22 Mart 2007 Perşembe 00:00
Avrupalılar Ermenileri maşa olarak kullanıyor
"Ermeni Meselesi ve Türkiye" konulu bir konferans veren Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Avrupa ülkelerinin Ermenileri maşa olarak kullandığını belirterek, Ermeni meselesinin yeniden hortlatılmasının sebebinin Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin genç nüfusundan korkması olduğunu söyledi. ~|~


TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Osmanlı Devleti'nin Ermenilere olan tutumu, Ermeniler'in Osmanlı'nın zayıf düştüğü zamanlardaki zulümleri ve Avrupa'nın Osmanlı Devleti ve sonrasında Türkiye'ye karşı yaptığı propagandalar hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Halaçoğlu, 1915 yılına kadar Osmanlı Devleti'nin himayesinde olan Ermeniler'in hiçbir sorunu olmadığını söyledi. Ancak Osmanlı Devleti zayıf düştüğünde sömürgeci ve emperyalist Avrupa devletlerinin propagandaları sonucunda dört bir cephede savaşmakta olan Osmanlı askerlerinin yokluğundan istifade eden Ermeniler'in savunmasız halka ve beşikteki çocuğa kadar herkese zulmettiğini kaydeden Halaçoğlu, "Ortamdaki boşluktan yaralanarak sorun çıkaran illerde bulunan Ermeniler, güvenli bir şekilde başka yerlere tehcir edildiler. Bu tehcir sırasında birtakım sahte belgeler ve şişirme raporlarla '1.5 milyon Ermeni katledildi' diyerek asılsız iddialarda bulundular. Bu oyuna emperyalist Avrupa'nın dahil ettiği Ermeniler, 1878 yılından bu yana Osmanlı Devleti'nin birçok yerinde örgütlenmeleri sonucunda baş kaldırdılar. Fakir Avrupa'nın coğrafi keşifler sonucu sömürgeci Avrupa olarak, 3 milyar kilometrekare olan sömürge toprakları ve sömürgelerinden getirdiği yüzlerce ton altınla zenginleşmesi dünyanın tarihini değiştirmede büyük rol oynadı. Karşısındaki en büyük güç olan Osmanlı İmparatorluğu'nu parçalamak için içinde yaşayan 35 ayrı milleti çeşitli yöntemlerle kışkırtarak kendi tarafına çekti. Gittiği her yere hoşgörü ve adalet götüren, içinde kin ve nefret olmayan Osmanlılar, 500 yıldan fazla hükmettikleri bu milletler üzerindeki otoritesini baskıcı Avrupa'nın etkisiyle kaybetti. Çeşitli oyunlarla Amerika da olaya karıştı. Osmanlı Devleti'nin zengin kaynaklarını ele geçirmek için yürütülen bu çalışmalar sonucunda Ermeniler bir maşa olarak kullanıldı. Osmanlı Devleti'nin önemli kademelerinde görev yapan Ermeniler ve çeşitli yerlerde açılan Ermeniler'in yetiştirildiği okullardan mezun olan öğrenciler, kurdukları 21 örgütle Avrupa ve Anadolu'da teşkilatlandılar. Sonuç olarak kurdukları bu örgütlerle ayaklanarak savunmasız halka zulmettiler" dedi.

Genç Türkiye'den korkuyorlar
Ermeni meselesini tarihi iyi bilmemiz için en önemli sebeplerden birisi olarak gösteren Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, "Türkiye'den Batı'ya baktığımızda hukukun değil parlamentonun üstün olduğunu görmekteyiz. Güç olarak fazla olanın hükmetmeye de sahip olduğu dünyamızda, en büyük silah olarak bilgiyi kullanmak zorundayız. Yaşlanan Avrupa'nın yakın gelecekteki en büyük korkusu olan genç nüfuslu Türkiye'nin Avrupa'ya hükmedeceği korkusu, onları bu tür yıpratma çalışmaları içerisine sürüklemektedir. Bizlerin yapacağı, elimizde ve tüm dünya ülkelerinin arşivlerinde bulunan belgelerde yüzde yüz haklı olduğumuzu ispatlamak. Ancak güçlü Avrupa'nın gücünü kullanmasıyla haklı duruma düşmeye çalışması konusunda bilgimizle olaya hakim olmamız gerekmektedir. Sömürgecilerin tek sahip olamadıkları toprak olan Anadolu'yu ele geçirmek için misyonerlik çalışmalarına girmişlerdir. Devletlerin kuruluşu insanlar içindir ve insanı insan yapan ruhtur. Osmanlı Ermenileri, Fransa ve diğer emperyalist devletler için ölmüştür. Bunun diğer adı vatana ihanettir" diye konuştu.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100