30 Nisan 2006 Pazar 00:00
Bir tarih diriliyor
İzmir'in en eski tarihi mekanlarından olan ve Aydınoğlu Gazi Umur Bey'in komutanlarından Seydi Mükeremeddin'in mezarının da bulunduğu Emir Sultan Türbesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından onarılacak ~|~

Emir Sultan Türbesi'ni Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Celal Öcal, türbenin tarihinin 1300'lü yılların ortasına kadar uzandığını söyledi.

1317 yılında Kadifekale'nin Aydınoğlu Mehmet Bey ile Türklerin eline geçtiğini, 1326 yılında da Aydınoğlu Umur Bey'in liman kesimini de aldığını belirten Öcal, liman kesimini geri almak için 1343 yılında Haçlılar'ın ordu kurduğunu ve Limankale'yi Türklerden aldığını bildirdi.

1344?1355 yıllarında Liman Kalesi'ni almak için savaşların yapıldığını ve Aydınoğlu Gazi Umur Bey'in ordularının bölgede çarpıştığını belirten Öcal, bu savaşlar sırasında komutanlardan Seydi Mükeremeddin'in şehit düştüğünü ve burada türbe yapıldığını kaydetti. Öcal, şöyle dedi:
"Seydi Mükeremeddin adlı Türk komutan savaşta büyük fedakarlıklarda bulunmuş, efsane olmuş bir kişi. Şehit düştüğü yere bu türbe yapılmış, ama yapım tarihi belli değil. Aydınoğlu Gazi Umurbey daha sonra buraya bir zaviye yaptırmış. Zaviyenin masrafları için de bugünkü adı Gaziemir olan Seydiköy'ün de gelirleri buraya bağışlanmış.Burada gelen geçene hayır yapılmış. Burası sonraları Rufai Dergahı olarak kullanılmış. 1600'lü yıllarda türbede 11 personel görev yapmayabaşlamış. Bahçede mezarlar yapılmış, en eski mezar 1570 yılına ait. İzmir ve Nif Kadısı Abdüllatif Bin İmat'ın mezarı, bilinen en eski mezar. Atatürk'ün kayınpederi  Uşakizadelerin aile kabri de var. Latife Hanım'ın dedesi Sadık Bey'in mezarı burada bulunuyor."

Vatandaş sahip çıktı
Emir Sultan Türbesi'nin bir açık hava müzesi olduğunu belirten Öcal, şöyle devam etti: "Emir Sultan Türbesi'ni perişan vaziyette gördükten sonra vatandaş olarak sahip çıkmamız gerekir düşüncesiyle Emir Sultan Türbesini Koruma Yaşatma Derneğini kurduk. Biz ilk görev başladığımızda türbenin üzerinde bir bayrak bulduk. Bu bayrak, bu türbenin bir askere ait olduğu düşüncesini güçlendiriyor. Bir sancağın varlığından da söz ettiler, ama bulamadık. Orijinal Tamir Kitabesi bulduk. Bu kitabeden buranın bir Rufai Tekkesi olduğu yönünde bilgiye ulaştık, restorasyon çalışması tamamlanınca yerine koyacağız. Burası İzmir'in bilinmeyen kültür varlıklarından."
Türbede çok önemli mezarların da bulunduğunu belirten Celal Öcal, İzmir'in işgali sırasında şehit düşen Miralay Süleyman Fethi Bey'in debu türbede defnedildiğini belirtti. Öcal, kabrin 1980'li yıllarda şehitliğe taşındığını ve mezar yerinin boş bırakıldığını kaydetti. Kabir taşlarının sanat tarihi açısından da çok önemli olduğunu belirten Öcal, 18 ve 19.yüzyıllarda kentin önde gelenlerinin bölgeyi aile kabir alanı olarak kullandığını sözlerine ekledi.

Projeler hazırlandı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Yusuf Ali Karaman ise restorasyon projelerinin belediye tarafından hazırlandığını ve İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna gönderildiğini söyledi. Bölgenin, İzmir'in unutulan tarihi mekanlarından biri olduğunu belirten Karaman, şöyle dedi: "Emir Sultan Türbesi, 56 tarihi değeri olan mezar taşlarıyla, Seydi Mükeremeddin'in naşıyla önemli bir bölgemiz. İzmir'in en eski tarihi mekanlarından biri. Yasa değişikliğiyle bu tür yerlerin restorasyonu belediyelere verildi. Zaten biz yasadan önce de restorasyon çalışmalarına katkı sağlıyorduk. Bu tür yapıların iyileştirilmesi için proje desteği de maddi destek de veriyorduk. Agora kazılarına belediye olarak verdiğimiz destek, bunun en somut örneği. Emir Sultan Türbesi, Agora kazılarıyla bütünleşince tarihin iki farklı yönü bütün özelliği ve güzelliğiyle ortaya çıkacak."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137