21 Aralık 2001 Cuma 00:00
Doğumunun 100. yılındaAhmet Hamdi Tanpınar
2001 yılı büyük Türk şairi, romancısı, hikâyecisi ve düşünürü Ahmet Hamdi Tanpınar'ın doğumunun 100. yılı. Geçen yüzyılın başında doğan ve 39 yıl önce 1962'de aramızdan ayrılan büyük sanatçıyı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı, konferanstan konsere, sergiden şiir akşamına bir dizi etkinlikle anıyor. Tanpınar, önemli bir Türk şairi olduğu kadar 1930'lardan itibaren yazdığı makalelerle aynı zamanda şiir üzerine önemli düşünceler üreten bir yazardır. Sadece iyi bir romancı değil, roman üzerine nasıl yazılacağının da en iyi örneklerini veren bir kültür adamıdır. Türk hikâyesi denilince de akla gelen ilk isimlerdendir Tanpınar. Bütün bu kültür adamı özelliklerinin yanısıra Tanpınar modern edebiyatın en önemli "İstanbul Yazarı"dır. Binlerce yıl kadim medeniyetlere başkentlik yapmış İstanbul, Huzur'la, Saatleri Ayarlama Enstitüsü'yle, Mahur Beste'yle ve Beş Şehir'le bütün geçmişi kucaklayan yepyeni bir hüviyet kazanır. Ahmet Hamdi Tanpınar doğumundan yüzyıl sonra o~|~lduğu gibi, Türkçe var oldukça, kültüre, dile ve düşünce ufkumuza kazandırdığı imkânlarla her zaman yaşayacaktır.

Sergi

TZT Kültür Merkezi Sanat Galerisi

"İstanbul Bir Terkipti"

Beş Şehir tefrika edildikten sonra İstanbul, 1945 sonrası kuşaklar için bütün geçmişiyle ve geleceğiyle Tanpınar'ın şehre bakışta açtığı ufuklarla zenginleşen bir İstanbul'dur. Bu tablo daha sonra neşrolan her Tanpınar eseriyle biraz daha belirginleşir. Artık Nedim'in İstanbul'u, Yahya Kemal'in İstanbul'u gibi şehre bakışın yeni bir imkânı olarak Tanpınar'ın İstanbul'u vardır. İstanbul var oldukça, şehrin bu yeni terkibinin katkılarını bünyesinde yaşatmaya devam edecektir. "İstanbul Bir Terkipti Sergisi" Ahmet Hamdi Tanpınar'ın bütün entelektüel çabasıyla ördüğü konsepti ikibinli yıllara tercüme etmenin yollarını aramanın adıdır. M. Lütfi Şen'in editörlüğünü yaptığı serginin ilk bölümünde İstanbul ve Tanpınar, senaryolarını Zeki Coşkun'un yazdığı ve yönetmenliğini Hikmet YaşarYenigün'ün yaptığı üç mini belgeselle izleyicilere taşınmaya çalışılıyor. İlk belgesel "Bir Terkip: İstanbul", ikinci belgesel "Şehrin Zamanı" ve üçüncü belgesel "Sesten Işıktan Bir Harita" başlığını taşıyor. Serginin diğer bölümleri dijital fotoğraf kompozisyonlarıyla oluşan şehir ve Tanpınar'ın kitapları, özel eşyaları, fotoğraflarının yer aldığı objelerle tamamlanıyor. İzleyicilerin etkinlik boyunca kendileri için, kendi içlerinde, yeni bir İstanbul yaratmaları amaçlanıyor.

Konferanslar

TZT Kültür Merkezi

Ahmet Hamdi Tanpınar bedenen aramızdan ayrılalı yaklaşık 40 yıl olmasına rağmen sürekli okunan ve yeni kuşaklarca keşfedilen bir yazardır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türk kültürünün bu büyük yazarını, özellikle onu yeni okumaya başlayan genç nesiller için mini bir rehber niteliği taşıyacağı da umulan "Doğumunun 100. yılında Ahmet Hamdi Tanpınar" etkinliklerini hazırladı. Programın özellikle bu anlamda ufuk açıcı olması beklenilen bölümlerinden biri de konferanslar. Tanpınar'ı yakından tanıyan yazar akademisyen ve kültür adamlarının katılımıyla gerçekleşecek konferanslar Tanpınar'ı yeniden okuma çabalarını besleyecek nitelikte.

22 Aralık Cumartesi Saat: 16.00

"Bir İstanbul Yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar ve Romanları"

Turan Alptekin

24 Aralık Pazartesi Saat: 18.00

"Tanpınar ve Modern Türk Şiiri"

Hilmi Yavuz

25 Aralık Salı Saat: 18.00

"Öykü Yazarı Olarak Tanpınar"

Prof. Dr. Tahsin Yücel

26 Aralık Çarşamba Saat: 18.00

"Sanatın Aynasında Şehir"

Mustafa Armağan

27 Aralık Perşembe Saat: 18.00

"Tanpınar'ın Vokabüleri"

Prof. Dr. Orhan Okay

28 Aralık Cuma Saat: 18.00

"Tanpınar ve Türk Kültürü"

Beşir Ayvazoğlu

29 Aralık Cumartesi Saat: 12.00

"Sanatçının İnsan Olarak Portresi"

Prof. Dr. Ömer Faruk Akün

Film Gösterimleri

TZT Kültür Merkezi

Ahmet Hamdi Tanpınar, görsel ve sinematoğrafik yönü ağır basan eserler ortaya koyduğu halde, sinema, tiyatro ve televizyon alanında pek değerlendirilmemiş bir yazardır. Tanpınar uyarlamalarından Metin Erksan ve Tomris Giritlioğlu'nun filmleri ve Mesut Uçakan'ın bir belgesel çalışması izleyicilerle buluşuyor.

24 Aralık Pazartesi, Saat: 16.00

Yaz Yağmuru

Yönetmen: Tomris Giritlioğlu

26 Aralık Çarşamba, Saat: 16.00

Geçmiş Zaman Elbiseleri

Yönetmen: Metin Erksan

28 Aralık Cuma, Saat: 16.00

A. H. Tanpınar Belgeseli

Yönetmen: Mesut Uçakan

Şiir Akşamı

Yerebatan Sarnıcı

29 Aralık Cumartesi Saat: 19.00

Ahmet Hamdi Tanpınar Şiirleri

Ayla Algan

Ali Çalışır

Hüseyin Köroğlu

Şenay Saçbüker

Özgür Kemertaç

Düzenleyen: Mehmet Lütfi Şen

Konserler

CRR Konser Salonu-TZT Kültür Merkezi

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 100. doğum yıldönümünde Bekir Reha Sağbaş yönetimindeki Lalezar Topluluğu, ünlü yazarın anısına özel bir repertuarla konser programı hazırladı. Konserde Tanpınar'ın bestelenmiş şiirleri, kitaplarında dikkat çektiği Türk müziği eserleri seslendirilecek. Ayrıca Mehmet Güntekin'in her ay düzenli olarak TZT Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiği Fasıl Akşamı'nda bu ay Tanpınar'ın anısına "Mahur Faslı" yapılacak.

22 Aralık Cumartesi Saat: 19.30

Lalezar Topluluğu

Ahmet Hamdi Tanpınar Anısına

"Huzur Gecesi"

Hazırlayan: Reha Sağbaş

Yer: CRR Konser Salonu.

29 Aralık Cumartesi Saat: 19.00

Ahmet Hamdi Tanpınar Anısına

"Mahur Faslı"

İstanbul Fasıl Topluluğu

Yöneten: Mehmet Güntekin

Yer: TZT Kültür Merkezi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137