18 Şubat 2002 Pazartesi 00:00
Bütün yazarlar burada
Türkiye'deki "yazar"larla ilgili derli toplu bilgi bulmak gerçekten zordur. İhsan Işık bu zorluğu gidermek için hummalı bir çalışma sonucu önce "Yazarlar Sözlüğü"nü hazırlamış. 1990'da yayınlanan Yazarlar Sözlüğü'nde 1760 yazarın biyografisi yer almakta. İhsan Bey'in asıl amacı ise "Türkiye Bilim Düşünce ve Sanat Adamları Ansiklopedisi"ni hazırlamak. "TürkiyeYazarlar Ansiklopedisi" buna bir ön hazırlık olarak görülebilir. Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi, klasik sağ-sol ayrımı yapmaksızın 3218 yazarın biyografisini veriyor. Bizde yazar denince akla ilk gelen hikâye ve romancılarla gazeteci yazarlardır. Sanki bilim insanları yazmazmış gibi. İhsan Işık bu geleneğe de son veriyor ve akademik çevreleri de ansiklopedisine dahil ediyor.

ADIM ADIM YAZARLAR ANSİKLOPEDİSİ

İhsan Işık, "Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi" ile ilgili olarak şu bilgileri veriyor:

1987 yılından itibaren başladığım bu çalışma 1990'da ilk ürününü verdi ve "Yazarlar Sözlüğü" adını verdiğim ilk kitabın ilk basımında Türkçe~|~ telif eser sahibi 1760 yazarımızın biyografisini bir araya toplamış oldum. Bu çalışmada, 1990 yılına kadar hakkında hiç bir kaynakta bilgi bulunmayan 500'den fazla yazar hakkında ilk kez bilgi vermiş oldu.

YALNIZ EDEBİYATÇILAR DEĞİL

Bu çalışmamda edebiyatçı biyografileriyle de yetinilmeyerek; tarih, felsefe, sosyoloji, sanat tarihi, din, dil, iç ve dış politika, politika bilimi alanlarında eser vermiş şahsiyetler ile; gazeteciyazarlar ve anılarıyla bize ışık tutan devlet adamlarımızın hayat ve eserleri hakkında bilgiler de verildi. Biyografilerin seçiminde, yazarların dünya görüşleri, inançları, siyasî parti tercihleri yüzünden hiçbir ayırım yapılmadı. Önemli-önemsiz olduklarının takdiri, okuyucu ve tarihin hakemliğine bırakılarak, telif eser sahibi her kişinin eser sayısı ve uyandırdığı yankıya göre biyografisi verilmeye çalışıldı. Hatta telif eseri olmadığı halde, yaşadığı dönemde gazete ve dergi yazılarıyla düşünce hayatımıza önemli katkılarda bulunan yazarlar da istisnai olarak ansiklopedideki yerini aldılar.

1987-90 arası doğrudan bilgi aldığım biyografi sahiplerinin iki katı kadarıyla, yani yaklaşık 2500 yazarla yazışarak, kendileri hakkındaki biyografik bilgilere ilk elden ulaşmaya çalıştım. Cevap alamadığım yazarlar hakkında arşiv ve kitaplığımdan elde edebildiğim bilgilerle yetinmek zorunda kaldım. Sonuçta 2. basıma yaklaşık 2600 civarında biyografi hazırlamış oldum.

EN KAPSAMLI BİYOGRAFİ ANSİKLOPEDİSİ

1998'deki bu basımın ardından, biyografi çalışmalarımı yeniden ele aldım. Bu kez 3000 civarında yazara ulaşmaya çalıştım. Önemli bir bölümünden cevap alarak, diğerlerini de çeşitli kaynaklara başvurmak suretiyle yenileyerek, tamamını yeniden yazdım. Böylece ortaya 3200 civarında yazarımız hakkında bilgi veren, daha kapsamlı ve yepyeni bir kaynak eser çıktı ortaya. Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi'nin elinizdeki bu ilk basımı, biyografi sahipleri hakkında 2000 sonu itibariyle en yeni bilgilerin yer aldığı Türkiye'de şimdiye kadar yayımlanmış en geniş kapsamlı biyografi ansiklopedisidir. Türkiye'de hiçbir kitap, dergsi, sözlük ve ansiklopedide bulunmayan en az 1500 civarında yazar hakkında ilk defa bu kaynakta bilgi verilmektedir".

- Ali Rıza BAYZAN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137