15 Aralık 2013 Pazar 00:03
Filistin çöllerinde yiten canlar
Türkiye'nin Filistin topraklarını terk ettiği 1917 tarihinden sonra geçen 93 yıl sonra Filistin sorununa sahip çıkmasının gerekçelerini açıklayan ve Osmanlı Devleti ile ABD'nin savaş içinde olduğu görüşlerini yansıtan ve tarihi arka planını aydınlatan Enver Paşa'nın "Kızıl hilal damgalı" gizli belgesi Osmanlı arşivinde bulundu. Osmanlı arşivinde bulunan Enver Paşa'nın gizli mektupları, ABD'li Kudüs Kolonisi'nin çektiği savaş fotoğraflarının ayrıntıları, ilgili fotoğraf ve belgeler ABD Kongre Kütüphanesi'nde bulunuyor.
Enver Paşa, Amerika'nın desteği ile İngiltere ve Osmanlı orduları arasında gerçekleşen III. Gazze Savaşı'nın sona erdiği 8 Ekim 1917 tarihinde "Amerika ile savaşıyoruz" mesajının verildiği gizli istihbarat raporunu Dışişleri Bakanlığı'na bildirdi. Osmanlı arşivinde "Başkumandanlık, şube–2/47420, numara 8280'de" kayıtlı bulunan ve üzerinde çok gizli olduğunu yansıtan "kızıl hilal damgalı mektup" şöyle:  
“Dışişleri Bakanlığına, 

Filistin'de Yahudi Hükümeti Kurulmasına Dair… 
Devletli Efendim Hazretleri,
Amerika Birleşik Devletleri Reisi Wilson'un 17–9–1917 tarihli İsviçre gazetelerine gönderilen telgrafların içinde yazılı olanlara bakılırsa işbaşındaki Rusya Hükümeti'ne hususi bir mektup yazıp Filistin'de bir Yahudi hükümeti tesisi kararlaştırılmış olup, amaçların gerçekleşmesi için çalışılacağı Rusya'nın dahi yardımda bulunması istendiği Bern Ateşemiliterliğinden bildirilmiştir.   
Bu konuda bilgi sahibi olunması…  
8 Kasım 1917.
Osmanlı Ordular Başkumandan Vekili 
ENVER…" 
'Filistin Musevilere veriliyor'
Enver Paşa'nın kızıl hilal damgalı gizli mektubunda yazılanları doğrulayan ve Osmanlı ile ABD'nin Filistin'de İsrail Devleti ile savaş halinde olduğunu açıklayan ayrıntılı rapor Viyana Büyükelçisi Hüseyin Hilmi Paşa tarafından 14 Kasım 1917 tarihinde "Mahremdi r(Gizlidir)" başlığı altında Osmanlı Dışişleri Bakanlığı'na bildirildi. Bahsi geçen raporda Enver Paşa'nın görüşlerini doğrulayan şu görüşlere yer verildi: 
"Filistin'in bağımsız bir hükümet şekline dönüştürülerek idaresinin Musevilere verilmesi Amerika Reisicumhuru tarafından Siyonistlere söz verilmiştir. İngiltere Hükümetinin bu sözlere katıldığı Viyana'da gizlice toplanan Siyonist komitesinin Amerika ve İngiltere Siyonistlerinden gelen raporlardan öğrenildi. 
İngiltere Dışişleri Bakanı Balfur tarafından (Siyonizm Destekçisi) Lord Rotschild'e gönderilip hemen her memleketin basınına verilen 7 Kasım 1917 tarihli mektubun içinde yazılı olanlar adı geçen topraklarda (Filistin'de) bir İsrail Hükümetinin kurulması İngiltere'nin kesin kararıdır.  
17 Kasım 1917, 
Viyana Büyükelçisi Hüseyin Hilmi."
  Osmanlı'ya bağlı Filistin topraklarında Amerika'nın lojistik destekleri ile gerçekleşen III. Gazze Savaşı sonrasında İngiliz ordusu 9 Aralık 1917 tarihinde Kudüs'e girdi. Ve sadece III. Gazze Savaşı'nda Osmanlı ordusu 25 bin civarında asker kaybetti. Sayıları 50 bine ulaşan Osmanlı askerlerinin Filistin'in muhtelif yerlerindeki toplu mezarlarının fotoğraflarını çekme ve arşivleme görevini Kudüs'teki Amerikan Kolonisi gerçekleştirdi. Ve çekilen fotoğraflar ABD'nin Kongre Kütüphanesi Filistin Tarihi Fotoğraflar Bölümü'nde dosyalandı.
Cezmi Yurtsever/ 
Tarihçi–Yazar  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100