01 Eylül 2003 Pazartesi 00:00
Bir ecdat hatırası tarih olmaktan kurtarılacak
Üftade Külliyesi'nde yıllardır oturan Hayrettin Algın, Cüneyt Üftadeoğlu ve Servet Üftadeoğlu'ndan, Üftade soyundan geldiklerini ispat etmelerini isteyen Vakıflar Bölge Müdürlüğü, bu şahısların konuyla ilgili Bursa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtıkları davayı kaybetmelerinin ardından çalışmalarına hız verdi. Yargıtay'a temyize giden mahkeme kararının netleşmesini bekleyen Vakıflar Bölge Müdürlüğü, külliyeyi restore etmek isteyen Mollafenari Mahallesi Üftade Camii ve Müştemilatı Koruma Yaşatma İmar ve Onarım Derneği'nden de restorasyon ve restütisyon projesini hazırlamasını istedi.

Bursa'nın en önemli tarihi

mirasından biri

Vakıflar Bölge Müdürü Kadir Akarkaya, Üftade Külliyesi'nin Bursa'nın en önemli tarihi mirasından biri olduğunu belirterek, "Biz Üftade Külliyesi'nde ikamet eden şahıslardan, sükna yani oturma hakkı için Üftade torunu olup olmadıklarını ispat etmeleri istedik. Onlar da Üftade torunu olduklarını ispat etmek için Bursa Asliye 1. Hukuk Mahkemesi'ne dava açtılar. M~|~ahkeme, tekkede oturan şahısların Üftade torunu olmadığına karar verdi. Karar Yargıtay'a temyize gitti. Yargıtay'dan bu şahısların lehine bir karar çıkarsa, külliyede oturabilmeleri için Vakıflar Müdürlüğü olarak biz binayı aslına uygun olarak restore etmelerini şart koşacağız. Yargıtay'dan karar aleyhlerine çıkarsa binayı boşaltmalarını isteyeceğiz. Ardından binayı restore edip, sosyal ve kültürel amaçlı kullanıma sunacak kamu kuruluşuna ya da derneğe vereceğiz" dedi.

Külliyeyi kullananların, Üftade Hazretleri ile ilgileri yok

20 yıldır Mollafenari Mahallesi'nde ikamet eden Üftade Camii ve Müştemilatı Koruma Yaşatma İmar ve Onarım Derneği Başkanı Eyüp Maraba ise külliyeyi hiçbir ücret ödemeden kullanan şahısların Üftade Hazretleri ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını iddia etti. Eyüp Maraba, "Biz 2 yıldır bu işi araştırıyoruz. Bu şahısların Üftade Hazretleri ile ilgili hiçbir bağlantısını tespit edemedik. Bu şahıslar, külliyeyi talan ettiler. Geçen yıl, Vakıf Bölge Müdürlüğü ekipleri tuttukları tutanakta daha önce kayıtlarda yer alan el yazması Kuranı Kerim, Üftade Hazretleri'nin talebelerine okuttuğu not defteri, Hutbe Mecmuası ve Vakiat kitaplarına rastlayamadı. Bu eserlerden birinin Karacabey'e satıldığını tespit ettik. Biz dernek olarak külliyenin restorasyonunu, Üftade Hazretleri'ni gelecek nesillere tanıtmak için gerçekleştirmeye hazırız" diye konuştu.

Üftade Hazretleri kimdir?

Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaşayan evliyanın büyüklerinden Üftade Hazretleri, Hicri 895, Miladi 1490 yılında Bursa'da doğdu. Manyaslı Mehmet Efendi'nin oğlu olan Üftade Hazretleri, Bursa'nın çeşitli camilerinde müezzin ve imam olarak vazife yaptı. 1581 yılında Bursa'da vefat eden Üftade Hazretleri'nin "Hutbei Mecmuası" ve "Divan" adlı iki eseri bulunmaktadır. Tarihi bir dokuya sahip Üftade Külliyesi ise 15. yüzyıl Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtıyor. Külliyede, mescid, semahane, haremlik, selamlık, çilehane, çeşme ve camiyle birlikte, Üftade Hazretleri'ne ait paha biçilemeyen kılıç, yemek sinisi, el yazması Kuranı Kerim'le birlikte çok sayıda döneme ait kitap, def, asa, kudüm ve giysiler bulunuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100