18 Haziran 2003 Çarşamba 00:00
Gençlerde magazin bilimin önünde
Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırma, gençlerin günlük hayatta en fazla tercih ettiği medya aracını televizyon olarak belirlerken, magazin haberlerine ilginin, bilim ve sanat içerikli haberlere göre daha fazla olduğunu saptadı. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Dr. Zülfikar Damlapınar, 626 üniversite öğrencisi üzerinde "Üniversiteli Gençlik ve Medya" konulu bir araştırma yaptı. Araştırmada, öğrencilerin yüzde 51.1'i medyanın ülkemizde dördüncü güç olduğunu kabul ederken, sadece yüzde 24.3'ü bu fikre katılmadı, diğerleri ise bu konuda fikri olmadığını söyledi. Medyanın Türkiye'de birinci güç olduğu yargısına ise öğrencilerin yüzde 46,6'sı katılmazken, yüzde 38,3'ü olumlu görüş bildirdi. Üniversiteli gençlerin günlük hayatta en çok tercih ettikleri medya aracı ise yüzde 55.9 ile televizyon oldu. Bunu, yüzde 24.6 ile gazete, yüzde 6.4 ile yüz yüze iletişim, yüzde 6.2 ile radyo, yüzde 5.8 ile de internet ve diğerleri izledi.

Magazine ilgi, bilim ve sanat haberle~|~rinden fazla

Gençler, medyayı kullanma nedenlerinde en fazla yüzde 75.6 oranla ''haber ve bilgi" almayı gösterirken, medyadan en çok yüzde 46.2 ile siyasi konularda haber ve bilgi aldıklarını ifade ettiler. Bunu ikinci sırada yüzde 14.7 ile magazin izlerken, en az sanat haberleri (yüzde 5.1) ve bilim haberlerinin (yüzde 4.8) tercih edildiği ortaya çıktı. Gençlerin diğer tercihleri arasında, ekonomi yüzde 11,2, spor yüzde 14.7 ve başka konulardaki haberler yüzde 3.3 oranında yer aldı. Araştırmaya göre erkekler, interneti kız öğrencilere göre daha fazla tercih ediyor. En çok interneti kullananların yüzde 72,2'sini erkekler, yüzde 27,8'ini ise kızlar oluşturdu. Kızların radyoyu daha çok kullandığı da belirlendi. Radyoyu, kızlar yüzde 59 oranında tercih ederken, erkeklerde bu oran yüzde 41'de kaldı.

Sözelciler, internete

daha çok giriyor

Tercihler akademik alanlara göre değerlendirildiğinde ise fen bilimleri ile sosyal bilimlerde öğrenim gören öğrenciler arasında farklılıklar ortaya çıktı. İnterneti tercih eden fen bilimleri öğrencilerinin oranı yüzde 36.1'de kalırken, bu oran sosyal bilimlerdeöğrenim gören öğrencilerde yüzde 63.9 olarak belirlendi. Yine sosyal bilimlerde öğrenim gören öğrencilerin, fen bilimlerindeki öğrencilere göre iki kat daha fazla radyo dinledikleri saptandı. Günlük hayatta yüz yüze iletişimi tercih edenlerin yüzde 25'ini fen bilimleri öğrencileri, yüzde 75'ini ise sosyal bilimler öğrencileri oluşturdu. Ayrıca araştırmada, "medyanın siyasi iktidarı denetlemede en önemli güç olduğu" yargısına kız öğrenciler erkeklere göre daha çok katıldı. Bu yargıya katılanların yüzde 29,4'ü erkeklerden, yüzde 70,6'sı da kız öğrencilerden oluştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.