devrei idbarını/ Bir televvün bak ne hale koydu cimi zarımı" mısralarını not etmiş...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.