03 Aralık 2004 Cuma 00:00
Hangi film sergileniyor?
"Topkapı" filminin 40. yılı nedeniyle Topkapı Sarayı'nda, "Melina Tekrar Topkapı Sarayı'nda" adlı bir afiş sergisi açıldı.

Topkapı Sarayı'ndan bir hırsızlık olayını anlattığı ve önemli bir kısmı da Türkiye'de çekildiği için film, Türk sinema izleyicisinin hafızasında yer etmişti. "Topkapı" filminde, Topkapı Müzesi Hazine Dairesi'nden tarihi ve değerli taşlarla süslü bir kamanın çalınmasının hikayesi anlatılmıştı. 2.5 milyon dolarlık bu önemli prodüksiyon, ünlü Amerikan firması United Artist tarafından gerçekleştirilmişti. Başrollerini Ma Millien Schell, Peter Ustinov ve Melina Mercuri'nin paylaştığı Topkapı filmi, dünyanın önemli sinemelarında gösterilmiş, büyük beğeni kazanmıştı. Topkapı filminin çekimlerini Türk Turizm Bakanlığı da desteklemişti.

Topkapı Müzesi Hazine Koğuşu'nda 10 Ocak 2005 tarihine kadar devam edecek olan sergiyi ilk gün ziyaret edenlerin kim olduklarını düşünürsek ve tıpkı "Topkapı" filmi gibi biraz gerilere gidersek, serginin hafızalarda yer eden bazı "politik hırsızlıkları" da hatırlattığını yakalayabilirsiniz.

"Melina Tekrar Topkapı Sarayı'nda" adlı afiş sergisini ilk gün, filmde başrol oynayan ve sonraki yıllarda Yunanistan Kültür Bakanlığı yapan Melina Mercouri'nin yanısıra, kendini "Ekümenik Patrik" ilan eden Fener Rum Başpapazı Dimitri Bartholomeos ile Yunanistan Turizm Bakanı Dimitri Avromopoulos da gezdi.

Türkiye Turizm ve Kültür Bakanlığı ile Yunanistan Turizm Bakanlığı'nın ortak girişimiyle Topkapı Sarayı Hazine Koğuşu'nda sergilenen etkinlikte "Topkapı Filmi"nin afişleri ile birlikte adeta farklı mesajlar da meraklıların beğenisine sunuldu !..

Yıl 1982. Dönemin Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri'dir. Yunanlı kadın bakan "Anavatanları Kurtarma Dünya Komitesi" adına bütün dünyaya kart şeklinde bir harita dağıtıyor. Her bölgesi meraklılarınca parsellenmiş, lime lime edilmiş bir Türkiye Cumhuriyeti haritasıdır söz konusu karttaki harita.

Topkapı filminde başrolü paylaşan Melina hanım, Türkiye'yi parçalama filminde de başrolü paylaşıyor: İstanbul'u "Constantinople" ilan eden, Doğu Karadeniz Bölgesini "Pontus Rum Devleti" olarak dünya aleme gösteren, Doğu Anadolu Bölgesini, "Ermenilere" peşkeş çeken, Güneydoğu Anadolu Bölgesini "Kürdistan" olarak beğeniye sunan Yunanlı Kültür Bakanı Melina Mercouri, bir de tüm dünyayı, "Türk baskısına karşı savaşmaya ve anavatanlarını Türklerden kurtarmaya" çağırıyor. Kıbrıs'ı ve Ege'yi de unutmamışlar hani; 1922'den 1982'ye kadar 60 yıldır sözde anavatanların Türk işgalinde bulunduğunu (60 Years Turkish Yoke 60 Years Of Violence And Attrocities), "Anavatanları Kurtarma Dünya Komitesi" (The World Commitee To Libarate The Fatherlands) adına geri almanın zamanının geldiğini haykırıyor dünyaya Yunanlı.

"Fight The Turkish Oppression Libarete The Fatherlands", Türkçe'si: "Türk Baskısına Karşı Savaş Vatanı Kurtar" deniyor...

Fener Ortodoks Patriği Bartholomeos ise resmî internet sayfasında (http://www.patriarchate.org) kendini, "Yeni Roma Devleti'nin Evrensel Patriği" olarak ilan etmiş bile: (His All Holiness BARTHOLOMEW Archbishop of Constantinople New Rome and Ecumenical Patriarch)

Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Melina Mercouri'nin buluştuğu ortak nokta sadece "Melina Tekrar Topkapı Sarayı'nda" afiş sergisi değil elbet; dinleri, kültürleri, milliyetleri müşterek... Patrik Bartholomeos da 1997 tarihinde bir harita dağıtır. Trabzon'da düzenlenen "Din, Bilim Ve Çevre" konulu sempozyumda dağıtılan harita ile Melina Mercouri'nin dağıttığı harita arasında şaşırtıcı benzerlikler bulunmaktadır. Başbakanlık Basın ve Yayın Enformasyon Trabzon İl Müdürlüğü'nün 7.10.1997 tarihli raporunda şu ifadeler yer almaktadır. "Trabzon'da 20? 28 Eylül 1997 tarihleri arasında Fener Rum Patrikhanesi tarafından düzenlenen "Din, Bilim ve Çevre" konulu sempozyumun Türkiye'nin tanıtımındaki olumsuz etkileri tartışılırken, komitenin dağıttığı haritalardaki Rum izlerinin, sempozyumun amacının dışına taştığına ilişkin görüşleri doğrular nitelikte olduğu belirtiliyor. Sempozyumun yapılacağı Karadeniz çevresindeki illerin yetkilileri ile katılımcılara dağıtılan haritada Karadeniz, "Pontus Gölü" olarak gösterilirken, başta Doğu Karadeniz olmak üzere Karadeniz kıyısındaki yerleşim yerlerinin isimleri Rumca yazılmış, Trabzon ise Trapezus olarak adlandırılmıştır".

Yunanlı eski Başbakanlardan Türk düşmanı Venizelos'un adını taşıyan bir gemi ile gelenler arasında yüzlerce papaz ve yerli işadamımızla birlikte Fener Rum Patriği Bartholomeos da bulunmaktadır. Karadeniz sahilini tamamen Yunanistan'ın toprak parçası olarak gösteren haritayı bizzat Patriğin kendisi dağıtmıştır. "Karadeniz'i kurtaralım" sloganıyla, farklı mesajların gündem edildiği sempozyumda, komite tarafından yayınlanan bildiride Fener Rum Patriği Bartholomeos için "The Ecumenical Patriarch", unvanı kullanılmıştır.

Yunanistan'da 1974 yılından sonra hükümetler aracılığıyla kurulan ve Türkiye aleyhine faaliyette bulunan 450'den fazla derneğin, Doğu Karadeniz Bölgesi'ne turizm adı altında düzenlediği "Unutulmayan Kaybolan Vatanlara Gezi" etkinliklerinin de hangi maksatlara yönelik olduğu düşüncesi artık daha iyi anlaşılıyor. Hıristiyan din adamları Patrik ve Papazlar tarafından yapılan, "Sizin aslınız Rum'dur; sizler Türk değilsiniz. O halde etnik dininize ve benliğinize dönün, Rum olduğunuzu hatırlayın; anavatanınıza sahip çıkın" propagandalarıyla hangi hesaplarının yapıldığını anlamak artık güç değil.

Dönelim sergiye...

"Melina Tekrar Topkapı Sarayı'nda" afiş sergisine...

Serginin açılışında konuşan Yunanistan Turizm Bakanı Dimitri Avromopoulos, iki ülkenin birbirine yaklaşabilmesi için her türlü girişimi memnuniyetle karşıladıklarını söylüyor... Bu tarz çalışmaların daha büyük işbirliklerine kapı açacağını belirten Avramapoulos, "Bu etkinlikler barışa katkı sağlayacaktır" diyor!..

Ne dersiniz?

İnanalım mı?.. ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100