18 Eylül 2004 Cumartesi 00:00
El yazması eserler el değmeden okunuyor
Milli kültür mirasımızın temel kaynakları olan yazma ve nadir eserlerden yararlanmak elektronik ortamda daha kolay. Okuyucular, el yazması eserleri dijital kamera ile kaydedilmiş CD'sini alarak okuyabiliyorlar

Amasya Bayezıt Halk Kütüphanesi'nde koruma altına alınan tarihi elyazması ve basma eserler, el değmeden okunuyor.

Kitaplara okuyucunun

eli değmiyor

Amasya Bayezıt Halk Kütüphanesi'nde bulunan 2 bin 500 elyazması, 4 bin 500 basma eser artık okuyucunun eline değmeden hizmet veriyor. Kameralar ve alarm sistemiyle 24 saat koruma altında tutulan eserleri incelemek ve okumak isteyen okuyucular, güvenlik sisteminden geçtikten sonra görevliden istedikleri kitabın dijital kamera ile kaydedilmiş CD'sini alarak okuyabiliyorlar. Eserler arasında 1992 yılında Ayşegül Tecimer'in adının da karıştığı hırsızlık olayında çalınan ve güvenlik güçleri tarafından bulunduktan sonra Vali Hüseyin Poroy'un girişimleri sonucu tekrar Amasya'daki yerini alan 17 adet altın işlemeli tarihi elyazması da b~|~ulunuyor.

Türkiye'de sadece 2 yerde olan sistemin birisinin Süleymaniye Camii'nde, 2.'sinin ise Amasya Bayezıt Halk Kütüphanesi'nde olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Gül, "Türkiye'de 2 adet bulunan dijital kameralı okuma sistemiyle artık elyazması eserlere el sürülmüyor. Kitaplara okuyucunun eli değmeden, okuyucu istediği kitaptan faydalanabiliyor. Böylece tarihi eserlerin aşınmasını önlüyoruz. Bunun yanı sıra eserlerimiz kameralı ve alarmlı sistemle 24 saat gözetim altında tutuluyor. Bu eserler bugüne kadar böyle korunmuyordu. Vali Hüseyin Poroy'un gayretleri sonucu eserlerimiz hem Amasya'da kaldı, hem de zarar görmeleri engellendi" dedi.

Ülkemizde yazma eser sayısı

Ülkemiz, 1000 yıllık bir tarihin kültür mirası olan yazma eserler bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Ülkemizde yazma eser sayısı yaklaşık 300.000 cilt olup, bunun 157.238 adedi Genel Müdürlüğümüze bağlı 35 kütüphanede bulunmaktadır. Bu kütüphanelerden 13'ü yazma eser kütüphanesi olup, 7'si İstanbul'da hizmet vermektedir. İstanbul'daki kütüphanelerimizde 104.699 adet yazma eser bulunmaktadır.

Milli Kültür mirasımızın temel kaynakları olan yazma ve nadir eserlerin korunması, bakım ve onarımlarının yapılarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla, İstanbul'da 5 katlı bir bina olan Ziver Bey Konağı'nın restitüsyon ve restorasyon çalışmaları yapılarak "İstanbul Yazma ve Nadir Eserler Patoloji ve Restorasyon Araştırma Merkezi" olarak hizmete açılmıştır. Konya'da da, "Konya Yazma ve Nadir Eserler Restorasyon Araştırma Merkezi" kurulmuştur.

Kütüphanelerimizdeki

yazma eserlerden yararlanma

Yerli ve yabancı araştırmacılar, kimlik örnekleri ile birlikte eser/eserlerden yararlanma amacı, iletişim için gerekli adres ve telefon numaralarını bildiren bir dilekçe ile Bakanlığımıza başvurarak, mikrofilm, fotoğraf ve CD temin edilebilmektedirler. Diğer kütüphanelerimizden ayrı olarak, Süleymaniye Kütüphanesi, gecikmelerin önlenmesi bakımından, yerli ve yabancı kullanıcıların kopya taleplerini doğrudan kabul edebilir.

Yabancı araştırmacıların, bizzat eser üzerinde inceleme yapabilmeleri için, Dışişleri Bakanlığı veya yurt dışı temsilciliklerine başvurarak, Bakanlığımıza müracaat etmeleri gerekmektedir. Yerli araştırmacılarımızın eserlerden doğrudan yararlanmalarında ise, eserin bulunduğu Kütüphaneye başvurmaları yeterli olmaktadır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137