29 Mayıs 2001 Salı 00:00
Çevre bilinçli filmler
Festivale katılacak olan bazı filmlerin kısaca tanıtımı şöyle:

BERLIN: SEARCHING FOR AN IDENTITY

Yönetmen: Vincenzo Bugno

Senaryo: Vincenzo Bugno

2000, Renkli, Italya, 52'.

Berlin 50 yıl boyunca bir duvarla birbirinden ayrılmış, insanlara yaşam alanları sağlayan boş alanları ile meydanlarla özdeşleşmiş bir kent. Karşı konulmaz bir cazibeye sahip ve bir zamanların Doğu ile Batı'yı ayıran hudut bölgesi. Fakat eski Berlin yok artık. Yıllar sonra Berlin'e dönen bir televizyon gazetecisi, Berlin Film Festivali hakkında haber yaparken kentteki büyük değişimin farkına varır. Bir zaman boş olan alanların, şimdi birleşmenin çoşkusuyla çeşitli heykel ve benzeri sembollerle doldurulduğunu fark eder. Duvarın yıkılışıyla birlikte Berlin kendine has kimliğini sonsuza kadar yitirmiştir.

AKKUYU BELGESELİ

Yönetmen: Orhan Çalışlar,

Senaryo: Orhan Çalışlar

Görüntü Yönetmeni: Michael Enger

2001, Renkli, Almanya, 57'.

1970'li yıllara kadar yarı göçer yaşayan Büyükeçeli köylülerinin hayatı köyler~|~ine nükleer santral yapılmak istenmesi ile birdenbire değişti. Köyün sahilindeki Akkuyu mevkii nükleer santral için istimlak edilince 11 aile evlerini ve arazilerini yitirirler. Köylülerin tarlalarını korumak amacıyla başlattıkları protestolar özellikle Çernobil Kazası'ndan sonra nükleer karşıtı bir harekete dönüştü. Büyükeçeliler hem geçim kaynakları olan sebzecilik ve balıkçılığın bir nükleer santralin yanında sürdüremeyeceklerinden hem de Akkuyu'nun 25 kilometre uzağından geçen aktif Ecemiş Fayı'nın harekete geçmesiyle oluşabilecek nükleer felaketten korkmaktadırlar.

NEHİRLE GELEN GÜNLER DAYS BY THE RIVER

Yönetmen: Runar Ernberg

Senaryo: Runar Ernberg

Görüntü Yönetmeni: Runar Ernberg, Jens Fischer

1999, Renkli, İsveç, 90'.

Filmde vahşi bir nehrin yakınında yaşayan insanların hayatı anlatılıyor. Bu, vahşi hayatın yerli insanlarından şehrin gezici insanlarına, göçmen topluluğundan bilgi teknolojisine sahip insanlar topluluğuna bir yolculuk. Kimlikleri ailelerinde, mesleklerinde, yaşadıkları toplumda gizli. Hepsinin ortak noktası geçim derdi. Bir nehrin bazen çoşkulu ve bazen de sakin ve durgun anlarını takip eden, 550 km'lik sinemasal yolculuk boyunca çeşitli insan toplulukları ve yaşamları gözler önüne seriliyor.

PRIPYAT

Yönetmen: Nikolaus Geyrhalter

Senaryo: Wolfgang Widerhofer, Nikolaus Geyrhalter

Görüntü Yönetmeni : Nikolaus Geyrhalter 1999, S&B B&W, Avusturya Austria, 100' "Vazgeçilen Bölge" diye adlandırılan Çernobil Nükleer Santral'ine 5 kilometre mesafedeki Pripyat'ın 1986 öncesi 50.000 olan nüfusu, felaketten sonra 15.000'e inmiştir. Belgesel kasabalarına geri dönen insanların hayatlarını insancıl bir açıdan ele alıyor. Zehirli nehirden avladığı balıkla yemeğini hazırlayan bir yaşlının sergilediği pragmatist yaklaşım, aslında ayakta kalma stratejisi. Bu acımasız ve ihmalkar deneyimin kader ortaklığını yapan, hem nükleer santral çalışanları hem de Pripyat'ın yerlileri, felaketin uzun dönem etkileri konusunda tamamen karanlıkta bırakılmışlar. Hafızada yer eden bu dokunaklı film ile, pervasız teknolojik gelişmenin yarattığı geri dönülemez hasar belgeleniyor.

KİLOSU İKİ DOLARA DUE DOLLARİ AL CHILO TWO DOLLARS A KİLO

Yönetmen: Paolo Lipari

Senaryo: Matteo Pavesi

Görüntü Yönetmeni: Guiseppe Bilotti

2000, Renkli, Italya, 18'.

İtalya'da her yıl kilosu iki dolardan fazla olmayan, 250 000 film yok ediliyor. İtalyan Cinecitta kurumu bu filmleri kurtarmak için çaba harcamaktadır. Film ayrıca 1949 yılında Cinecitta için 'Il museo dei sogni' adlı belgeseli çekerek filmleri korumak için bir film arşivi oluşturulması gerektiğini gündeme getiren Luigi Comencini'ye bir saygı duruşu niteliğinde.

OT?GRASS

Yönetmen: Ron Mann

Senaryo: Solomon Vesta

1999, Renkli, Kanada, 80'.

Marihuanna 20. yüzyılın kuşkusuz en tartışmalı uyuşturucusudur. Ron Mann, marihuannanın sosyal yaşam ve gündelik hayatımızdaki tutum ve davranışlar üzerindeki etkisini irdeleyen derleme bir belgesel yapmıştır. Woody Harrelson'ın da anlatımıyla belgesel, etkili ve mizah yüklü bir hale getirilmiştir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.