03 Mayıs 2003 Cumartesi 00:00
Güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar seviliyor
Mevlana üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler'in makale ve araştırmalarıyla bu konuda yazılan çeşitli eserlerden derlediği bilgilere göre, Mevlana'nın vefatından sonra fikirleri, çeşitli coğrafyalarda kurulan 114 ayrı mevlevihaneyle yaşatıldı.

Mevlevilik tüm

dünyayı cezbediyor

Bu Mevlevihanelerden 50'si bugün Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışındaki merkezlerde yer alıyor. Dünyanın en yaygın tasavvufi düşüncelerinden olan Mevleviliğin tanıtıldığı ve yaşandığı bu mekanlar, dünyanın çok geniş bir coğrafyasını kapladı ve etkiledi. Saraybosna'da Şeb?i Arus adlı bir derginin yayınlanması, bölgede halen Mesnevi derslerinin verilmesi, Şam'da günümüzde cami olarak hizmet veren Mevlevihane müezzininin Mevlevi sikkesi ile dolaşması da Mevlana sevgisinin doğuda yaşayan izleri olarak kabul ediliyor.

Batı'da, Mevlana'dan

etkilenmiş müzisyenler

Bugün Mevlana'nın düşüncesinin etkilerini, doğu toplumları~|~ kadar batı toplumlarının güzel sanatlarında da sürdürdüğünün işaretlerinden birini de dünyanın en tanınmış bestecilerinden Polonyalı Karol Szymanowsky'nin "Mevlana Senfonisi" başlıklı eseri oluşturuyor. 1922 yılında Mevlana'dan bir gazel seçerek ünlü "III. Senfonisi"ni "Mevlana Senfonisi" adıyla besteleyen Szymanowsky, batıda Mevlana'dan etkilenmiş müzisyenlerin başında gösteriliyor. Kısa bir süre önce hayatını kaybeden Alman Doğu Bilimci Prof. Dr. Annemarie Schimmel, yayımladığı eserleriyle Mevlana'nın tüm dünyada tanınmasına en büyük katkı sağlayan bilim kadınlarından sayılıyor.

Hidayet nurunun aynası:

Hz. Mevlana

Hayatını Mevlana'yı araştırmaya adayan Fransa'nın dünya çapında önemli bilim ve araştırma kurumu "İlmi Araştırmalar Merkezi" yöneticilerinden Eva De Vitrey Meyerovitch de Mevlana araştırmaları sırasında çok etkilenerek Havva adını aldı ve Müslüman oldu. 1999'da ölen Meyerovitch, Mevlana'nın ünlü eseri Mesnevi'yi Fransızca'ya çevirmekle kalmadı, ünlü düşünürle ilgili birçok makaleyeimza attı ve çok sayıda toplantıya katıldı.

Sema kursuna

ilgi duyanlara dersler

Başta Avrupa ülkeleri, Kanada ve ABD olmak üzere çok sayıda dünya ülkesinde Mevlana'yı sevenlerin kurduğu yüzlerce topluluk, vakıf, semave mutrip grupları faaliyet gösteriyor, açılan çok sayıda sema kursunda ilgi duyanlara dersler veriliyor. Bu ilgi nedeniyle batıda, Mevlana ve eserleriyle ilgili İngilizce,Almanca ve Fransızca yazılmış 200'ü aşkın eser bulunuyor. Yine 1988 yılında ABD'de en çok satan şiir kitabının Mevlana'nın şiirlerinden oluşması, ünlü düşünüre gösterilen ilgiyi gözler önüne seriyor. Batıda Mevlana ile ilgili yayımlanan eserlerin en önemlilerini ise Türkiye'de Mesnevi kadar tanınmayan "Divan?ı Kebir"adlı şiir kitabı oluşturuyor.

Güneşin doğduğu yerden, battığı yere kadar...

Mevlana'nın "Allah'a tekrar tekrar yemin ederim ki bu mânâ, güneşin doğduğu yerden, battığı yere kadar bütün dünyayı kaplayacak ve bütün ülkelere ulaşacaktır. Hiçbir meclis olmayacak ki, orada Mesnevi okunmuş olmasın; hatta o dereceye kadar ki mabedlerde, zevk?i safa yerlerinde okunacak, bütün milletler bu sözlerle süslenecek ve onlardan faydalanacaktır" sözleri bugünkü popülerliğini asırlar öncesinden bildiğinin işareti sayılıyor. Mevlana, "Ey Rumî, Şimdi söyle! Senin atan nabzının kenarında dalgalanmadığı bir tek körfez kaldı mı?" dizelerinin sahibi Alman şair Hanns Meinke gibi birçok şaire de ilham kaynağı oldu.

Ata'nın Mevlana sevgisi

Atatürk'ün Cumhuriyet'in ilanından sonra Konya'ya geldiğinde sema gösterilerini büyük bir coşkuyla izlediği ve Falih Rıfkı Atay'la sohbetlerinde Mevlana'ya olan hayranlığını sık sık dile getirdiği de belirtiliyor.

Yine Atatürk'ün emriyle yapılan çalışmalar sonunda Mevlana Dergahı 2 Mart 1927 tarihinde Konya Asar?i Atika Müzesi (Konya Eski Eserler Müzesi) adıyla açıldı. Bugün doğu ile batı arasında bir köprü olan ve doğrularını hemen herkesin kabul ettiği Mevlana'nın Konya'ya gelişinin 775. yıldönümü kutlanırken, ünlü mutasavvıfın adıyla Selçuk Üniversitesi bünyesinde bir araştırma merkezinin kurulması isteniyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137