18 Şubat 2012 Cumartesi 12:18
Hz. Nuh\'un gemisi Cudi\'de olabilir
Son dönemlerde Hz. Nuh\'un gemisinin Ağrı\'da olduğu iddiaları üzerine Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bünyamin Açıkalın yaptığı araştırmayı gazetecilerle paylaştı. Doç. Dr. Açıkalın, \"Şırnak Şehr-i Nuh ile özdeşleştiği için böyle bir çalışma yapmak istedim. Çalışmada tefsir literatürden yararlandım. Tefsir, Kuran-ı Kerim\'in yorumlanmasıyla ilgili kaynaklardır. Eski zamanlardan beri yazılmış kaynaklar var. O kaynaklarda Hz. Nuh ile ilgili ne anlatılıyor? Benim gördüğüm tefsir kaynaklarında öncelikle tefsirlerde Kuran-ı Kerim\'le ilgili ayeti kerime var. Gemi oturdu diyor. O oturma ile ilgili ayetin tefsirinde gördüğüm tefsirlerin büyük çoğunluğunda bu bölge tarif ediliyor. Tabii bu bölgeyi o dönemin coğrafi paylaşımında Ceziratü İbni Ömer diye geçiyor büyük çoğunluğunda. Tefsirlerde \'İbni Ömer Cezirisi\' denilen bölge Cudi Dağı\'dır. Hem bu klasik ilk dönem klasik tefsirlerde hem de çağdaş tefsirlerde de durum böyle. Kuran Yolu tefsirinde de Cudi Dağı işaret ediliyor. Kendi tebliğimde de buna yer verdim. İkinci cildinde günümüzde Şırnak\'ın Cizre ilçesinde bulunan Cizre\'ye 17 km mesafede bulunan Cudi Dağı\'dır deniyor. Diyanet İşyeri Başkanlığı\'nca yayınlanan İslam Ansiklopedisi var. Orada da Cudi maddesi geçiyor Ahmet Bedir hoca yazmış. İlgili olayın Cudi Dağı\'nda geçtiğine dair bilgiler var. Olay çok eski tarihlerde olduğu için hiç kimse bu konuda kesinlikle buradadır diyemiyor. Tefsir kaynaklarında da başlangıçta Cudi Dağı\'ndan bahsedilse de ikinci üçüncü rivayetlerde başka seçeneklerden de söz ediliyor. Bu dağın Lübnan\'daki şu dağda olabilir bazıları Ağrı\'da olabilir diyor. Kesinlik şu an için yok. Kimsenin şu anda ispat etmesi de mümkün değil. Ama tefsir literatüründeki kaynaklarda öncelikle Cudi dağı işaret ediliyor. Kuran-ı Kerim\'de Cudi diye geçiyor geminin oturduğu dağ.

Hz. Nuh\'un duası
Deliller diyebileceğimiz emareler de var. Mesela Hz. Nuh geminin oturmasından önce dua etmiş. Hz Nuh; \'Ya Rabbi beni bereketli topraklara indir\' şeklinde duası var. Allah-u Teala\'nın da Hz. Peygamberin duasını kabul ettiği düşünülür. Onu toprağı bereketli bir yere indirmesi beklenir. Dolayısıyla Cudi dağına baktığımızda orada tarıma ve hayvancılığa elverişli bir alanın olması bu \'Bereketli yere indir\' kavramı ile de örtüşüyor. Zaten \'Cud\' kelimesi de kelime olarak incelendiğinde bereket manası var. Dolayısıyla bu da Nuh\'un gemisinin bu bölgede oturduğuna dair bir emaredir. Bu bölgede halk arasında dolaşan birçok şey var. Yaşlılarla konuştuğumuzda Yoğurtçular isminde bir köy var. Orada eskilerin Nuh makamı diye bir yeri ziyaret ettikleri söyleniyor. Çok eskiden gelen bir gelenek ve söylenti var. Böyle bir olayın olmasa nesilden nesile aktarılmasa sadece bir söylenti olmaz. Ağrı dağı ile ilgili böyle bir şey var mı bilmiyorum\" dedi.
Tefsirlerde Hz. Nuh\'un tufandan sonraki hayatı ile ilgili de bilgi verilmiş. Ama bunda da bir netlik yok. Türbenin burada olması tarihi gerçeklerle uyuşuyor mu? O konuda bir şey söyleyemem, bir araştırmam olmadı. Ama bu durum da Cudi Dağı\'nda olma ihtimalini güçlendiriyor. Kur\'an-ı Kerim\'de bir ayet geçiyor, \"biz o Nuh\'un gemisini geride kalanlar için bir delil bir işaret olarak terk ettik, bıraktık\" diye geçiyor. Bu ayet-i kerimenin tefsirinde sahabe döneminde bile bazı sahabelerin biz gittik o geminin kalıntılarını gördük dedikleri var rivayetlerde. Hatta tebliğimi de bu şekilde bitirdim\" şeklinde konuştu.

\"Burası ziyarete açılmalı\"
Geminin oturduğu yerin ziyarete açılmasının Allah\'ın emri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Açıkalın, konuşmasını şöyle sürdürdü: \"Bu Allah-u Teala\'nın bir emridir. Buranın ziyarete açılması o gemini kalıntıları varsa açığa çıkarılması ve geriden gelenlerin ibret alıp Allah\'ın büyüklüğünü anlamaları için oranın ziyarete açılması gerektiğine dair tefsir kaynakları var. Dolayısıyla Allah insanların orayı gezip görmelerini tavsiye ediyor. Bu tavsiye neticesinde aslında dolaylı da olsa bir emridir geminin oturduğu yerin ziyarete açılması. Olay, dolaylı olarak Allah-u Teala\'nın bir buyruğu olarak değerlendirilebilir. Şu anda güvenlik sorunu nedeniyle ziyaret edilemiyor. İlgili tefsirlerde öncelikle Cudi Dağı\'ndan bahsedildiğinde bu bölgenin anlatılması, Dicle Nehri\'nin sözünün geçmesi, Kur\'an-ı Kerim\'de Hz. Nuh\'un \'Beni bereketli yere indir\' demesi üzerine bereketli toprakların burayı çağrıştırması anlatılır. Kazıların yapılması lazım bu konu burada efsane olmuş, Herkes geminin çivisini bulduk, parçalarını bulduk diyor bunların araştırılması lazım. Kesin bir yargıda bulunamıyor kimse, çok eski tarihlerde olduğu için Ararat dağında bir dönem Japonlar araştırma yaptı ama onun sonuçları ne kadar kamuoyunu tatmin ettiği düşünülmelidir. İlmi hakikatler değişmez. Tefsirlerde öncelikle Cudi geçtiğinde Cizre\'yi işaret etmeleri hakikatini kimse değiştiremez.\" 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137