21 Mayıs 2011 Cumartesi 00:00
Dünya bu medeniyeti bekliyor
Güçlü bir milli kimliğin oluşması için neler yapılmalıdır; yani milli kimliği gerçek manada ortaya koyacak olan Milli Devletin yapması gerekenler nelerdir? Bu soruların cevabı, sadece Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Sosyal Devlet Milli Devlet" modelinde ilmi olarak verilmiş ve projeler şeklinde sunulmuştur ~|~

Güçlü bir milli kimliğin oluşması için neler yapılmalıdır; yani milli kimliği gerçek manada ortaya koyacak olan Milli Devletin yapması gerekenler nelerdir?

Tam bağımsız bir Türkiye
1) Birilerine bağımlı olma, yani mandacılık zihniyetinden derhal kurtulmalı, tam bağımsız bir Türkiye olmalıdır. Bu manada başta AB ve ABD olmak üzere bütün ülkelerle ilişkilerimiz yeniden gözden geçirilmeli, dış politikada milli menfaatler dikkate alınmalıdır.

Tek bilek tek yürek olmalı
2) Kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna hiçbir ferdini dışarıda bırakmayacak şekilde tek bilek tek yürek olmalıdır.

Tehdit algılaması belirlenmeli
3) İç ve dış tehdit algılamaları yeniden ele alınmalı, kırmızıçizgiler keskin bir şekilde belirlenmeli ve bunlar dış politikada belirleyici olmalıdır.

Milli para devreye konmalı
4) Paramız doların ya da başka bir yabancı paranın tercümesi olmamalı, emeğimiz ve üretimimiz karşılığı kendi milli paramızı devreye koymalıyız. Sürdürülebilir borçlanma saçmalığından kurtulup, sürdürülebilir büyüme mantığına geçmeliyiz.

Sömürücülere "hayır"
5) IMF, Dünya Bankası gibi sömürü kuruluşlarına borçlarını kapatıp geriye dön marş marş demeliyiz.

Madenler bizim
6) 3 katrilyon dolarlık
yeraltı servetimizin envanteri ciddi bir şekilde çıkartmalı ve madenlerimizi devlet millet ortaklığıyla işletilmeliyiz.

Gıda güvenliğini temin
7) Tarım ve hayvancılığı stratejik bir sektör olarak ele alarak ciddi manada desteklemeliyiz. Böylece hem gıdada bağımlılıktan kurtulmuş, hem gıda güvenliğini temin etmiş, hem de işsizliğin çözümünde büyük bir adım atmış oluruz.

Sanayi atılımı şart
8) Dar Bölge Sanayi Sistemini devreye koyarak sanayi ve teknolojiyi ülkenin her noktasına yaymalıyız.
Devlet, "baba" olmalı

Devlet baba desteği
9) Vatandaşlık maaşı, ev hanımı meslek maaşı, gençlere burs, bedava eğitim, bedava sağlık, bedava enerji, 100 bin liranın altında geliri olandan vergi almama gibi Sosyal devlet projeleriyle ülkenin her bir ferdinin başkasına muhtaç olmadan "devlet baba"nın kanatları altında güvenle yaşamasına imkan tanımalıyız.

Ekonomi dengelenmeli
10) Hem üretimi hem de tüketimi emme basma tulumba misali desteklemeli ve ekonomiyi denge konumunda tutmalıyız.

Gerçek bir milli eğitim
11) Eğitim politikasını yeniden ele almalı, gençlerimize tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı, medeniyetimizi doğru öğreterek milli bir bilinç kazandırmalıyız. Eğitimde sınırlamaları kaldırmalı, okumak isteyen her öğrenciye üniversite imkanı sunulmalı, eğitim bedava yapılarak, parasına göre değil, kabiliyetine göre bir gençlik yetiştirilmelidir.

İş ve aile temin edilmeli
12) İnsanlarımıza geleceğe güvenle bakabileceği bir iş ve aile ortamı hazırlanmalıdır.

Bedava sağlık hizmetleri
13) Sağlık hizmetleri bedava yapılmalı, bu hizmetlerden her vatandaşın rahatlıkla faydalanması sağlanmalıdır.

Güçlü bir ordu
14) Bütün bu devlet ve millet kaynaşmasını dış ve iç tehditlerden koruyacak güçlü bir ordu oluşturulmalı ve bu ordu günümüzün en son teknolojik gelişmeleriyle donatılmalıdır.
Daha birçok madde sayabiliriz, ama sadece bunlar bile yerine getirilse sizce de güçlü bir milli kimlik oluşmaz mı? Yanlış anlamayın, sadece cennette yaşanacak bir modelden bahsetmiyoruz, bu maddeleri ve daha fazlasını insanımıza bu dünyada yaşatacak bir model var. Böyle bir Milli Devlet anlayışını da sadece Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Sosyal Devlet-Milli Devlet" modelinde görüyoruz.
İşte bu koşullarda mükemmel bir Türk kimliği oluşturulabilir ve bu kimliğe sahip olan Türk milleti asla ezik, başı önde olmaz; dünya siyasetine yön veren bir kainat devletinin mensupları olarak başı dik olarak dolaşır. Ve Ehli Beyt sevdasıyla yoğrulan bu Türk kimliğine sahip milletimiz asla başkalarına zulmetmez, rahmet ve bereket saçar, adaleti, merhameti, sevgiyi tüm dünya insanlığına doya doya yaşatır.
                                                                                         Murat Çabas

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.