06 Ocak 2002 Pazar 00:00
Bilişim ne getirdi, ne götürdü
Bilişim devrimi üzerine yapılan araştırmalar, bilişim sektöründe yaşanan gelişmelerin insanların ortak çıkarlarına ulaşmasında onlara yardımcı olduğu, sosyal hayatın daha düzenli ve organize bir bütün olarak yaşanmasına hizmet ettiğini ortaya koyuyor. Ancak, teknolojinin insanoğlunun hayatında ve günlük yaşantısında olumsuzluğu da beraberinde getirdiğine dikkat çekiliyor.

Gelişmiş ülkelerde tutulan sağlık istatistik verilerine göre bilgisayarla ilgili iş kolları, en stresli işler listesinde ilk sırada yer alıyor. Stresin dünya çapında yol açtığı yıllık değer kaybının yaklaşık olarak 200 milyar dolar olduğu kaydediliyor. İstatistiki verilere göre, yine 1980'lerden itibaren mikro bilgisayar devriminin başlamasıyla birlikte 1992 yılından itibaren iş dünyası, 20 milyar dolara yakın meslek hastalığı tazminatı ödedi.

Bilişim devrimi olarak nitelendirilen bilgisayarların yaygınlaşması ve internetin devreye girmesiyle ortaya çıkan olumlu ve olumsuz gelişmeler şu şekilde sıralanıyor:

TOPL~|~UMUN REFAH DÜZEYİNE ETKİSİ

Bilişim teknolojilerinin tıp, ekonomi, eğitim gibi alanlarda etkinlik sağlamasıyla bu alanlarda daha verimli çalışmaların yapılarak toplumun refah düzeyinin yükselmesine katkı sağladı. Bilişim teknolojilerinin insanlar arasındaki iletişim imkanını kolaylaştırdı ve toplumsal sorunların daha geniş platformda birleştirilme imkanını verdi.

SOSYAL HAYATTA TAHRİBATLARA YOL AÇTI

Bilişim dünyasında yaşanan gelişime paralel olarak aile hayatı, iş hayatı sınırları birbiri içine geçti ve toplumun temel taşı olan aile düzeni bozuldu.

Devrim, gelişmiş olan ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki farkı gelişmiş ülkeler lehine açtı. Bu sebeple gelişmekte olan ülkelerin toplumlarının oluşan katma değerden daha az ölçüde pay almasına sebep oldu.

Yüksek gelir grubuna sahip olan bireylerin teknolojik yararlardan daha fazla oranda pay alması sebebiyle toplumda eşitlik ilkesine aykırı bir durum ortaya çıktı.

EKONOMİDE GLOBAL REKABETİ ARTTIRDI

Bilişim devrimi, ekonomide etkinlik, verimlilik ve karlılık mekanizmalarının ahenkli bir bütün olarak yükselmesini, üretim, pazarlama, finansman ve satış süreçlerinde yeni uygulamaların ortaya çıkmasını sağladı

İŞSİZLİĞİ KÖRÜKLEDİ

Değişimle birlikte klasik ekonomideki kurumların yerini yeni kurumların almasıyla bu kurumlar faaliyetlerine son vermek durumunda kaldı.

Faaliyetlerine son verilen kurumlarda çalışan kişilerin işsiz kalmasıyla genel ekonomi içersinde işsizlik oranı daha da arttı.

Firmaların elektronik ağ sistemleri ile birbirine bağlanması ve yeni ekonomi şirketlerinin faaliyetlerini internet ortamı üzerinde göstermeleriyle birlikte bu sistemlere yapılacak saldırılar ile büyük ekonomik kayıplar gündeme geldi.

Bilişim teknolojilerini üretmeyen ülkelerin, bu alanda bir çok yatırımın yapılması sonucu dışa bağımlılığı arttı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137