08 Temmuz 2006 Cumartesi 00:00
Devlet korolarına yeni düzenleme
Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan, "Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Koroları ve Toplulukları Yönetmeliği", Resmi Gazete'de yayımlandı ~|~

Yönetmeliğin amacı; "Devlet Klasik Türk Müziği Koroları, Devlet Türk Halk Müziği Koroları, Devlet Çok Sesli Koroları ile Türk Tasavvuf Müziği Toplulukları, Tarihi Türk Müziği Toplulukları, Devlet Türk Müziği Toplulukları, Devlet Modern Folk Müziği Toplulukları, Devlet Halk Dansları Toplulukları, Devlet Türk Dünyası Müzik ve Dans Toplulukları ve bu alanda kurulacak yeni koroların ve toplulukların kuruluşu, yönetimi, idari sözleşmeli personelin atanma, adaylık, sınav ve çalışma biçimlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemek" olarak belirlendi.

Yönetmelik; koroların kuruluşu ve yönetimi ile sanatçıların atanma, adaylık, sınav ve çalışma usul ve esaslarına ilişkin hükümleri kapsıyor. Koronun sanatsal yönden yönetimi, "Sanat Kurulu" tarafından sağlanacak. Sanat Kurulu, şef, şef yardımcısı, müdür, sanatçılar arasından Genel Müdürlüğün teklifi ve Bakan onayı ile bir yıllığına görevlendirilen 2 üyeden oluşacak. Şef, müzik eğitimi veren yüksekokul mezunlarından, aynı statüdeki benzer resmi kuruluşlarda en az beş yıl sanatçı olarak görev yapmış olanlarla, en az üç yıl şef ya da şef yardımcısı olarak görev yapmış adaylar arasından veya 4 yıllık eğitim veren yükseköğretim mezunu olupta en az on yıl aynı koroda sanatçı olarak görev yapmış adaylar arasından Korolararası Kurulun kararı üzerine, genel müdürün teklifi ve bakan onayı ile atanacak.

Çalışma saatleri
Koro sanatçıları, çalışma, prova ve konser olarak haftada en çok 30 saatlik çalışma yapacaklar. Sanatçılar kendi üzerlerine kayıtlı çalgılara gereken özeni gösterecekler. Sanatçının kusuru nedeniyle çalgının kaybolması veya tamiri mümkün olmayacak derecede hasara uğraması hallerinde günün rayici göz önünde bulundurularak koro müdürü tarafından belirlenen bilir kişilerce tespit edilen tutar sanatçıdan alınacak.

Kabul sınavları
Kabul sınavları boş kadro ve branş ihtiyacına göre, Sanat Kurulu kararı ve Bakan onayı ile o ilde veya o ilin dışında açılabilecek. Açık bulunan kadrolara alınacak elemanların sayısı, unvanı ve çalgı türleri Sanat Kurulunca belirlenecek. Kabul sınavları banda kaydedilecek. Kabul Sınavına girebilmek için en az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekecek. Sınavlar tek aşamalı yapılabileceği gibi birden fazla aşamalı da yapılabilecek. Sınavlarda adayın başarılı olabilmesi için her aşamadanalınan not ortalamasının 100 puan üzerinden en az 70 puan alması şart olacak.

Sanatsal amaçlarla, korolar arasında kısa süreli geçici görevlendirmeler yapılabilecek. Bu görevlendirmeler bir sanat sezonunda 3 ayı geçemeyecek.
Bu yönetmeliğin yayımı tarihinden önce atananların hakları saklı tutulacak. Ancak, bu yönetmeliğin yayımından önce solist sanatçı olarak atanmış olanların solistlik unvanları kaldırılacak ve görevlerine sanatçı olarak devam edecekler.

Bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle 1980 tarihli Turizm ve Tanıtma Bakanlığı Devlet Halk Dansları Müdürlüğü Yönetmeliği ile 1993 tarihli Devlet Klasik Türk Müziği ve Türk Halk Müziği Koroları Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137