06 Mart 2002 Çarşamba 00:00
Hem kelam hem kalem
Gazeteci-yazar Mehmet Nuri Yardım, arşiv, edebiyat tarihi, hikaye, tenkit, mektup, deneme, ansiklopedi, dil, çocuk edebiyatı, belağat, Osmanlı edebiyatı gibi pekçok konuda yaptığı mülakatları kitaplaştırmayı sürdürüyor

Gazeteci-yazar Mehmet Nuri Yardım, basında çalıştığı 23 yıl içerisinde muhtelif gazete ve dergilerde yayınlanan röportajlarını kitaplaştırmaya devam ediyor. Geçen yıl "Romancılar Konuşuyor" (Kaknüs Yayınları) ile bu serinin ilk kitabını yayınlayan Yardım'ın, bu sene ard arda iki kitabı birden okuyucuya ulaştı.

Bunların ilki Burak Yayınları'ndan çıkan "Türk Şiirinden Portreler"di. İkinci kitap, bugünlerde günışığına çıkan "Kelam ve Kalem"... Perşembe Kitapları arasından okura sunulan eser, Türk edebiyatının değişik konuları üzerine bir çok araştırmacı, bilim adamı, aydın ve sanatçıyla yapılan konuşmalardan meydana geliyor. Kitapta 35 kültür, bilim ve sanat adamıyla gerçekleştirilmiş mülakatlar yer alıyor. Konuşmacılar, uzman oldukları ve uğraştıkları alanlarla ~|~ilgili olarak, Mehmet Nuri Yardım'ın kendilerine yönelttiği sorulara derinlemesine, aydınlatıcı ve detaylı bir şekilde etraflıca cevap veriyorlar.

Kelam ve Kalem'de arşiv, edebiyat tarihi, hikaye, tenkit, mektup, deneme, ansiklopedi, dil, çocuk edebiyatı, belağat, Osmanlı edebiyatı, Türkoloji çalışmaları, sözlük, dergi, bibliyografya ve sağ-sol edebiyat masaya yatırılırken, İbrahim Hakkı, Mehmet Rauf ve Nihad Sami Banarlı gibi şahsiyetler hakkında da uzman kişilerle sohbet ediliyor. Kitapta genel olarak kültürün, sanatın ve edebiyatın ülkemizdeki yeri ve değeri sorgulanıyor. Türk aydınının kabulleri, standartları, yaşadığı buhran ve fikrî sancılar ile çelişkilere temas ediliyor. Bu haliyle kitap, edebiyatın sınırlarını aşıp, Türk entelektüellerinin fikrî ve zihinsel birikiminin muhasebesine dönüşüyor.

Eserde yer alan ve kendileriyle görüşülen isimler arısında, Hakkı İbrahimhakkıoğlu, Şefik Can, Ferit Ragıp Tuncor, Taha Toros, Abdülkadir Karahan, Mehmet Kaplan, İsmet Bozdağ, Ahmet Kabaklı, Ömer Faruk Akün, Orhan Okay, Nejat Muallimoğlu, Mahmut Kaşgarlı, Mertol Tulum, Osman Sertkaya, Talat Tekin, Abdullah Uçman, Mustafa Ruhi Şirin, Alemdar Yalçın, Alim Kahraman, Sait Başer, Nazan Bekiroğlu, Atilla Şentürk, Ömer Lekesiz, Metin Celal, Yekta Saraç, Rahim Tarım ve Cüneyt Okay da bulunuyor. Konuşturulan kişilerin fotoğraf ve biyografilerinin de bulunduğu Kelam ve Kalem'de geniş bir indeks, araştırmacılara büyük bir kolaylık sağlıyor. Türk edebiyatının muhtelif konularını aydınlatmaya yönelik bir gayretin ürünü olan 320 sayfalık kitabın, düşünen, araştıran ve yazanlar için önemli bir kaynak olması ve yeni tartışmalara zemin hazırlaması bekleniyor. Gündemde olan mevzular üzerine keyifli bir yolculuğun yapıldığı kitapta, farklı kuşaklara mensup düşünce, sanat ve edebiyat adamlarının oluşturduğu aydın çeşitliliği ile, bir bakıma Türkiye'nin kültürel haritası çıkarılmış oluyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.