25 Mart 2005 Cuma 00:00
Çanakkale Şehitlerinin istatistiği çıkarılıyor
Selçuk Üniversitesi'nde (SÜ) yapılan bir araştırma ile Çanakkale Savaşı'nda şehit olan askerlerin sayısı, yaşı ve cinsiyetinden eğitim ve medeni durumuna kadar birçok özelliğinin istatistiği çıkarılıyor.

Vatan uğruna çok şehit verdik

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuri Köstüklü, yaptığı açıklamada, Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele'de vatan savunması için çok sayıda şehit verildiğini belirtti. Bu savaşlarda insan kaynaklarının tükenme noktasına geldiğini, bilimsel araştırmalar çerçevesinde mutlaka ciddi şekilde analizinin yapılması gerektiğini ifade eden Köstüklü, "Bu düşünce doğrultusunda yaklaşık 8 yıl önce başlattığım araştırmada, o dönemlerde Vefayata Mahsus Vukuat Defterleri'nde kayıtları tutulan Çanakkale'de şehit olanaskerlerimizin istatistiğini çıkarıyoruz. Yaptığımız çalışmada bugüne kadar Yalvaç, Ilgın, Kadınhanı, Akşehir, Haymana ve Burdurlu şehitlerin istatistiğini çıkardık" dedi. Köstüklü, daha önce Milli Savunma Bakanlığı'nın "Şehitlerimiz" adlı 5 ciltlik bir doküman hazırladığını ve burada Çanakkale'de Türk şehit sayısının 57 bin 263, yaralı esir ve kayıplarla birlikte toplam ölü sayısının 211 bin olarak verildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Ancak, şehitlerle ilgili fevkalade önemli bir kaynak olan mahalli nüfus müdürlüklerinde bulunan Vefayata Mahsus Vukuat Defterleri incelendiğinde ve mahalli askerlik şubeleri kayıtları dikkate alındığında bu şehit sayısı, kesinlikle artmaktadır. Bundan yaklaşık 8 yıl önce başladığım araştırmada tamamladığım 6 bölgedeki şehitlerin sayısına bakıldığında gerçek şehit sayısının, bilinenin çok daha üzerinde olduğu ortaya çıkıyor. Milli Savunma Bakanlığı'nın yayınladığı kitabında Kadınhanı'ndan ölen şehit sayısı 2030 olarak gösterilirken bizim vefayat defterleri üzerine yaptığımız araştırmalarda bu rakamın 60 olduğunu belirledik."

Doğan bebeklere şehit isimleri veriliyor

Kendilerinin sadece şehit sayısını değil, Vefayata Mahsus Vukuat Defterleri'ndeki bilgilere göre, şehitlerin isim, şöhret, sanatı, anneve babası, medeni durumu gibi bazı özelliklerinin de istatistiğini çıkaracaklarını anlatan Köstüklü, şöyle devam etti: "Yaptığımız çalışmalarımızda Çanakkale'de şehit olan Burdurlular içinde en fazla Mehmet ismine rastladık. Bunu sırasıyla Ali, Mustafa ve Ahmet isimleri takip ediyor. Çanakkale'de şehit olan Uşaklılar içinde, 5 tane Mehmet oğlu Mehmet, 4 tane Ali oğlu Ali, 4 tane Mustafaoğlu Mustafa, 2 tane İbrahim oğlu İbrahim bulunuyor. Bunun en büyük nedeni bebekler doğmadan babalarının savaşlarda ölmesidir. Ayrıca araştırmalarımız şehitlerin yüzde 60'a yakınının evlenmeden şehit olduğunu gösteriyor." Köstüklü, ayrıca 1213 yaşındaki çocukların vatan savunmasında ve cephelerde görev aldığının bilindiğini vurgulayarak, "Bu durum, Milli Mücadele'de insan gücü bakımından ciddi problemlerle karşı karşıya kalındığını gösteriyor. Araştırmamızın henüz başındayız. Çok uzun sürecek araştırmamız Türk tarihine ışık tutacak nitelikte olacak" dedi.

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137