10 Ağustos 2001 Cuma 00:00
Bakan Üvey Baba'yı şikayet etti
Devlet Bakanı Hasan Gemici, Star TV'de yayımlanan ve tüm bölümlerinde ebeveynlerin çocuğa yönelik fiziksel şiddet uyguladığı, Kemalettin Tuğcu'nun aynı adlı eserinden uyarlanan "Üvey Baba" dizisini RTÜK'e şikayet etti.

Dizinin, RTÜK Kanunu ve Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu belirten Gemici, "Dizi, toplumun bu davranış kalıplarını doğal kabul ederek kayıtsız kalınabilmesine yol açabilmektedir" dedi.

ÇOCUKLARA ZULÜM ÜSTÜNE ZULÜM

Hasan Gemici, RTÜK'e gönderdiği yazıda, dizinin tüm bölümlerinde "ebeveynlerin çocuğa yönelik fiziksel şiddet uyguladığı, çocuğun öz bakımını gerçekleştiremedikleri, çocuğun sokaklarda çalıştırılmaya zorlanarak başıboşluğa sürüklendiği ve sokaktan gelecek her türlü tehlikeye maruz bırakıldığı, çocuğun öğrenim görmesine engel olunduğu ve çocuğun psikolojik baskıya maruz bırakıldığı"nı kaydetti.

Dizi'de, 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un "Genel ahlak, toplum huzuru ve Türk aile yapısına aykırı" ve "Çocuk ve ~|~gençlerin fiziksel, ruhsal ve ahlaki gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek yayın yapılmaması" ilkelerinin ihlal edildiğini bildiren Gemici, dizinin Türkiye'nin de taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne de aykırı olduğunu vurguladı.

ÇOCUKLARIN HAKLARI

Gemici, Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin, her insanı 18 yaşına kadar çocuk kabul ettiğini ve sözleşmeye göre, yapılacak her türlü iş ve eylemde çocuğun yüksek kararının göz önünde bulundurulması gerektiğini hatırlattı.

Sözleşmede, "Çocuğun, bakımını üstlenen kişinin yanında iken bedensel veya zihinsel saldırı, şiddet veya suistimale, ihmal ya da ihmalkar muameleye uğramasına karşı korunması için yasal, idari, toplumsal, eğitsel bütün önlemlerin alınmasının" öngörüldüğünü kaydeden Gemici, ayrıca sözleşmeye göre, "hiçbir çocuğun, işkence veya diğer zalimce, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele ve cezaya tabi tutulamayacağı" ilkesinin yer aldığını kaydetti.

"YAYINDAN KALDIRILMALI"

Gemici ayrıca, "çocuğun zorunlu ilköğretime katılması hakkı" ve "çocuğun ekonomik sömürüye ve her türlü tehlikeli işte ya da eğitimine zarar verecek ya da sağlığı ve bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlaksal ya da toplumsal gelişmesi için zararlı olacak nitelikte çalıştırılmasına karşı korunma hakkı"nın da sözleşmede öngörüldüğünü ifade etti.

Gemici, şunları kaydetti:

"Yetişkinler ve çocuklar üzerinde etkisi bilinen ve ülkemizde yoğunluklu olarak tercih edildiği bilinen bir iletişim aracı olan televizyonda gösterilen dizi, sözkonusu hak ihlallerini meşru kılmakta ve toplumun bu davranış kalıplarını doğal kabul ederek, kayıtsız kalınabilmesine yol açabilmektedir.

Bu nedenlerle Üvey Baba dizisinin yayından kaldırılması zorunlu olarak değerlendirilmektedir."

RTÜK'ÜN ARAŞTIRMASI

Öte yandan RTÜK Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Kamuoyu ve Yayın Araştırmalar Dairesi Başkanı Dr. Cengiz Özdiker de, dizinin gösterime girmesinden bu yana RTÜK'e çok sayıda şikayet geldiğini kaydetti. Özdiker, bunlar arasında, "Dizide insanlık adına kötü olan ne varsa işlendiği","Aşırı şiddet, sürekli öfke, taciz, çirkin ve ahlaksız söz ve davranışların çok fazla ve abartılı olarak yer aldığı", "Çaresizlere, önüne gelenin sözel ve bedensel şiddet uyguladığı", "sürekli sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının özendirildiği ve çaresizlikten bağımlılığa yönelişin sergilendiği"ne ilişkin ifadelerin yer aldığını belirtti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137