28 Haziran 2005 Salı 00:00
Gaza ruhunun solmayan abidesi

Eskişehir'e bağlı Seyitgazi ilçesinde ünlü halk kahramanı Battal Gazi'ye ait tarihî külliye, bugün bir anıt müze olarak ziyaret edilen mekanlar arasında yer alıyor.
Seyyit Battal Gazi Külliyesi; Cami, türbe, medrese, imarethâne, tekke, konuk odası gibi bölümlerden oluşmaktadır. Kitabelerinden anlaşılan bilgilere göre,  XII. Yüzyıl başlarında Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında inşa edilmiş, 1511 yılında II. Beyazıt tarafından esaslı bir şekilde onarılmıştır.
Günümüzde, "Seyyit Battal Gazi Medrese ve İmarethane Müzesi" olarak kullanılmakta olan tarihî yapı, Eskişehir'e 43 km. uzaklıktaki Seyitgazi ilçesinde 150 metre yüksekliğinde "Üçler Tepesi"nin doğuya bakan yamaçları üzerindedir. Külliye,  Seyyit Battal Gazi'ye ithafen yaptırılmıştır (12.07.1209).
Battal Gazi kimdir?
Emeviler zamanında İslam ordularının başında, Bizans'a karşı olağanüstü kahramanlıklar göstermiş büyük bir Türk akıncısıdır Battal Gazi. Ve ömrünü Bizans tekfurlarıyla savaşarak geçirmiştir. Gazilerin önderi oluşunun yanında; yiğitliği, cesareti, cömertliği ve izzeti ile bir alperen olarak tanınmıştır. Menkıbeleriyle nesilden nesile, kuşaktan kuşağa söylenegelmiş; efsanevi atı ve kılıcıyla zihinlerde silinmez yer etmiştir an Battal Gazi'nin. Bizans'a karşı yapılan akınlarda büyük başarılar gösteren ve İslamiyet'in Anadolu'da yayılmasında büyük katkısı olan Seyyit Battal Gazi, 720740 yıllarında sıklaşan bu akınlardan birinde, bugünkü Seyitgazi ilçesinin bulunduğu bölgede 740 yılında şehit düşmüştür.
Müslüman Türk kimliğinin
müşahhas örneği
Battal Gazi, İlayı Kelimetullah uğruna  yaptığı mücadelelerle Müslüman Türk seciye ve karakterini kâmil manada temsil etmiş, İslam'ın özü ve ruhuyla bütünleşerek müşahhas bir kimlik kazanmıştır. Bu destansı kimliğiyle yalnızca Anadolu Türklüğü değil, bütün Türk dünyası içinde müessir bir yer tutmuştur. Nitekim, Anadolu'da Seyitgazi'den başlayarak Doğu Türkistan'a kadar Onun için birçok türbe ve makamlar yapılmıştır. Battal Gazi, müşahhas yönü yanı sıra, yazılı kültürümüzde de önemli bir yer etmiştir. Büyük ârif Hacı Bektaşi Veli Hazretleri, Velayetnâme'sinde bir yiğitlik, alperenlik, mertlik abidesi olarak bahseder Battal Gazi'den. Evliya Çelebi, İstanbul'daki Kız Kulesi'nin, Kral Kantur'un kızını Battal'ın aşkından korumak için Onun Şam'da bulunduğu bir sırada yaptırdığını zikreder Seyahatnâme'sinde.
Gerçek bir halk destanı
Battal Gazi'nin menkıbeleri, anlatılmakla da kalmamış; edebiyat, sanat, film ve tiyatro sahalarına da konu olmuştur. Battalnâme, bu manada zikredilebilecek en meşhur eser olarak kültür hayatımızda varlığını korumaktadır. Battalnâme, İslam'ı aşk boyutunda yaşayan Anadolu Türkleri'nin destansı bir eseri olmakla milli geleneklere de yer verilen bir halk öyküsüdür. Battal Gazi'nin, henüz hayatta iken dilden dile anlatılan menkıbeleri, daha sonra toplanarak kaleme alınmış, düzyazı ve manzum olmak üzere birçok yazma eser ortaya konmuştur. İslam dininin Anadolu'da yayılışı ile ilgili geniş izler taşıyan Battalnâme'de, 12. yüzyılda Malatya yöresinde egemen olan Danişmendlilerin sınır boylarında yiğitlikler gösteren bir kahraman olarak Seyyit Battal Gazi anlatılır. Tarihî temeller üzerine bina edilmiş bir şaheser olarak Battalnâme'de İslam dininin ve İslam medeniyetinin unsurları açık bir şekilde göze çarpmaktadır. Battalnâme'nin asıl konusu İslamBizans mücadelesinden doğmuştur. Özellikle Abbasi ordularında Türklerin gösterdiği üstün yetenekler gözönüne alındığında, Bizans sınırlarında ve İslam ordularında hayat süren Türkler arasında, böyle menkıbelerin varlığını kabul etmek gerekir. Eserde sınırlı da olsa, eski destan üslubunu hatırlatan bazı kısımlar vardır. Manzum ve mensur eser olarak yirminin üstünde yazması bulunan eser üzerinde yerli ve yabancı birçok araştırıcı çeşitli yönlerden incelemeler yapmışlardır.

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137