13 Ekim 2002 Pazar 00:00
Çanakkale içinde Aynalı Çarşı
Çanakkale'nin türküsüyle ünlü tarihi Aynalı Çarşısı, yeniden yaptırılıyor. Daha önce bir bölümü sebze hali olarak kullanılan ve hazırlanan yapım projesi gereği bu işyerleri boşaltılarak yıktırılan Aynalı Çarşı'nın, tarihi dokusuna uygun olarak yapılacağı bildirildi. Projesi Mimar Arkeolog Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu tarafından hazırlanan ve Edirne Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan Aynalı Çarşı için, İstanbul'daki Mısır Çarşısı`nın baz alındığı bildirildi. Çanakkale Belediyesi, çarşıyla ilgili belge, bilgi ve fotoğraf toplamak amacıyla bir süre önce yurt çapında kampanya başlatmış, bu kampanyada yeterli malzeme toplanamamıştı. Yetkililer, temel dokusunun incelenmesi sonucu, çarşının aslına yakın inşa edilmesi için elde yeterli veriler bulunduğunu, bugün için ziyaretçileri hayal kırıklığına uğratan Aynalı Çarşı`nın, ününe yakışır bir duruma getirileceğini bildirdiler. 357 milyar lira keşif bedeli bulunan Aynalı Çarşı`nın yapım ihalesinin, 31 Ekim günü Çanakkale Belediye~|~ Encümeni tarafından yapılacağı kaydedildi. 1889 yılında 2. Abdülhamid'in padişahlığı döneminde İstanbul'daki Mısır Çarşısı'nın bir minyatürü olarak yaptırıldığı bilinen Aynalı Çarşı, Çanakkale Savaşları sırasında İngiliz Donanması'nın attığı topların isabet etmesi sonucu yıkıldı. Daha sonra bu bölgeye küçük dükkanlar inşa edildi. Çarşının içine aynalar konularak tarihi geçmişi yansıtılmaya çalışıldı. Çarşı, asıl ününü, Çanakkale Cephesi'nde savaşa katılan Kastamonulu bir asker tarafından söylendiği belirtilen "Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı, Ana Ben Gidiyom Düşmana Karşı" türküsüyle yaptı.

Muğla`nın Kavaklıdere İlçesi Menteşe Beldesi`nde genç kızların çeyiz hazırlamak için öğrendiği halıdokuma, kısa sürede döviz kaynağı haline geldi. Beldeden halı ihraç edilen ülke sayısı 5`e çıktı. Kavaklıdere Kaymakamlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yörüklerin kurduğu beldede kilim ve çuval dokumacılığınıgeliştiren genç kızlar, halı dokumaya başladı. Çeyiz olarak dokunan halıların büyük ilgi görmesi üzerine Kaymakamlık ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle açılan kursa katılanların daha sonra oluşturulan atölyede dokudukları halılar bir şirket aracılığıyla satışa sunuldu. Kavaklıdere?Menteşe halıları ABD, Belçika, Hollanda, Almanya ve Avusturya`ya ihraç edilmeye başlandı. Halk Eğitim Merkezi yetkilileri, beldede halı dokuma tezgahı sayısının 400`e ulaştığını kaydederek, yılda 4 bin metrekare halı dokunduğunu bildirdiler. Halı dokumacılığını geliştirmek üzere çalışmaların sürdüğünü belirten yetkililer, ihracatın artırılması için projeler geliştirdiklerini kaydettiler.İzmir Başmüdürü Hasan Timur, İzmirlilerin, Cumhuriyet`in 100. kuruluş yıldönümü dolayısıyla başlatılan 2023`e mektup kampanyasına büyük ilgi gösterdiğini bildirdi. Timur, kampanyanın 29 Ekim`de sona ereceğini anımsatarak, kampanyaya gösterdikleri duyarlılıktan dolayı İzmirlilereteşekkür etti. Timur, 2023`e mektup kampanyasıyla ilgili şu bilgiyi verdi: ``Bugüne kadar müdürlüğümüze bağlı şubelerden, 12 bin adet 2023`e mektup zarfı satıldı. Alınan mektup adedi ise 2 bin 100 oldu. Yaptığımız araştırmalara göre, Türkiye`de en fazla zarf İzmir`de satılmıştır. Kampanyanın sona ermesine çok az kaldı. Vatandaşlarımıza,2023`e mektup gönderme şanslarını kullanmalarını öneriyorum.`` Bugünün Türkiyesini 2023`e taşımak isteyen zarf alıcılarının, bu gönderilerini en geç 29 Ekim 2002 tarihine kadar herhangi bir PTT merkez ya da şubelerine teslim etmeleri gerektiğini bildiren Timur, butarihten sonra merkez ve şubelere yapılacak başvuruların kabul edilmeyeceğine dikkati çekti. Timur, kampanyayla ilgili olarak bastırılan 2023`e mektup zarflarının 2 milyon lira olduğunu, kabul işleminde herhangi bir ücretalınmadığını bildirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100