19 Şubat 2003 Çarşamba 00:00
Himaye?i Etfal Kadın Yardım Cemiyeti 75. yaşını kutluyor
Kurtuluş Savaşı sonrasında durumları iyi olmayan kadınlara yardım amacıyla 19 Şubat 1928'de kurulan Türkiye Yardım Sevenler Derneği, 75. yaşını kutlarken; savaşta ve barışta kadının neler yapabildiğinin örneklerini verdi

Derneğin kuruluşu, dönemin "Himayei Etfal Cemiyeti" (Çocuk Esirgeme Kurumu) Başkanı Kırklareli Milletvekili Dr. Fuat Umay'ın, Ankara'daki kadınlara, "maddeten ve manen durumu iyi olmayan kadınlara yardım" amacıyla 29 Ocak 1928`de Himayei Etfal Cemiyeti'nde bir toplantı çağrısı yapar. Çağrıda, anaya yapılan yardımın çocuğa da yansıyacağı ve böyle bir amacın ancak kadınların görev alacakları bir yardım derneğinin kurulmasıyla gerçekleştirilebileceği de belirtilir.

"Himayei Etfal Kadın Yardım Cemiyeti"

"Himaye?i Etfal Cemiyeti Reisi" Dr. Umay'ın çağrısına, Ankara'nın önde gelenlerinin eşlerince de büyük destek verilir. 29 Ocak'taki toplantıda kurulan komisyonca, derneğin adının "Himayei Etfal Kadın Yardım Cemiyeti" olması kararlaştırılır ve işlemleri 19 Şubat'ta tam~|~amlanan dernek, ilk toplantısını da aynı gün yapar. Bu toplantıda, Başbakan İsmet İnönü'nün eşi İsmetpaşa haremi hanımefendi" Mevhibe İnönü, "Fahri Başkanlığa", Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak'ın eşi "Fevzipaşa haremi hanımefendi" Fitnat Çakmak "Başkanlığa" getirilirler. Celal Bayar'ın eşi "İş Bankası Müdürü Celal Bey'in haremi" Reşide Bayar ile Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan "Ağaoğlu Ahmet'in eşi Süreyya Ağaoğlu da üyeler arasında yer alırlar.

Küçük yavruların bağımsızlığı ile mücadele edeceğiz

"Hakimiyeti Milliye" gazetesinin 20 Şubat 1928 tarihli sayısındayer alan ilk toplantıya ilişkin haberde yer alan Himayei Etfal Cemiyeti Ana Kucağı Müdiresi Bayan Ayşe'nin konuşması ise savaşın ardında bıraktıklarını çarpıcı biçimde ortaya koyuyor:

"Harp meydanlarında terk ettiklerimizin hasretini çekerken, bize emanet ettikleri kadınların, annelerin ve yavrularının ıstıraplarını kalplerimizde hissediyoruz. Kadın işsizliği ile nineler ve hemşirelerin sefaletiyle, sıhhat ve fikir geriliği ile küçük yavruların bağımsızlığı ile mücadele edeceğiz."

Kadın, Milli Müdafaa hizmetlerine hazır olmalı

İkinci Dünya Savaşı sırasında ise herhangi bir tehlikeye karşılık; derneğin atölyelerinde askerler için çorap, eldiven, kar başlığı gibi giysiler hazırlanır. Fahri Başkan Mevhibe İnönü de bir bildiri yayınlayarak, "Bütün Türk kadınlarını cemiyet hayatına yararlı, Milli Müdafaa hizmetlerine hazır olmaya" çağırır.

Derneğin adı Atatürk'ten

Derneğin 29 Nisan 1935 tarihinde Ankara Orduevi'ndeki gecesine katılan Atatürk, bir üyenin, "yoksul kadınlara yardım ediyoruz" sözleri üzerine, "Kadın denilen varlık, kendiliğinden yüksek bir varlıktır. Onun yoksulluğu olamaz" der. Atatürk, o gece derneğin adının, "Yardım Sevenler" olmasını da ister.

Gönüllü hastabakıcılık ve gönüllü muhabere kursları

Bu şekilde kurulan ve gelişen Türkiye Yardım Sevenler Derneği, 1930'lu yıllardan itibaren ilk burslu öğrenci statüsünü oluşturur ve Ankara'da 1941 yılında ilk kız öğrenci yurdunu açar. II. Dünya Savaşı sırasında "gönüllü hastabakıcılık ve gönüllü muhabere kursları" düzenleyen dernek, İş ve İşçi Bulma Kurumu kurulmadan, bir iş ve işçi bulma bürosu da açar. 1955 yılında ise Verem Savaş derneği ile işbirliğine giderek, rehabilitasyon çalışmalarında yer alır. Türkiye Yardım Sevenler Derneği, halen 155 merkez ve şubesiyle çalışmalarını yürütüyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.