10 Ağustos 2002 Cumartesi 00:00
Avrupalı yamyamlar
AB'ye gireceğiz diye her türlü tavizi verdiğimiz şu günlerde Avrupa'nın kanlı tarihine bir göz atmakta büyük faydalar var. Tarih ve Düşünce dergisinin son sayısında "Avrupalı Yamyamlar" başlığı ve Ahmet Sarbay imzasıyla yayımlanan yazıdan yaptığımız şu alıntıyı dikkatlerinize sunuyoruz:

".... 27 Kasım 1095 Salı günü, Papa II. Urban, tarihin akışını değiştirecek olayları başlatan ünlü vaazını verdi. (...) II. Urban'ı böyle bir maceraya yönelten pek çok sebep vardı. Bunlardan en önemlilerinden biri Avrupa'da yaşanan kanlı mezhep çatışmaları idi. Bizzat papazların ellerinde satırlarla katıldığı bu katliamlar, değişik mezheplere mensup Hıristiyanları bir araya getirmiş, Papalık için bir tehlike oluşturmuştu. Bir diğer faktör ise doğudan gelen tehlike sinyalleriydi. Müslüman Türkler Anadolu'nun neredeyse tamamını ele geçirmişlerdi. 700'lü yıllarda İspanya'yı Müslümanlara kaptıran Hıristiyan Avrupa, doğunun da kaybedilmesi ile üç traftan makasa alınmıştı. İspanya'nın yerli halkı olan Hıris~|~tiyanlar başlarındaki Müslüman idarecilerden gayet memnundu. İlk defa insanca muamele gördükleri bir hayat standartına kavuşmuşlardı. Bırakın zengin olmayı ve rahatça ibadet yapmayı, devlet bünyesinde yükselme gibi bir lükse de sahiptiler. Bu sebeple dindaşlarının yeniden başlarına geçmelerini asla istemiyorlardı. Doğu da bu şekilde elden çıkarsa Hıristiyanlık gittikçe Avrupa'nın kuzeyine çekilecekti.

Daha pek çok sebepleri de göz önünde bulunduran Papa, adeta bir taşla kuş katliamı yapacak planlar peşindeydi. Hedef olarak Kudüs'ü gösterdi. (...) Sonuçta 100.000 kişilik büyük bir çapulcu kitlesi Kudüs'e doğru harekete geçti. Hemen ardından yola çıkan ikinci partide ise içinde Avrupa'nın ünlü simalarını barındıran 600.000 kişi vardı. Pek çok Haçlı için macera, daha Avrupa'dan ayrılmadan başlamıştı. Önce yerli Yahudiler katledilip malları yağma edildi. Haçlıların bu tutumu Kudüs'e kadar devam edecek ve sadece Müslümanlar değil, Hıristiyanlar bile bu gözü dönmüşlerin gazabına uğrayacaktı.

"Türk cesetleri tuzlanarak pişilirse, lezzetli olur"

Haçlı Seferleri'nin en büyük özelliklerinden biri, tarihin en büyük organize yamyamlığı olmasıdır. Bizzat Hıristiyan din adamları tarafından teşvik edilen insan eti yeme çılgınlığı Haçlı kaynaklarında en ince detayına kadar yazılıdır. Fransa Ensttitüsü üyelerinden Funck Brentano, 1934'te yayınladığı Les Croisades / Haçlılar isimli eserinde din adına ne canavarlıklar işlendiğini açık bir dille yazar. Haçlı kaynaklarından yaptığı alıntıları kitabın 24. sayfasında şöyle anlatılır: "İlk Haçlı Seferi'nde Hıristiyan din adamı Pirre l'Ermite komutasındaki öncü birlikleri İznik civarında ele geçirdikleri çocukları pişirmek üzere parçalıyorlar veya kazığa geçirerek ateşte kızartıyorlardı." Aynı eserin 57. sayfasında ise Fransız Milli Destanı Chanson d'Antioche'dan şu alıntıları yapmaktadır: "Antakya önlerinde açlıktan şikayet eden Haçlılara Hıristiyan din adamı Pierre l'Ermite şu tavsiyede bulunur; 'Açlığınızın sebebi korkaklığınızdır. Türk cesetlerini toplayın. Tuzlayarak pişirilirse daha lezzetli olur.' Yine aynı eserin 76. sayfasında Haçlıların bunu alışkanlık haline getirdikleri yazılıdır: "Halep'in Maarra kasabasında ölmüş Türk askerlerini doğrayıp etlerini kızartarak yemişlerdir." Avrupa tarihine bakıldığında insan eti yemenin oldukça yaygın olduğu görülür. Max Kemmerich, Haçlılardan çok daha önceleri İngilizlerin insan eti yediklerin St. Hieronymus'tan nakletmektedir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137